reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, daje dyrektorowi szkoły lub placówki możliwość wprowadzenia nawet 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.

Ilość dni wolnych, jakie może wprowadzić dyrektor, uzależniona jest od typu szkoły. Dyrektor, przy ustalaniu terminów dni wolnych, powinien zasięgnąć opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku jej braku rady pedagogicznej, rodzicielskiej i samorządu uczniowskiego. W szkołach podstawowych, zawodowych, policealnych, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz praktycznego – dyrektor ma możliwość wprowadzenia do 6 dodatkowych dni wolnych. W gimnazjach do 8, zaś w liceach, liceach profilowanych, liceach uzupełniających, technikach oraz technikach uzupełniających – do 10 dni wolnych.

Dodatkowe dni wolne od nauki mogą zostać wprowadzone w dniach, w których w szkole lub placówce odbywa się sprawdzian szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny, egzamin maturalny oraz egzamin pisemny potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Ponadto dyrektor może ustalić dniem wolnym święto religijne, nie będące ustawowo wolnym od pracy, jeżeli jest ono określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych.

Dniem wolnym może być również inny dzień, jeżeli uzasadnia to organizacja pracy szkoły lub placówki oraz różnorakie potrzeby społeczności lokalnej.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Dyrektor ma czas do 30 września aby poinformować nauczycieli, uczniów oraz rodziców o ustalonych dodatkowych dniach wolnych w danym roku szkolnym. W wyjątkowych sytuacjach, po zasięgnięciu opinii rady szkoły oraz za zgodą organu prowadzącego, istnieje możliwość ustalenia kolejnych dni wolnych od nauki, pod warunkiem, że zajęcia z tych dni zostaną zrealizowane w wyznaczone soboty.

W dodatkowe dni wolne szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo – opiekuńczych oraz poinformowania rodziców o możliwości przyjścia do szkoły i udziału w nich ich dzieci.

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama