reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

Samotny rodzic

Do samotnych rodziców zaliczamy pannę, kawalera, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądowym, osobę rozwiedzioną, wdowę lub wdowca, jeżeli nie wychowują wspólnie dziecka z jego ojcem lub matką. Osoba, która wychowuje dziecko wraz ze swoimi rodzicami, krewnymi , a nawet z dowolną, obcą dla dziecka osobą nadal pozostaje osobą samotnie wychowującą dziecko. Stan cywilny osoby ubiegającej się o świadczenie nie ma znaczenia. Oznacza to, że rodzic, który zawarł związek małżeński z osobą nie będącą rodzicem dziecka, które wychowuje, nie traci uprawnienia i nadal przysługuje mu dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Może zaistnieć taka sytuacja, że wobec jednego dziecka, z poprzedniego związku rodzic będzie miał status osoby samotnie wychowującej dziecko, a dla dziecka zrodzonego z trwającego rodzeństwa taki status nie będzie przysługiwał. 

Zobacz również: Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Osoba ucząca się

Również osobie uczącej się, której oboje rodziców nie żyją, przysługuje taki dodatek. Musi być to osoba pełnoletnia, ucząca się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym alimentów z ich strony.

Dodatek

Dodatek dla rodzica samotnie wychowującego dziecko przysługuje, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne od drugiego z rodziców na rzecz dziecka z następujących powodów: drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Wysokość dodatku

Dodatek ten przysługuje do zasiłku rodzinnego wynosi 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci. Na dziecko niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności kwota dodatku jest zwiększona o 80 zł i wynosi 250 zł, nie może jednak przekroczyć 160 zł na wszystkie dzieci.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samotnych rodzicom również przysługuje dodatek na dziecko.
Samotnych rodzicom również przysługuje dodatek na dziecko.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama