Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Wioleta Matela
Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Sposób oznakowania zabawek

Na zabawce albo jej opakowaniu powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały znak CE, a także informacja zawierająca: nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Unii Europejskiej.

Dane zawarte w informacji mogą być podane w formie skrótu, pod warunkiem że skrót umożliwi identyfikację producenta, jego upoważnionego przedstawiciela oraz importera.

W przypadku małych zabawek i zabawek składających się z małych części, informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu takich opakowań czy etykiet.

Ostrzeżenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Producent oprócz wskazanych informacji na opakowaniu zabawki, na etykiecie, na samej zabawce lub na dołączonej ulotce zamieszcza ostrzeżenia:

1) "Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat";

2) "Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej";

3) "Uwaga, konieczność stosowania sprzętu ochronnego" (w przypadku łyżew czy deskorolek);

4) "Uwaga, do używania jedynie w wodzie na głębokości bezpiecznej dla dziecka oraz pod nadzorem" - w przypadku zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie i pod nadzorem dorosłych;

5) "Uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej" - o wieku decyduje producent.

Poza tymi ostrzeżeniami producent podaje informację o szczególnym ryzyku związanym ze wskazanym ograniczeniem.

Zabawki powinny być zaprojektowane i wytworzone w taki sposób, aby podczas normalnego ich używania nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia dziecka lub ryzyka zranienia w przypadku ich połknięcia, dostania się w inny sposób do jakiegokolwiek otworu w ciele dziecka bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami.

Co jest zabawką

Zgodnie z prawem zabawką jest dowolny wyrób lub materiał zaprojektowany lub przewidziany do używania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Na zabawce, która spełnia normy powinien znajdować się znak CE.

Jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa, do zabawki powinna być dołączona instrukcja.

Producent dołącza instrukcję do: zjeżdżalni, huśtawek, trapezów, pierścieni, kół, lin oraz innych podobnych zabawek, w szczególności przeznaczonych do zawieszania.
Instrukcja powinna wskazywać prawidłowy sposób montażu zabawki oraz te części zabawki, które mogą stwarzać zagrożenie, w przypadku wadliwego jej montażu. Instrukcja powinna także zawierać zalecenia dotyczące przeprowadzania okresowych kontroli i konserwacji podstawowych części zabawki wraz z ostrzeżeniem o następstwach nieprzestrzegania tego wymogu.

Zobacz również: Jakie wymagania praw powinny spełniać zabawki

Zabawa tylko pod nadzorem rodziców

Gdy zabawka ma być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, to producent umieszcza na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub na dołączonej do zabawki ulotce wyraźną i widoczną informację o konieczności nadzoru osoby dorosłej podczas używania zabawki.

Mini AGD

Producent zabawki, która stanowi miniaturę lub model urządzenia bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, umieszcza na opakowaniu zabawki ostrzeżenie, że zabawka ta może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Przy takiej zabawce powinna znaleźć się instrukcja z ostrzeżeniem o potrzebie zachowania środków ostrożności wraz z pouczeniem o następstwach ich niezachowania, a także informacja o konieczności przechowywania zabawek w miejscu niedostępnym dla dzieci w wieku do lat 3.

Zabawki niebezpieczne

Producent zabawki, której niezbędnym składnikiem są substancje lub materiały stwarzające niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, dołącza do zabawki:
1) instrukcję jej używania zawierającą ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz informacje o stosowaniu środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia niebezpieczeństwa;
2) informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku spowodowanego używaniem zabawki oraz przechowywania jej w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Ponadto w przypadku zabawek z dziedziny chemii, w szczególności zestawów chemicznych, zestawów do wykonywania odcisków plastycznych, miniaturowych pracowni ceramicznych, zabawek do pokrywania przedmiotów emalią oraz zestawów fotograficznych, poza instrukcją, producent  musi na opakowaniu zabawki umieścić informację, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku powyżej określonej liczby lat oraz ostrzeżenie, że może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Deskorolki i łyżwy

Producent łyżew i deskorolek oraz sprzętu podobnego, wprowadzonego do obrotu jako zabawki, powinien dołączyć do nich instrukcję ich używania, w której zawarte będą informacje o konieczności zachowania ostrożności, posiadaniu specjalnych umiejętności, a także konieczności stosowania sprzętu ochronnego takiego jak: kask, rękawice oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

Zabawki pływające

Producent zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie oraz pod nadzorem osoby dorosłej, dołącza do zabawki ostrzeżenia, że mogą być one używane jedynie na głębokości bezpiecznej dla dziecka i w obecności osoby dorosłej.

Uwagi

Wyżej omawianych przepisów nie stosuje się do:

1) ozdób bożonarodzeniowych;
2) precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3) sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4) sprzętu sportowego;
5) sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6) lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7) zabawek komercyjnie instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8) układanek tematycznych (puzzle) składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9) broni pneumatycznej;
10) sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11) proc i katapult;
12) zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13) elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14) wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15) pojazdów z silnikami spalinowymi;
16) zabawek z silnikami parowymi;
17) rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18) zabawek video podłączonych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19) smoczków;
20) wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21) biżuterii dla dzieci.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki , Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r.w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z dnia 11 grudnia 2003 r. ze zm.).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

  Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

  800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

  1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

  „Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

  Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

  Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

  Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

  500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

  Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

  1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

  W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

  Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

  Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

  Zachowek po zmianach w 2023 r.

  Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

  Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

  O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

  Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

  Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

  Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

  Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

  Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

  Stan wyjątkowy

  Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

  Stan wojenny

  Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

  Fiskus sprawdza podatników w social mediach

  Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

  II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

  Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

  4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

  Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

  Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

  Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

  Fundacja rodzinna

  Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

  Resocjalizacja – ważny proces reintegracji osób skazanych

  Resocjalizacja to proces, który ma na celu przywrócenie jednostce, która popełniła przestępstwo, funkcjonowania zgodnego z normami społeczeństwa. To wieloetapowe działanie ma zapobiegać powtarzalności przestępstw poprzez zmianę postaw, zachowań i umiejętności osoby skazanej.

  Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 6

  W poprzedniej części serii artykułów o życiu za murami karnego była mowa o karach dyscyplinarnych dla osadzonych. W niniejszym zaś artykule poruszę temat nagród, które także przysługują osobom skazanym, oczywiście w określonych sytuacjach.

  Pierwsza komunia święta dziecka rozwiedzionych rodziców

  Maj jest tradycyjnie czasem przystępowania dzieci do sakramentu komunii świętej. Dla rodzin to szczególny okres duchowego przeżycia poprzedzony miesiącami przygotowań, które pogłębiają więzi między dziećmi a rodzicami. To okazja do wielkiego świętowania w gronie najbliższych, gdzie najważniejszą osobą jest dziecko, przystępujące pierwszy raz do komunii świętej. Sprawy organizacji tego wydarzenia mogą się jednak komplikować, gdy rodzice są rozwiedzeni. 

  Polacy przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE [SONDAŻ]

  58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

  10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

  Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.