reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 listopada 2010 r. orzekł, że art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z Konstytucją RP i odroczył uchylenie niekonstytucyjnego przepisu na 12 miesięcy.

Treść wniosku

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie, w jakim dotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną. Wniosek dotyczył przepisu uzależniającego przeprowadzenie eksmisji z lokalu mieszkalnego przez komornika do czasu dostarczenia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego. Chodzi o sytuację gdzie w wyroku eksmisyjnym nie przyznano prawa do lokalu socjalnego. 

Uzasadnienie wyroku

W art. 1046 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego określono jedynie, że tymczasowe pomieszczenie powinno:

1) nadawać się do zamieszkania;
2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

Ponadto, przeprowadzając egzekucję, komornik usunie ruchomości niebędące przedmiotem egzekucji i odda je dłużnikowi, a w razie jego nieobecności pozostawi osobie dorosłej spośród jego domowników, gdyby zaś i to nie było możliwe, ustanowi dozorcę, pouczając go o obowiązkach i prawach dozorcy ustanowionego przy zajęciu ruchomości, i odda mu usunięte ruchomości na przechowanie na koszt dłużnika.

Zobacz też: Przemoc w rodzinie jako przestępstwo

W Kodeksie postępowania cywilnego ustawodawca posługuje się terminem „pomieszczenie tymczasowe”. Terminu tego nie zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów.
Z artykułu 1046 KPC nie wynika na jaki czas pomieszczenie tymczasowe powinno być dostarczone osobie eksmitowanej oraz nie zostały określone płatności związane z zajmowaniem takiego pomieszczenia, nie ma również regulacji dotyczącej tytułu prawnego w oparciu o jaki dłużnik będzie mógł zajmować pomieszczenie tymczasowe.

Podsumowanie

Tak więc, wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo ważnym orzeczeniem i będzie skutkować tym, że brak lokalu socjalnego dla eksmitowanego nie będzie już wstrzymywać orzeczenia o eksmisji.

Zobacz też serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która znęca się nad rodziną może zostać eksmitowana z mieszkania.
Osoba, która znęca się nad rodziną może zostać eksmitowana z mieszkania.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama