| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 listopada 2010 r. orzekł, że art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z Konstytucją RP i odroczył uchylenie niekonstytucyjnego przepisu na 12 miesięcy.

Treść wniosku

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie, w jakim dotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną. Wniosek dotyczył przepisu uzależniającego przeprowadzenie eksmisji z lokalu mieszkalnego przez komornika do czasu dostarczenia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego. Chodzi o sytuację gdzie w wyroku eksmisyjnym nie przyznano prawa do lokalu socjalnego. 

Uzasadnienie wyroku

W art. 1046 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego określono jedynie, że tymczasowe pomieszczenie powinno:

1) nadawać się do zamieszkania;
2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

Ponadto, przeprowadzając egzekucję, komornik usunie ruchomości niebędące przedmiotem egzekucji i odda je dłużnikowi, a w razie jego nieobecności pozostawi osobie dorosłej spośród jego domowników, gdyby zaś i to nie było możliwe, ustanowi dozorcę, pouczając go o obowiązkach i prawach dozorcy ustanowionego przy zajęciu ruchomości, i odda mu usunięte ruchomości na przechowanie na koszt dłużnika.

Zobacz też: Przemoc w rodzinie jako przestępstwo

W Kodeksie postępowania cywilnego ustawodawca posługuje się terminem „pomieszczenie tymczasowe”. Terminu tego nie zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów.
Z artykułu 1046 KPC nie wynika na jaki czas pomieszczenie tymczasowe powinno być dostarczone osobie eksmitowanej oraz nie zostały określone płatności związane z zajmowaniem takiego pomieszczenia, nie ma również regulacji dotyczącej tytułu prawnego w oparciu o jaki dłużnik będzie mógł zajmować pomieszczenie tymczasowe.

Podsumowanie

Tak więc, wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo ważnym orzeczeniem i będzie skutkować tym, że brak lokalu socjalnego dla eksmitowanego nie będzie już wstrzymywać orzeczenia o eksmisji.

Zobacz też serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która znęca się nad rodziną może zostać eksmitowana z mieszkania.
Osoba, która znęca się nad rodziną może zostać eksmitowana z mieszkania.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »