REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

REKLAMA

REKLAMA

Rodzicom przysługuje renta rodzinna po swoich dzieciach, jeśli dzieci w chwili śmierci miały ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub pobierały zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Renta przysługuje także, w przypadku, gdy dzieci spełniały warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. 

Rodzice, aby otrzymać rentę rodzinną muszą spełniać określone warunki. Po pierwsze przed śmiercią dziecko musi utrzymywać swoich rodziców. Ponadto w chwili śmierci rodzice w chwili śmierci dziecka muszą osiągnąć wiek 50 lat lub muszą być niezdolnymi do pracy. Rodzic otrzyma rentę także, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecku, które nie osiągnęło 16 lat, a w przypadku, kiedy kształci się w szkole – 18 lat życia. Rodzic uzyska prawo do renty, również, gdy sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, które ma prawo do renty rodzinnej.

Zobacz również: Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Prawo do renty rodzinnej nabywa również rodzic, który osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci męża. Mogą skorzystać z tego prawa, nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Janina była macochą Pani Barbary. Po śmierci Pani Barbary, która pobierała emeryturę, Pani Janina wystąpiła w wnioskiem o przyznanie jej prawa do renty rodzinnej. Pani Janina miała do tego prawo, ponieważ również macoch, jaki i ojczym mają prawo do renty rodzinnej. 

Ile wynosi renta rodzinna?

Wysokość renty rodzinnej kształtuje się w następujący sposób: 

1) dla jednego rodzica osoby - 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku; 

2) dla obydwojga rodziców - 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku;

Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dziecku, uważa się kwotę emerytury, lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Obydwojgu rodzicom, jeśli są uprawnieni do renty rodzinnej po swoim dziecku przysługuje jedna renta. Renta rodzinna podlega podziałowi na równe części między rodziców.

Kwoty najniższej renty rodzinnej od 1 marca 2010 roku wynosi 706,29 złoty.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Jak złożyć wniosek o rentę rodzinną?

Rodzice, aby otrzymać rentę po swoich dzieciach muszą złożyć wniosek do ZUS. Wniosek należy złożyć w dowolnej jednostce ZUS, natomiast wniosek rozpatruje i wydaje decyzję w ciągu 30 dni jednostka ZUS właściwa według miejsca zameldowania rodzica.

Do wniosku rodzic musi dołączyć wymagane dokumenty:

1) dokument stwierdzający datę urodzenia i stopień pokrewieństwa wnioskodawcy ze zmarłym,

2) wyciągi z akt stanu cywilnego, potwierdzające datę urodzenia i zgonu dziecka,

3) dowody potwierdzające przebyte przez zmarłe dziecko okresy składkowe i nieskładkowe lub okresy pracy w gospodarstwie rolnym,

4) zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia,

5) w przypadku, gdy przyznanie świadczenia rodzicowi uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy - zaświadczenie o stanie zdrowia,

6) oświadczenie lub dokumenty potwierdzające przyczynianie się ubezpieczonego do utrzymania wnioskodawcy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA