REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wsparcie dla młodych rodziców?

Program „Dobry rodzic – Dobry Start” ma na celu zapobieganie krzywdzeniu i zaniedbywaniu najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat, poprzez kompleksowe wsparcie ich rodziców oraz profesjonalistów. Program jest realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia.

Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za szkodę wyrządzoną przez dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia odpowiadają jego rodzice, opiekunowie albo osoba, która jest odpowiedzialna za dziecko i sprawuje nad nim nadzór.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

REKLAMA

Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o alimenty, wyliczane przez tamtejszą rządową agencję - Child Support Agency.

Telefon w sprawie zaginionych dzieci 116 000

Telefon dla Dzieci Zaginionych działa od marca 2009 r. i jest wspólnym numerem telefonu w sprawie dziecka zaginionego dla całego obszaru UE. W Polsce telefon ten obsługuje Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych .

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Nowa infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

801 12 00 02 – to numer telefonu interwencyjno-informacyjnego, na który mogą dzwonić oczekujące pomocy osoby pokrzywdzone przestępstwem w rodzinie.

REKLAMA

Preferencyjne rozliczanie PIT przez rodzica samotnie wychowującego dziecko

Rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z preferencyjnych warunków opodatkowania i rozliczania podatku dochodowego. Istnieje możliwość rozliczenia wspólnie z dziećmi. By skorzystać z takiej możliwości należy spełnić kilka warunków.

Dłuższy urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Od 1 stycznia 2011 r. więcej ojców adopcyjnych będzie mogło skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy ojciec adopcyjny złoży u pracodawcy wniosek o urlop, gdy przysposabiane dziecko skończyło już rok.

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe to jeden ze sposobów na zapewnienie materialnego bytu dziecka w dorosłym życiu. Umowa dotycząca takiego ubezpieczenia jest zawierana na rzecz dziecka. Co należy wiedzieć o takim ubezpieczeniu?

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Kiedy można zlikwidować szkołę?

Jednym z widocznych skutków niżu demograficznego jest zamykanie szkół. Zjawisko to ma miejsce przede wszystkim na wsiach oraz dotyczy to mało popularnych typów szkół, takich jak licea profilowane. Równie ważnym powodem zamykania szkół jest brak pieniędzy na ich utrzymanie u samorządów.

Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2010, umożliwi osobom uczącym się osobom pełnoletnim, posiadającym dziecko, otrzymywanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Do zaległych świadczeń będą miały prawo także osoby, którym wcześniej ich odmówiono.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

Telefon interwencyjno-informacyjny dla osób pokrzywdzonych przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia ma zacząć funkcjonować od stycznia 2011 r. Infolinia umożliwi zaoferowanie ofierze przemocy bezpośredniej pomocy zwłaszcza interwencyjnej.

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

26 listopada 2010 r. Sejm wybrał trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to adwokat Stanisław Rymar, profesor Piotr Tuleja i profesor Marek Zubik.

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Emerytury pomostowe zgodne z Konstytucją

Nie będzie zmian w przyznawaniu emerytur pomostowych. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż pominięcie przedstawicieli niektórych zawodów w przyznaniu im prawa do emerytury pomostowej nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

TK: Traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją

 Tym samym nie przychylił się do wniosku senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

Jak rozliczać dochody dzieci?

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje więc na mocy orzeczenia sądu i założeniem jest sytuacja w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób.

Zakaz palenia na terenie szkoły

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 15 listopada zakazem palenia zostały objęte również szkoły. Za palenie papierosów na terenie szkoły grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Jakie dane powinna gromadzić szkoła na temat dzieci oraz rodziców?

Placówki oświatowe, w tym szkoły, mają prawo gromadzić w swojej dokumentacji pewne, ściśle określone w odpowiednich przepisach, informacje na temat swoich uczniów. Dotyczy to również ich rodziców.

Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Jakie wymagania prawne powinny spełniać zabawki?

Według raportu UOKiK sporządzonego na podstawie wyników kontroli Inspekcji Handlowej, co trzecia zabawka nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. Rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy na opakowaniu znajdują się niezbędne informacje dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony produkt i czy korzystanie z niego wymaga nadzoru osoby dorosłej.

Jak pomóc dziecku, które używa „dopalaczy”?

Substancje popularnie zwane „dopalaczami" mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru lub do palenia. W Polsce obserwuje się coraz więcej powikłań zdrowotnych oraz hospitalizacji po zażyciu tych substancji. Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po dopalacze i jak mu pomóc?

Czy dopalacze są legalne?

Przyjmuje się, że termin „dopalacze” nie obejmuje substancji objętych kontrolą prawną zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak część zdelegalizowanych w ostatnim czasie substancji do niedawna znajdowała się w ofercie sklepów z „dopalaczami”.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Uznanie ojcostwa - na czym polega

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy takie domniemanie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo poprzez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu.

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Drugiego grudnia 2010 zakończy się kadencja czterech spośród 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, daje dyrektorowi szkoły lub placówki możliwość wprowadzenia nawet 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.

Czy rodzice są rozliczani z zarządu majątkiem dziecka

Zgodnie z art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko.

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Od 13 czerwca 2009 roku sąd obowiązkowo w wyroku rozwodowym musi uregulować kontakty danego rodzica z dzieckiem. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i uregulowaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek małżonków, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili takie porozumienie i zasadne jest oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.

Kara pieniężna dla rodziców niepokornego dziecka

Nasz syn sprawia problemy wychowawcze. Sąd zobowiązał nas jako rodziców do współpracy ze szkołą, do której uczęszcza. Czy sąd może nałożyć na nas jakąś karę, jeżeli nie wywiążemy się z nałożonego obowiązku?

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Mama i tata na urlopie wychowawczym przez cztery miesiące

Pracodawca nie będzie mógł udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na okres krótszy niż cztery miesiące. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami okres, w którym rodzice korzystają z urlopu wychowawczego to trzy miesiące.

Szpitale zapewnią lepsze warunki pobytu dla dzieci i rodziców

Dzięki ratyfikacji europejskiej karty dziecka hospitalizowanego poprawie ulegnie sytuacja dzieci w polskich szpitalach. Dokument obowiązuje w 13 krajach Unii Europejskiej. Rzecznik praw pacjenta chce, by kartę ratyfikowała też Polska.

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium

Dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum mogą wyjechać do sanatorium przez cały rok. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny.

Kalendarz na rok szkolny 2010/2011

Ferie, przerwy świąteczne i egzaminy - dla uczniów i ich rodziców publikujemy kalendarz na rok szkolny 2010/2011.

Lekcje wychowywania dla rodziców

Rodzice nie wiedzą jak wychowywać dzieci. Takie wnioski wynikają z przeprowadzonego po raz pierwszy ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. Specjalnie dla nich rusza cykl szkoleń pt. „Mądrzy rodzice”.

REKLAMA