REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po długim zwolnieniu lekarskim można przejść na świadczenie rehabilitacyjne?

Dziennikarka medyczno-prawna
Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne
Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne – czy jest taka ewentualność? W przypadku, gdy pół roku zwolnienia lekarskiego jest niewystarczające na zakończenie leczenia i powrót do zdrowia – możliwa jest kontynuacja terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne? Ile trwa takie świadczenie? 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego. Otrzymanie go zamiast bądź też w trakcie chorobowego jest niemożliwe. Chcąc, by ciągłość wypłaty świadczeń została zachowana – należy wniosek dostarczyć do ZUS, co najmniej 1,5 miesiąca przed zakończeniem zwolnienia.

REKLAMA

Kto płaci za zwolnienie lekarskie

Przebywający na długim zwolnieniu lekarskim pracownik otrzymuje wynagrodzenie – za pierwsze 33 dni choroby lub 14 dni (w przypadku pracownika 50+) płaci pracodawca – jest to wynagrodzenie chorobowe.  

Zasiłek chorobowy wypłacany jest z ZUS i przysługuje pracownikowi za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika 50+, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego). Jednakże to, kto rzeczywiście wypłaci środki, uzależnione jest tym czy pracodawca jest płatnikiem zasiłków. 

Kiedy firma jest płatnikiem zasiłków

Stan zatrudnienia na 30 listopada decyduje czy firma jest płatnikiem zasiłków, czy też nie. Jeżeli płatnik (np. pracodawca) na 30 listopada zgłosi do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych – zostaje płatnikiem zasiłków. W takim przypadku jego obowiązkiem jest wypłacanie świadczeń chorobowych. ZUS zaś zajmuje się wypłacaniem zasiłków ubezpieczonym: 

 • gdzie płatnicy składek zgłosili do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych; 
 • prowadzącym działalność pozarolniczą oraz współpracującym z nimi osobom;
 • będącymi duchownymi; 
 • osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia;
 • podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.
Ważne

Pracodawca może skontrolować długie zwolnienia lekarskie

REKLAMA

Pracodawca zaniepokojony długim czasem trwania zwolnienia lekarskiego pracownika i mający wątpliwości, co do zasadności jego wystawienia, ma prawo skontrolować nieobecność. Konkretnie przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby bądź konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola polega na ustaleniu, czy w czasie trwania zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub też czy nie wykorzystuje on zwolnienia w inny sposób niezgodny z jego celem. 

W sytuacji, gdy pracodawca zgłosi, że dane zwolnienie powinno być skontrolowane – ZUS przeprowadza postępowanie. Także sam urząd może wszcząć kontrolę bez zgłoszenia nieprawidłowości przez pracodawcę. ZUS wydaje decyzję po przeprowadzonej kontroli, przysługuje od niej odwołanie do sądu (na złożenie zainteresowany ma miesiąc od dnia otrzymania decyzji). Składa się je pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki ZUS, która decyzję wydała.

Jak długo może trwać zasiłek chorobowy

Pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym nieprzerwanie 182 dni. Jeżeli po tym okresie czasu wciąż jest chory, powinien udać się na kontrolę i postarać o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego – będącego kontynuacją zasiłku chorobowego. 

Świadczenie rehabilitacyjne  

Świadczenie rehabilitacyjne pracownik może otrzymywać przez 12 miesięcy. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS. Prawo do tego typu świadczenia przysługuje pracownikowi, który wyczerpał okres pobierania zasiłku chorobowego (182 dni) i nadal jest niezdolny do pracy, zaś kontynuacja leczenia, jak i rehabilitacja rokują na odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Konieczne jest spełnienie warunków: 

 • doszło do wyczerpania okresu pobierania zasiłku chorobowego;
 • pracownik wciąż jest niezdolny do pracy;
 • dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują na odzyskanie zdolności do pracy.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

 • 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy;
 • 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres;
 • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy świadczenie pobierane jest w czasie ciąży. 

REKLAMA

Świadczenie może być przyznane jednorazowo bądź w częściach. Jeżeli pracownik nie zgadza się z treścią orzeczenia, przysługuje mu wniesienie sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Sprzeciw może być wniesiony pisemnie lub ustnie do protokołu. 

O świadczenie rehabilitacyjne może starać się także pracownik, który po zakończeniu zwolnienia chorobowego ubiegał się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy, jednakże lekarz orzecznik ZUS uznał, że stan jego zdrowia rokuje na odzyskanie zdolności do pracy i dlatego też wystarczy przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a nie renty.    

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? ZUS: Każdy kto zapłacił za pogrzeb – nie tylko rodzina. Jakich formalności trzeba dopełnić?

  ZUS informuje, że zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych. 

  Od marca 2024 r. obowiązkowe podwyżki dla tysięcy Polaków. Niektórzy dostaną ponad 260,00 zł więcej bez składania wniosku.

  Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS.

  1780,96 zł zamiast 1588,00 zł albo 1335,72 zł zamiast 1191,00 zł dostaną od 1 marca 2024 r. osoby uprawnione do renty alkoholowej. Sprawdź, komu należy się podwyżka.

  Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, mogą więc liczyć na wzrost świadczenia. Jednak nie każdy dostanie tyle samo.

  REKLAMA

  Kontrola NIK w samorządach wykazała wieloletnie zaniedbania. Konieczne jest zwiększenie ochrony danych osobowych zgodnie z RODO

  Po kontroli przeprowadzonej w województwie podlaskim kontrolerzy NIK stwierdzili nieprawidłowości w dziedzinie ochrony i przetwarzania danych naruszające RODO. W wielu samorządach korzystano z adresów mailowych utworzonych w domenach komercyjnych. Nie zawierano przy tym umów powierzenia przetwarzania danych osobowych. W niektórych Biuletynach Informacji Publicznej stwierdzono publikowanie oświadczeń majątkowych ponad wymagany prawem okres. Ze względu na systemowy charakter nieprawidłowości NIK rozszerzy kontrole na wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  REKLAMA