REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Jarosław Krasnodęmbski
Zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3 mają pomóc matkom w powrocie do pracy.
Zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3 mają pomóc matkom w powrocie do pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Przepisy ustawy wchodzą w życie 4 kwietnia 2011 r. (poza przepisami dotyczącymi m. in. niani jako nowej formy opieki nad dzieckiem).

REKLAMA

Żłobki

Według nowej ustawy żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej. Ułatwi to ich zakładanie i prowadzenie. W żłobkach będą mogli być zatrudniani np. pedagodzy czy nauczyciele wychowania przedszkolnego. Żłobki mają opiekować się dziećmi od 20 tygodnia życia do ukończenia przez dziecko 3 lat, a opieka w nich będzie trwała 10 godzin dziennie. Istnieje możliwość wydłużenia tego czasu za opłatą. Pracodawca, zakładający żłobek przy zakładzie pracy, będzie mógł wliczyć koszt założenia i utrzymywania żłobka w koszty uzyskania przychodu.

Kluby dziecięce

Kluby dziecięce będą opiekowały się dziećmi od ok. 1 do 3 roku życia. Pracownicy w nich zatrudnieni będą musieli spełniać wymogi identyczne jak pracownicy żłobków. Czas opieki będzie krótszy i wynosić będzie 5 godzin dziennie.

Zobacz również: Nowe formy opieki nad dzieckiem: żłobki i kluby dziecięce

Opiekun dzienny

Opiekunami dziennymi będą osoby fizyczne, które opiekę będą sprawowały w swoim domu lub mieszkaniu. Będą zajmowali się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Każdy opiekun dzienny odbędzie 160-godzinne szkolenie. Opiekunowie będą wyłaniani w drodze konkursu. Opiekun będzie zatrudniony na podstawie umowy określającej obowiązki, czas i miejsce sprawowania opieki oraz wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niania

Niania będzie zatrudniana przez samą rodzinę.

Z budżetu państwa zostaną pokryte składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne od kwoty najniższego wynagrodzenia.

Różnicę w składkach, zaistniałą w przypadku wyższych zarobków niani, pokrywać będą rodzice. Niania będzie opiekowała się dzieckiem od 20 tygodnia do 3 roku życia. Warunkiem do uzyskania pomocy z budżetu państwa jest wykonywanie pracy zawodowej przez oboje rodziców, jak również osoby samotnie wychowującej dziecko. Liczy się tu również praca na podstawie umowy cywilnej oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

REKLAMA

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA