REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczać dochody dzieci?

Jarosław Krasnodęmbski
Dochody małoletnich dzieci dolicza sie do dochodu rodziców.
Dochody małoletnich dzieci dolicza sie do dochodu rodziców.

REKLAMA

REKLAMA

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Ponieważ praca (szczególnie wakacyjna) jest coraz bardziej popularna wśród małoletnich dzieci, mogą pojawić się wątpliwości co do tego w jaki sposób powinny one rozliczać się z fiskusem.

REKLAMA

Generalna zasada

Dochody małoletnich dzieci (czyli takich które nie ukończyły 18 roku życia) dolicza się do dochodów rodziców. Chodzi tu zarówno o dzieci własne, jak również przysposobione. Nie dotyczy do jednak dzieci poddanych opiece lub pieczy w rodzinie zastępczej.

Gdy rodzice składają zeznanie podatkowe, wykazują tam nie tylko dochody swoje, ale także swoich dzieci. Czynią to na specjalnym załączniku PIT-M, z którego część danych przenoszą potem do zeznania PIT-36. W przypadku gdy małżonkowie rozliczają się osobno, wówczas dochody dziecka są doliczane po połowie do dochodów obojga rodziców, chyba, że znajdują się oni w separacji. Wówczas są one doliczane tylko do dochodów rodzica który sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Wyjątki

Pierwszym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja kiedy rodzice są pozbawieni prawa do pobierania pożytków ze źródeł przychodów swoich dzieci.

REKLAMA

Poza tym nie wszystkie dochody dzieci mogą być doliczane do dochodów rodziców. Chodzi tu o dochody z pracy, dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku oraz ze stypendiów (choć większość z nich jest zwolniona z podatku dochodowego). Wyżej wymienione dochody muszą podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W takim przypadku dziecko musi indywidualnie rozliczyć się z fiskusem. Oznacza to również, że tymi podatkami fiskus nie może obciążyć rodziców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni -  przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego. Co do zasady stypendia dla uczniów wypłacane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pożytku publicznego są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Zobacz również: Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Zeznanie roczne dziecka

W przypadku wyżej wymienionych dochodów rodzice są zobowiązani do złożenia w imieniu dziecka zeznania PIT-37. Powinno zawierać ono imię i nazwisko dziecka i być podpisane przez rodziców. Opisane zasady przestają obowiązywać, gdy dziecko ukończy 18 rok życia. Ze wszystkich dochodów jakie uzyskało do tego momentu musi się ono rozliczyć samodzielnie.

Więcej na temat podatków znajdziesz w naszym serwisie PIT.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA