reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Przepisy ustawy wchodzą w życie 4 kwietnia 2011 r. (poza przepisami dotyczącymi m. in. niani jako nowej formy opieki nad dzieckiem).

Żłobki

Według nowej ustawy żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej. Ułatwi to ich zakładanie i prowadzenie. W żłobkach będą mogli być zatrudniani np. pedagodzy czy nauczyciele wychowania przedszkolnego. Żłobki mają opiekować się dziećmi od 20 tygodnia życia do ukończenia przez dziecko 3 lat, a opieka w nich będzie trwała 10 godzin dziennie. Istnieje możliwość wydłużenia tego czasu za opłatą. Pracodawca, zakładający żłobek przy zakładzie pracy, będzie mógł wliczyć koszt założenia i utrzymywania żłobka w koszty uzyskania przychodu.

Kluby dziecięce

Kluby dziecięce będą opiekowały się dziećmi od ok. 1 do 3 roku życia. Pracownicy w nich zatrudnieni będą musieli spełniać wymogi identyczne jak pracownicy żłobków. Czas opieki będzie krótszy i wynosić będzie 5 godzin dziennie.

Zobacz również: Nowe formy opieki nad dzieckiem: żłobki i kluby dziecięce

Opiekun dzienny

Opiekunami dziennymi będą osoby fizyczne, które opiekę będą sprawowały w swoim domu lub mieszkaniu. Będą zajmowali się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Każdy opiekun dzienny odbędzie 160-godzinne szkolenie. Opiekunowie będą wyłaniani w drodze konkursu. Opiekun będzie zatrudniony na podstawie umowy określającej obowiązki, czas i miejsce sprawowania opieki oraz wynagrodzenie.

Niania

Niania będzie zatrudniana przez samą rodzinę.

Z budżetu państwa zostaną pokryte składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne od kwoty najniższego wynagrodzenia.

Różnicę w składkach, zaistniałą w przypadku wyższych zarobków niani, pokrywać będą rodzice. Niania będzie opiekowała się dzieckiem od 20 tygodnia do 3 roku życia. Warunkiem do uzyskania pomocy z budżetu państwa jest wykonywanie pracy zawodowej przez oboje rodziców, jak również osoby samotnie wychowującej dziecko. Liczy się tu również praca na podstawie umowy cywilnej oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3 mają pomóc matkom w powrocie do pracy.
Zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3 mają pomóc matkom w powrocie do pracy.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama