REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka cywilna, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka komandytowa może korzystać z 9% stawki CIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą możliwości stosowania przez spółkę komandytową preferencyjnej 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych. W skrócie, organ podatkowy potwierdził, że spółka komandytowa ma prawo do korzystania z tej obniżonej stawki.

Czy odszkodowanie uzyskane przez cichego wspólnika jest zwolnione od podatku dochodowego?

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych wynikających z rozliczenia wkładu w spółce cichej. Zgodnie z interpretacją, kwota uzyskana przez podatnika w wyniku ugody sądowej nie jest zwolniona od podatku dochodowego, ponieważ nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia.

Skutki podatkowe przekazania przedsiębiorstwa spółki cywilnej do indywidualnej działalności

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia skutki podatkowe dla darczyńcy, który nieodpłatnie przekazuje całe przedsiębiorstwo spółki cywilnej prowadzonej przez małżonków, do indywidualnej działalności jednego z małżonków.

Czy odszkodowanie z ugody sądowej jest zwolnione od podatku dochodowego?

W dniu 12 lipca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja ta dotyczyła sytuacji, w której podatnik otrzymał odszkodowanie na podstawie ugody sądowej. Czy takie odszkodowanie jest zwolnione od podatku dochodowego?

REKLAMA

Czy przystąpienie do spółki cywilnej powoduje powstanie przychodu podatkowego?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że przystąpienie do spółki cywilnej nie stanowi dla wnioskodawcy świadczenia w naturze powodującego przysporzenie majątkowe. W rezultacie, nie skutkuje to powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

W świetle najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, darowizna przedsiębiorstwa może podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ale tylko w określonych okolicznościach.

Czy wypłata niewypłaconych zysków Spółki Cywilnej dla wspólników generuje obowiązek podatkowy od osób fizycznych?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy opodatkowania niewypłaconych zysków wypracowanych przez Spółkę Cywilną po jej przekształceniu w Spółkę z o.o. Zgodnie z interpretacją, Spółka z o.o., która wypłaca niewypłacone dotąd zyski wypracowane przez Spółkę Cywilną przed przekształceniem, nie pełni funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Większość firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas

Jak wynika z raportu Intrum ”European Payment Report 2023” już blisko 8 na 10 (79%) firm w naszym kraju ma problem z klientami niepłacącymi na czas. Jaki jest plan przedsiębiorców na wyjście z tego impasu?

REKLAMA

Niedzielski: będą dodatkowe środki na onkologię i szpitale! Ile?

Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.

Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

Startuje projekt Fearless Together – akcja, która pomoże kobietom rozwinąć karierę w finansach

W Dzień Kobiet - 8 marca br. odbyła się inauguracja projektu Fearless Together #empower your career in finance. Data nie jest przypadkowa – akcja ma bowiem na celu wsparcie kobiet z Polski i z Ukrainy w rozwoju kariery w branży finansowej. Uczestniczki programu mogą liczyć na pomoc od sprawdzonych ekspertów, czyli m.in. na mentoring, szkolenia i wsparcie psychologiczne. Kampania organizowana jest przez State Street Global Advisors Polska we współpracy z Fundacją Mamo Pracuj, a jej partnerem jest CFA Society Poland.

Kup teraz, zapłać później - co warto wiedzieć o płatnościach odroczonych?

Dzięki usłudze „kup teraz, zapłać później” możemy bezpłatnie przesunąć termin płatności o kilkadziesiąt, średnio 
o 30 dni (lub rzadziej – podzielić ją na kilka rat). Jak korzystać z zalet tego i nie wpaść w problemy finansowe?

Ile kobiet w Polsce czuje się niezależnymi finansowo?

Polki cenią sobie niezależność finansową. 80% czuje się niezależna finansowo. Co to dla nich znaczy? Jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich? 

Kobiety i mężczyźni w branży finansowo-księgowej - stanowiska, awans, satysfakcja z pracy

Jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy w branży finansowo-księgowej w Polsce? Z badania Hays Poland "Kobiety na rynku pracy 2022" wynika, że najwyższe stanowiska w firmach tej branży (prezes, członek zarządu, dyrektor zarządzający) zajęte są z reguły przez mężczyzn. Na stanowiskach managerskich też (ale już nie tak wyraźnie) przeważają mężczyźni. Natomiast kobiet jest znacznie więcej na stanowiskach specjalistów. Co ciekawe kobiety są w podobnym stopniu zadowolone z zajmowanego obecnie stanowiska jak mężczyźni. A ponadto kobiety nieco częściej awansują od mężczyzn. Zdaniem AICPA & CIMA firmy powinny wdrożyć praktyki w celu lepszego wsparcia kobiet w pracy. 

Różnorodność biologiczna a sektor finansowy. Znaczenie gospodarcze zapylania i związane z nim zagrożenia

Bioróżnorodność ma znaczenie dla sektora finansowego. W przypadku inwestowania w działalność powodującą negatywne skutki dla różnorodności biologicznej lub w wysokim stopniu uzależnioną od kapitału naturalnego, instytucje finansowe mogą być narażone na ryzyko finansowe, rynkowe, utraty reputacji jak również prawne. Z drugiej strony, w opinii Allianz Trade ochrona bioróżnorodności stwarza ogromne możliwości inwestycyjne: luka w finansowaniu projektów mających na celu przywrócenie różnorodności biologicznej do 2030 r. szacowana jest na 711 mld USD rocznie. 

Czy kobiety obawiają się inflacji? Finansowy portret Polki

Czy kobiety gorzej w niż mężczyźni radzą sobie w tematach związanych z ekonomią i mają lekką rękę do wydawania pieniędzy? Robią zakupy pod wpływem emocji? 

Wojna w Ukrainie stała się dla rynków finansowych czymś powszednim WIDEO

Wojna w Ukrainie a rynki finansowe. Przez wiele miesięcy inwestorzy oczekiwali na jakiekolwiek sygnały wskazujące na możliwe zawieszenie broni czy pokój. Nie wydaje się, żeby do takiej sytuacji miało dojść szybko. Wojna w Ukrainie stała się dla rynków finansowych czymś powszednim.

5 głównych błędów polskich przedsiębiorców, które prowadzą do niewypłacalności

W Polsce przybywa firm dotkniętych niewypłacalnością. W samym 2022 roku było ich rekordowe 2,7 tysiąca. Większość z nich na skraj bankructwa zepchnął kryzys i trudne okoliczności gospodarcze w postaci inflacji, presji płacowej i wzrostu kosztów działalności. Wciąż nie brakuje jednak przypadków, w których główną przyczyną problemów są złe nawyki i podstawowe niedopatrzenia w codziennym funkcjonowaniu biznesu. Eksperci Kancelarii PMR Restrukturyzacje wytypowali 5 błędów najczęściej popełnianych przez polskich przedsiębiorców, które przyczyniają się do narastającego zadłużenia firmy. Oto one.

Walentynki 2023 i pieniądze: jak rozmawiać z partnerem o finansach, by się nie kłócić?

Pieniądze – jeden z głównych powodów nieporozumień w związku, które nierzadko potrafią przerodzić się w poważny kryzys. 1/4 (25%) respondentów badania Intrum przyznaje wprost, że przeszkadzają w podtrzymywaniu romantycznej relacji. Trzeba zadbać o tę kwestię już wtedy, gdy wchodzimy z kimś w romantyczną relację lub podejmujmy decyzję o rozpoczęciu wspólnego życia „we dwójkę”, bo potem będzie tylko trudniej. Jak zacząć? Co warto ustalić? Podpowiadamy!

„Tylko wiedza nas uratuje”. Jak wygląda edukacja finansowa Polaków

Wiedza o finansach. Jak wynika z raportu Intrum, ”European Consumer Payment Report 2022 i deklaracji blisko 60% ankietowanych konsumentów chce pogłębiać wiedzę dotyczącą finansów. Zrozumienie mechanizmów rządzących pieniędzmi i „zjawisk” występujących w ekonomii ma nas uchronić przez negatywnymi skutkami recesji.
 

Poprawa nastrojów konsumenckich

W styczniu br. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

W jaki sposób wyjątek pośrednika tworzy lukę w prawie i okazję do nadużyć na rynku crowdfundingu?

Donacyjne finansowanie społecznościowe w Polsce pozostaje w dalszym ciągu w dużej mierze poza kontrolą odpowiednich instytucji państwowych. Większość platform crowdfundingowych nie stosuje się do zmian wynikających z dyrektywy PSD II. Działają na rynku korzystając z luki prawnej, tzw. wyjątku pośrednika. Taka praktyka tworzy pole do nadużyć, np. wyłudzania donacji czy prania pieniędzy. A wysoka inflacja i kryzys gospodarczy tylko takim zjawiskom będą sprzyjały w 2023 r.

Po pierwsze, będę oszczędzać! Jak wytrwać w jednym z najpopularniejszych noworocznych postanowień?

Jak oszczędzać? Wysoka inflacja nie odpuszcza, a świąteczne wydatki sprawiły, że wiele osób szuka teraz sposobu na oszczędzanie. Tylko jak oszczędzać w czasie galopujących cen? Odkładanie gotówki jest w TOP naszych noworocznych postanowień. Co zrobić, w by w 2023 r. dotrzymać danego sobie słowa? Podpowiadamy w kolejnym materiale z cyklu „Ogarniam Finanse”.

Praca w sektorze finansowym mocno wypala

Coraz większy odsetek Polaków zmaga się z problemami psychicznymi. Często ma to związek z wykonywanym przez nich zawodem - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jednoosobowa działalność gospodarcza a transakcje ze spółką w ujęciu podatkowym Cz. I

Przedmiotem poniższych rozważań będą skutki podatkowe sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie jednoosobowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą a zarazem jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej albo udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jako przedsiębiorca dokonuje z tą spółką transakcji, w szczególności świadczy na rzecz tej spółki usługi lud dokonuje dostawy (sprzedaży) towaru.

Luki w ekosystemie startupowym

Polskie startupy są niedofinansowane. Na rozwój brakuje im nawet kilkuset miliardów złotych – wynika z raportu „Luki w ekosystemie startupowym”, opracowanym przez Fundację Startup Poland we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Uczciwość finansowa - czym jest i co o niej sądzimy?

Dla większości tak, ale nie dla wszystkich Polaków oddawanie pożyczonych pieniędzy jest obowiązkiem moralnym – wynika z najnowszych badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Obecnie tak twierdzi 91% badanych. Jeszcze sześć lat temu zdanie to podzielało 97% Polaków.

Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

Afiliacja jest formą niestandardowej reklamy – rozdrobnionej i na mniejszą skalę. Pisanie bloga o tematyce sportowej połączone z umieszczaniem linków do odżywek dla sportowców to przykład zarabiania na branży PR z własnej inicjatywy.

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Przeniesienie nieruchomości wykorzystywanej w działalności spółki cywilnej do majątku prywatnego wspólników a VAT

Jaki skutek podatkowy w VAT wywoła przeniesienie nieruchomości wykorzystywanej w działalności spółki cywilnej do majątku prywatnego wspólników? Czy takie przeniesienie jest zwolnione z VAT?

Wyprowadzka od rodziców - 4 kroki, które przygotują na finansową samodzielność

Wyprowadzka od rodziców, na przykład w chwili rozpoczęcia studiów lub pracy, to z jeden z przełomowych momentów w życiu. Jak poradzić sobie z wyprowadzką pod kątem finansów?

Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?

Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.

Spółka na CIT estońskim a spółka cywilna

Estoński CIT to jedna z bardziej popularnych form opodatkowania w 2022 roku. Forma ta jest szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy swoje dochody chcą przeznaczyć na dalsze inwestycje. Ustawodawca wprowadził jednak szereg warunków, jakie musi spełniać przedsiębiorca chcący mieć przywileje ryczałtu od dochodów spółek.

Gdzie mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy? [BADANIE]

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zbadało, w jakich regionach mieszkają najbardziej rzetelni płatnicy. Okazało się, że największą liczbę dłużników na 1000 mieszkańców notuje się w trzech województwach przy zachodniej granicy kraju.

Czy można do kosztów zaliczyć wydatki na edukację wspólnika spółki cywilnej?

Wydaje się, że inwestycja spółek w wykształcenie swoich pracowników za każdym razem wypełnia przesłanki ustawowe do uznania takich wydatków na studia jako koszty podatkowe spółek. O powyższym dowodzi bogata linia interpretacyjna organów podatkowych (m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 25 lutego 2019 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.630.2018.3.JG).

Jaka nazwa spółki cywilnej na fakturach VAT? Z nazwiskami wspólników, czy bez?

W świetle przepisów o VAT, spółka cywilna jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest podatnikiem tego podatku. W praktyce od lat budzi wątpliwości kwestia czy na fakturach w nazwie spółki cywilnej powinny być ujęte imiona i nazwiska wspólników spółki cywilnej, czy wystarczy jej nazwa.

Rosną zaległości firm z branży pośrednictwa pracy [BADANIE]

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, iż od początku pandemii, z perspektywy całej branży (PKD 78 Działalność związana z zatrudnieniem), wartość nieopłaconych w terminie zobowiązań zarówno kredytowych, jak i pozakredytowych podwoiła się.

Powrót złota do świata finansów

Złoto wraca do łask. W świecie niestabilnej i coraz mniej przewidywalnej gospodarki coraz częściej sięgamy po sprawdzone na rynku wymiany towarowo-pieniężnej instrumenty. Jednym z takich instrumentów jest właśnie złoto. W ciągu ostatnich dziesięcioleci „władcy pieniądza” zrobili wiele, aby wyrzucić złoto ze świata finansów i zastąpić je dolarem.

Czy akceptujemy nieetyczne zachowania finansowe?

Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić nieetyczne zachowania finansowe. Najczęściej jest to praca na czarno i unikanie alimentów.

Spółka rodzinna – problemy związane z przekształceniem

Przekształcenie jako jedna z transakcji restrukturyzacji spółki, zasadniczo nie wpływa na jej funkcjonowanie, zmieniając jedynie formę prawną prowadzonej działalności. Praktyka pokazuje jednak, że cała procedura może być zdecydowanie bardziej skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami?

Problemy finansowe branży reklamowej [BADANIE]

Z czego wynikają problemy finansowe branży reklamowej? Jakie regionu przodują pod względem zadłużenia?

Skutki w PIT likwidacji spółki cywilnej

W przypadku likwidacji spółki cywilnej nie powstaje przychód po stronie wspólników otrzymujących środki pieniężne oraz składniki majątku likwidowanej spółki.

Wpływ sankcji na system finansowy

Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.

Większość Polaków spodziewa się wzrostu cen [BADANIE]

Sytuacja materialna większości Polaków pogorszyła się bardziej niż spodziewali się rok temu. Tak wynika z raportu „Konsument w warunkach niepewności” domu mediowego MediaHub i Instytutu Badań Pollster.

Częściowe wycofanie wkładu ze spółki osobowej – opodatkowanie w 2022 roku

Polski Ład przyzwyczaił nas już do tego, że wiele w nim zmian, które trudno nazwać korzystnymi z punktu widzenia podatnika. Przykładem jest zmiana zasad opodatkowania częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej. Choć zmiana ma swoje plusy, ponieważ określając, kiedy powstaje przychód podatkowy kończy spory na linii podatnik-fiskus, niewątpliwie dla wspólników planujących ograniczenie swojego wkładu w spółce jest niekorzystna. Trudno bowiem za korzyść uznać fakt, że obecnie wycofanie części wkładu ze spółki pod kątem podatkowym równoznaczne jest z całkowitym jej opuszczeniem.

Wsparcie finansowe dla samorządów na pomoc obywatelom Ukrainy

W realizację pomocy obywatelom Ukrainy w znaczny sposób zostały zaangażowane jednostki samorządu terytorialnego. Jakie mechanizmy prawne rekompensują samorządom ponoszone na ten cel wydatki?

Trwają rozmowy z resortem finansów o zmianach podatkowych

Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów spotkał się z kilkudziesięcioma firmami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Tematem rozmowy były nowe propozycje podatkowe, dotyczące PIT i CIT.

Rekordowo wysokie pokrycie wydatków wpływami do FUS 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w 2021 r. wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 81,7 proc. Sprawdź co wpłynęło na tak wysoki wynik.

Skimming - przykłady, jak się bronić

Na czym polega skimming? Jakie są przykładowe działania oszustów? Czy można się przed nimi chronić?

Spółka z o.o. popularna bo najmniej ryzykowna

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają obecnie formę prawną dla swojego biznesu najczęściej decydują się na spółkę z o.o. Nie chodzi o obniżenie opodatkowania, ale o zmniejszenie ryzyka.

REKLAMA