reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Przesłanka ta będzie polegać na niemożności sprawowania władzy rodzicielskiej przez okres czasu, który z założenia bądź będzie długi bądź nie możliwy do przewidzenia. Przykładem takiego stanu może być wyjazd za granicę jednego z małżonków na długi okres czasu, przy jednoczesnym całkowitym braku zainteresowania sytuacją dziecka, ciężka choroba połączona z umieszczeniem w odpowiedniej placówce leczniczej, osadzenie w zakładzie karnym w celu odbycia wieloletniej kary, zaginięcie jednego z rodziców.

Nadużywanie władzy rodzicielskiej oraz rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców

Do tej formy nagannego zachowania rodziców należy zaliczyć między innymi: znęcanie się fizyczne i psychiczne nad dzieckiem, nadużywanie alkoholu przez rodziców, rozwiązły tryb życia, uchylanie się od alimentów, uprawianie przestępczego procederu, wychowywanie dziecka we wrogości do drugiego z rodziców, zamieszkanie wraz z dzieckiem z nowym partnerem, jeżeli taki układ wywiera niekorzystny wpływ na wychowanie dziecka, zmuszanie dziecka do nadmiernej pracy w domu lub pracy zarobkowej.

Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

Gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem

W sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej. O wydaniu orzeczenia sąd informuje właściwa jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, która udziela rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy. Jeżeli mimo udzielenia pomocy, nie ustały przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności, gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem, sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być także orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.

Pomimo pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej dziecku nadal przysługuje pełne prawo do alimentacji, a w razie śmierci dziedziczy po nich.

Sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić, gdy ustanie przyczyna, która była podstawą do jej pozbawienia. 

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama