reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Od 13 czerwca 2009 roku sąd obowiązkowo w wyroku rozwodowym musi uregulować kontakty danego rodzica z dzieckiem. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i uregulowaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek małżonków, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili takie porozumienie i zasadne jest oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

W celu uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem można również złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich wniosek o uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem.

Do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko pochodzi z małżeństwa lub odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest pozamałżeńskie. Opłata od wniosku jest stała i wynosi 40 zł – w znakach sądowych.

Zawsze można tez wnosić o zabezpieczenie kontaktów do czasu zakończenia sprawy.

Zobacz również: Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Jak można ustalić kontakty rodzica z dzieckiem

Zazwyczaj Sąd określa dni tygodnia, w których uprawniony ma prawo do kontaktu z dzieckiem, np. może być to każdy piątek, Sąd może określać też dni miesiąca, np. pierwszy i trzeci piątek miesiąca.

Równocześnie Sąd wyznacza godziny kontaktu. W sytuacjach konfliktowych przeważnie niezbędne jest uregulowanie także świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ferii zimowych oraz letnich wakacji. Sąd regulując sposób kontaktów może określić także kto może w tych kontaktach uczestniczyć a kto nie może.

Sąd może również określić miejsce kontaktu, przykładowo może nim być miejsce zamieszkania dziecka.

W postępowaniu związanym z realizowaniem kontaktów może uczestniczyć kurator. Może być on ustanowiony do nadzoru nad sposobem wykonywania kontaktów.

Kontakty rodzica z dzieckiem a badanie w RODK

W sprawie związanej z utrzymywaniem kontaktów rodzica z dzieckiem można również złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno - konsultacyjnego na okoliczność sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka a w szczególności wzajemnych relacji między dzieckiem i rodzicami, oraz wpływem rodziców na zachowanie, rozwój psychiczny i fizyczny dziecka ze wskazaniem, czy dotychczasowe wykonywanie władzy rodzicielskiej wpływało negatywnie na rozwój dziecka lub czy stanowiło zagrożenie dla dziecka a także ustalenia, które z rodziców daje rękojmię prawidłowego sprawowania władzy rodzicielskiej oraz ustalenia kontaktów z dziećmi, z którym ewentualnie dzieci nie będą zamieszkiwać.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama