REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy nagrody z akcji promocyjnej są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. generuje przychód na gruncie ustawy o PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wartość objętych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wyższa niż wartość udziału w spółce jawnej, to nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy przekształcenie gospodarstwa rolnego w spółkę z o.o. generuje przychód podatkowy na gruncie ustawy o PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przekształcenie gospodarstwa rolnego w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie generuje przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy zwrot dopłat wniesionych do spółki przez poprzedniego wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot dopłat, wniesionych uprzednio przez wspólnika, na rzecz osoby będącej w momencie zwrotu udziałowcem spółki nie spowoduje u niej powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT w związku ze zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy przedpłacone karty podarunkowe przekazane pracownikom podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wartość przekazanych pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie, na pracodawcy, jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.

Wybór formy opodatkowania 2024. Co się bardziej opłaca?

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2024 roku? W obliczu nadchodzących zmian w prawie warto już dzisiaj rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje pieniądze.

Czy przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych podlegają zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek zagranicznych będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

Jak opodatkować wynagrodzenie earn-out? Czy świadczenie podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie earn-out związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa powinno być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności prowadzonej przez spółkę cywilną, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji.

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest korporacją kapitałową, niezależną od jej składu osobowego, dlatego też może on się zmieniać w trakcie trwania spółki, o ile oczywiście rozporządzenie udziałami nie będzie nieważne!

Czy usługi masażu leczniczego mogą być zwolnione z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego, spełniające kryteria opieki medycznej i świadczone przez osoby z kwalifikacjami technika masażysty, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Czy składki na ubezpieczenia społeczne adwokatów w spółce komandytowej mogą być uznawane za koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki ponoszone przez spółkę komandytową z tytułu uiszczonych składek na ubezpieczenie społeczne za adwokatów komplementariuszy mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów.

Czy przychody z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Czy koszty zaciągniętego kredytu na spłatę udziału występującego wspólnika mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że koszty odsetek i prowizji od zaciągniętego kredytu na spłatę udziału kapitałowego występującego wspólnika nie będą kosztami uzyskania przychodów.

Czy usługa zapewnienia oprawy artystycznej wesel podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b ustawy o VAT, ponieważ przepis ten obejmuje jedynie indywidualnych twórców i artystów wykonawców, natomiast nie podmioty zbiorowe.

Czy bożonarodzeniowe i wielkanocne bonifikaty pracownicze na kartach przedpłaconych podlegają podatkowi PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie w postaci Kart przedpłaconych mających postać kart debetowych [płatniczych] oraz Kart przedpłaconych mających postać kart zasilanych pieniądzem elektronicznym, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, wartość świadczenia w postaci Kart przedpłaconych - przekazanych pracownikom - których źródłem finansowania będą środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzysta ze zwolnienia z podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu. 

Czy vouchery jubileuszowe dla pracowników są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej podlega PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy wymiana udziałów pomiędzy niemieckim rezydentem a spółką holdingową podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS potwierdził, że w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów, ani po stronie wspólnika spółki z o.o., ani po stronie niemieckiej spółki holdingowej nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy obywatel Białorusi pełniący funkcję w zarządzie polskiej spółki musi płacić w Polsce ryczałt od wynagrodzenia?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że wynagrodzenie obywatela Białorusi z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność weterynaryjna?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność weterynaryjna prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy podatnik musi dokonać korekty podatku przy wydzieleniu działalności związanego z systemem oświaty i szkołami językowymi?

Dyrektor KIS potwierdził, że dla celów ustalenia wysokości współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie w zakresie, w jakim obowiązek podatkowy w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT powstanie do Dnia Wydzielenia, tj. bez uwzględnienia czynności związanych z Działem Wydzielanym, w przypadku których obowiązek podatkowy powstanie w Dniu Wydzielenia oraz po Dniu Wydzielenia.

Czy wynagrodzenie za niezrealizowane opcje należy traktować jako przychód z kapitałów pieniężnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane wynagrodzenie z tytułu rozliczenia opcji nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, lecz zalicza się je do przychodów z innych źródeł.

Czy aport węgla do spółki komandytowej wymaga zapłaty podatku akcyzowego?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) aport wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy do spółki komandytowej nie generuje obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Czy objęcie akcji za wkład pieniężny niższy od wartości rynkowej powoduje powstanie opodatkowanego przychodu?

Dyrektor KIS potwierdził, że objęcie przez Wnioskodawcę akcji w Spółce w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych akcji i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych akcji, nie spowoduje po Jego stronie powstania opodatkowanego przychodu w momencie objęcia tych akcji.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa ze spółki cywilnej na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej jest opodatkowane VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie całego przedsiębiorstwa ze spółki cywilnej na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy przeniesienie składników majątku z prowadzonej działalności gospodarczej do spółki komandytowo-akcyjnej rodzi skutki na gruncie podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że aport składników majątku, które wchodziły w skład prowadzonej działalności gospodarczej, do spółki komandytowo-akcyjnej na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego jako wniesienie tytułem wkładu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT.

Czy obroty ze sprzedaży w ramach działalności osobistej i jako wspólnik spółki cywilnej powinny być sumowane dla limitu zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, podkreślając, że wartości sprzedaży generowane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz przez spółkę cywilną, w której ta osoba jest wspólnikiem, nie powinny być sumowane przy obliczaniu limitu zwolnienia z VAT.

Czy wypłata niewypłaconych zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że spółka z o.o., wypłacająca na rzecz wspólników spółki jawnej niewypłacone dotąd zyski wypracowane przez tę spółkę jawną przed przekształceniem, nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych zysków. Takie wypłaty będą traktowane jako spłata zobowiązań, a nie jako dywidendy, co wyłącza konieczność odprowadzania podatku dochodowego.

Udzielenie pożyczki spółce - opodatkowanie PCC i VAT

Udzielenie pożyczki spółce to częsty sposób na poprawienie jej płynności finansowej przez wspólników lub podmioty trzecie. W związku z udzieleniem pożyczki rodzi się wątpliwość o skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy wypłata niewypłaconych dotychczas udziałów w zysku wspólnikom spółki jawnej po przekształceniu w spółkę z o.o. podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku, gdy spółka z o.o. wypłaca wspólnikom spółki jawnej niewypłacone dotąd zyski wypracowane przez tę spółkę jawną przed przekształceniem, spółka z o.o. nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych zysków.

Czy przekazanie spółce składników majątkowych przez gminę na podstawie umowy użyczenia jest opodatkowane?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przekazanie składników majątkowych spółce przez gminę w ramach umowy użyczenia nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, co wynika z wyłączenia zawartego w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Czy połączenie spółek powoduje powstanie nowych przychodów podlegających opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że w związku z planowanym połączeniem spółek, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, że nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, ponieważ ta nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki jest opodatkowane PCC?

Organ administracji skarbowej (KIS) wyjaśnia, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez utworzenie nowych udziałów i objęcie ich przez podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Czy nagroda wypłacana pracownikowi w formie pieniężnej stanowi przychód z innych źródeł?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że nagrody otrzymane przez pracownika w ramach pracowniczego programu motywacyjnego, w tym w formie wypłaty pieniężnej, nie stanowią przychodów ze stosunku pracy, ale są tzw. przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wspólnicy spółki jawnej mogą skorzystać z ulgi na zabytki w przypadku remontu elewacji kamienicy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zainteresowani będą mogli skorzystać z ulgi na zabytki proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach spółki jawnej w przypadku remontu zabytkowej kamienicy.

Czy nowo powstała spółka z o.o. może skorzystać z możliwości niezatrudniania pracowników przez pierwszy rok działalności spółki?

Jednoosobowa spółka z o.o. powstała  z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest uznawana za podmiot rozpoczynający działalność zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ta interpretacja dotyczy możliwości niezatrudniania pracowników przez pierwszy rok działalności spółki, co zgodnie z interpretacją nie ma zastosowania do spółki przekształcanej. Jest to istotne dla przedsiębiorcy planującego rozwinięcie swojej firmy, jak i dla organów administracji skarbowej, które otrzymują jasne wytyczne w kwestii opodatkowania takich spółek.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód z tytułu wniesienia aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT.

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

Czy otrzymanie udziałów w spółce drogą darowizny i likwidacja spółki ma skutki na gruncie podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, dotyczącą obowiązku podatkowego po otrzymaniu udziałów w spółce cywilnej w drodze darowizny, a następnie likwidacji tej spółki. Wynika z niej, że Wnioskodawca, będący zarządcą sukcesyjnym, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem przekazania udziałów pomiędzy wstępnym, a zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem. 

Czy podział spółki przez wydzielenie i podwyższenie kapitału zakładowego podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor KIS potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, po stronie zainteresowanego, będącego stroną postępowania, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy napiwki stanowią przychód dla spółki w świetle ustawy o CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) napiwki nie są uwzględniane jako przychód dla spółki i nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ nie są wynagrodzeniem należnym spółce.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Czy pomoc z programu rządowego zwalnia spółkę z opodatkowania VAT?

Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że pomoc otrzymana z rządowego programu Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i usług. 

Czy pracodawca musi potrącać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że osoba pełniąca funkcję prokurenta oraz zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie ma możliwości wystąpienia do pracodawcy o potrącenie zaliczki na podatek dochodowy z wynagrodzenia z tytułu prokury. Na podstawie otrzymanej od spółki informacji PIT-11 podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy nieodpłatne nabycie akcji przez spółkę akcyjną wiąże się z powstaniem przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą nieodpłatnego nabycia akcji imiennej przez spółkę akcyjną. Wnioskodawca zwrócił się do KIS w celu uzyskania wyjaśnienia, czy taka transakcja wiąże się z powstaniem przychodu po jego stronie. Według stanowiska KIS, nieodpłatne nabycie akcji nie generuje przychodu podatkowego po stronie akcjonariusza.

Czy nabycie praw i obowiązków w spółce jawnej jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy połączenie spółki kapitałowej wyklucza możliwość stosowania estońskiego CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że połączenie spółki z inną firmą i przejęcie jej majątku wyklucza możliwość zastosowania estońskiego CIT. W rezultacie, spółka nie będzie mogła skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania.

REKLAMA