REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie rehabilitacyjne, Rehabilitacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zakup trenażera może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup trenażera służącego rehabilitacji, nie dofinansowanego z innych źródeł, może zostać odliczony od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy chorując na cukrzycę można odliczyć wydatek na pompę insulinową w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pompa insulinowa wraz z jej integralnymi elementami, kwalifikuje się do odliczenia jako część ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ jest urządzeniem medycznym istotnie ułatwiającym codzienne funkcjonowanie i kontrolę nad cukrzycą.

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego. Sprawdź jak załatwić sprawę przez internet krok po kroku

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego? Sprawdź jak załatwić tę sprawę przez internet. Publikujemy co trzeba zrobić krok po kroku. 

Świadczenie rehabilitacyjne. Wskaźnik waloryzacji obniży się w IV kwartale

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego przyjęty do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w czwartym kwartale 2023 r. będzie niższy niż w trzecim kwartale. Ile będzie wynosił ten wskaźnik?

REKLAMA

Czy wydatki na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów. 

Czy emeryt pracujący może odliczyć koszty rehabilitacji od podatku?

Wydatki na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze mogą stanowić podstawę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - potwierdził w interpretacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Czy koszty ratowania zdrowia i życia można zaliczyć jako koszty podatkowe w działalności gospodarczej?

Według stanowiska KIS, koszty ratowania zdrowia i życia nie można zaliczyć jako koszty podatkowe, ponieważ mają charakter osobisty, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego w 2023 r.?

Po wykorzystaniu maksymalnego okresu zasiłku chorobowego, osoby które są nadal niezdolne do pracy, a ich dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności, mogą zwrócić się do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne.

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

Kto jest uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego po zmarłym pracowniku

Nasz pracownik zmarł w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Nie doczekał wypłaty tego świadczenia za marzec 2023 r., której termin przypada ostatniego dnia tego miesiąca. Komu powinniśmy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne?

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

8 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił postępowania konkursowe na prowadzenie rehabilitacji leczniczej.

Czy po długim zwolnieniu lekarskim można przejść na świadczenie rehabilitacyjne?

Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne – czy jest taka ewentualność? W przypadku, gdy pół roku zwolnienia lekarskiego jest niewystarczające na zakończenie leczenia i powrót do zdrowia – możliwa jest kontynuacja terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne? Ile trwa takie świadczenie? 

Kiedy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne - czym są i jak wyglądają formalności, to pytanie zadaje sobie wiele osób. Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Jak wypełnić wniosek, kiedy i gdzie złożyć?

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest w przypadku niezdolności do pracy. Kto może je uzyskać?

Ogólnopolski Dzień Opiekuna - opiekunowie też potrzebują wsparcia

Aż 61% Polaków zna osobiście bądź poznało opiekuna osoby starszej lub przewlekle chorej, natomiast blisko 28% Polaków opiekowało się nieodpłatnie osobą przewlekle chorą. Aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów, a także docenić i podkreślić ich ogromne znaczenie dla społeczeństwa, powołany został Ogólnopolski Dzień Opiekuna (12 lutego), który obchodzimy już po raz piąty. 

Zasady wystawiania e-skierowań na rehabilitację leczniczą - co trzeba wiedzieć?

Rehabilitacja lecznicza. Skierowania są obecnie wystawiane w postaci elektronicznej. Chcąc wystawić tego typu e-skierowanie, należy korzystać z dostępnego szablonu ogólnego w systemach gabinetowych. W przypadku awarii systemu bądź chwilowym braku dostępu do Internetu – przyjęte jest wystawienie skierowania w dotychczasowej papierowej postaci.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup bieżni?

Podatniczka skorzystała z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyła od dochodu wydatki na zakup bieżni. Czy miała do tego prawo? Co uznał fiskus w interpretacji?

Ulga rehabilitacyjna 2023. Na czym można zyskać?

Ulga rehabilitacyjna 2023: podział na wydatki limitowane i nielimitowane. Druga z wymienionych kategorii zawiera obszary gdzie można uzyskać znaczną korzyść finansową. Przykładowo pobyt w zakładzie uzdrowiskowym, remont w domu w celu ułatwień, opieka pielęgniarki umożliwi odliczenie od dochodu.

Ulga rehabilitacyjna 2023 ograniczona przez Polski Ład

Ulga rehabilitacyjna 2023. Ulga umożliwia podatkowe oszczędności ze względu na zakup produktów i usług medycznych oraz rehabilitacyjnych. W 2023 r. faktyczny zakres zastosowania ulgi rehabilitacyjnej zostanie ograniczony z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje? Ile wynosi? Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne? Poniżej najważniejsze informacje.

Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków

Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór

Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Rehabilitację kompleksową można zdefiniować jako proces zmierzający do zdobycia nowego zawodu oraz przywrócenia jak największej sprawności i możliwości funkcjonowania na rynku pracy osobie, która w wyniku przebytej choroby lub urazu je utraciła. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest niezwykle ważne.

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?

Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?

Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup komputera?

Ulga rehabilitacyjna a zakup komputera. Czy rozliczając się z podatku dochodowego podatnik (osoba niepełnosprawna) może zakupiony komputer zaliczyć do ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna - zakup orbitreka, steppera, roweru elektrycznego

Ulga rehabilitacyjna. Czy w zeznaniu PIT można rozliczyć wydatki poniesione na zakup orbitreka, steppera oraz roweru elektrycznego jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych (art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup samochodu?

Ulga rehabilitacyjna na samochód. Czy zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów podatnik może odliczyć od dochodów w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Rehabilitacja po COVID-19 - co gwarantuje NFZ?

Rehabilitacja po COVID-19. 26 kwietnia 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył program rehabilitacji pocovidowej ogłoszony 10 kwietnia br. Teraz pacjenci, którzy przeszli COVID-19, skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu. Dzięki profesjonalnym i indywidualnym zabiegom fizjoterapeutycznym osoby po chorobie szybciej odzyskają siły i wrócą do codziennych aktywności.

Ulga rehabilitacyjna - rower rehabilitacyjny

Ulga rehabilitacyjna. Czy w rozliczeniu rocznym PIT podatnik może odpisać wydatki na rower rehabilitacyjny?

Ulga rehabilitacyjna w PIT - czy można odliczyć wydatki na psychoterapię?

Ulga rehabilitacyjna - psychoterapia. Wydatki na psychoterapię indywidualną, która została zalecona osobie niepełnosprawnej przez lekarza psychiatrę mogą zostać odliczone w ramach tzw,. ulgi rehabilitacyjnej. Można je uznać bowiem w takim przypadku za zabiegi rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne 2021 – wysokość, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2021 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile wynosi jego wysokość? Ile trwa? Jakie dokumenty są wymagane? Czy można pracować na świadczeniu rehabilitacyjnym? Czy jest opodatkowane? Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie? Jak COVID-19 wpłynął na orzeczenie o przyznaniu świadczenia?

Czy za czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik samorządowy zachowuje prawo do dodatku stażowego

W naszej jednostce do niedawna stosowano zasadę, że za czas przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego dodatek stażowy był wypłacany w pełnej kwocie i nie wliczano go do podstawy świadczenia. Uznawano, że okres rehabilitacji też jest chorobą. Ostatnio coraz częściej w literaturze przedmiotu można spotkać opinię, że przy świadczeniu rehabilitacyjnym należy postąpić jak przy zasiłku macierzyńskim, czyli podstawę świadczenia należy zwiększyć o dodatek za wysługę lat. Która interpretacja jest właściwa?

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka 2020/2021 – ile wynosi i jak go uzyskać?

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w okresie zasiłkowym 2020/2021?

Nowe zasady odbywania rehabilitacji leczniczej z ZUS - testy na koronawirusa

ZUS ponownie uruchomił rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Jeśli otrzymasz skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz ulotkę o nowych zasadach jej odbywania, skontaktuj się z ośrodkiem i podaj swój numer telefonu. Otrzymasz zlecenie na test na koronawirusa.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej nieobecności w pracy tylko przez 3 miesiące. Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie w kolejnych miesiącach?

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Czy w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia należy przeliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne w grudniu 2019 r. Czy podstawę świadczenia należy wyrównać do minimalnej pensji obowiązującej w 2020 r.?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Sanatorium z ZUS dla emeryta i rencisty – czy to możliwe?

Rehabilitacja w sanatorium jest jednym z elementów prewencji rentowej prowadzonej przez ZUS. Z tego powodu nie każdy emeryt i rencista mogą z niej skorzystać.

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

REKLAMA