REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy udzielanie lekcji na godziny można opodatkować kartą podatkową?

Karta podatkowa a udzielanie lekcji na godziny. Czy lekcje prowadzone na godziny dla grupy uczniów można rozliczać korzystając z karty podatkowej? Czy z karty skorzysta tylko podatnik prowadzący lekcje indywidualne (dla jednego ucznia)?

Obciążanie wierzycieli opłatą za umorzenie postępowania niezgodne z Konstytucją

Wyrokiem z 1 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 52 ust. 2 ustawy z 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych w zakresie, w jakim dotyczy umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela złożony przed dniem wejścia w życie tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jakie skutki wywoła wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Rada Ministrów o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Rada Ministrów zajęła stanowiska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wyroku.

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki oraz Prezesa Rady Ministrów 2020/2021

Minister Edukacji i Nauki oraz Prezes Rady Ministrów przyznają stypendia uczniom, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Ile wynosi stypendium i kto może je otrzymać?

REKLAMA

Minister Edukacji zapowiada zmiany w kanonie lektur szkolnych

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że widzi braki w kanonice lektur np. jeśli chodzi o dzieła Jana Pawła II. Zapowiedział ewolucyjne zmiany w kanonie lektur.

Nauczanie zdalne od 9 listopada 2020 r. w pytaniach i odpowiedziach

Od 9 listopada 2020 r. szkoły w większości pracują zdalnie (do szkół przychodzą jedynie uczniowie zerówek). Czy są sytuacje, w których dyrektor szkoły jest zobowiązany do zapewnienia uczniowi nauki w szkole? W jaki sposób będą realizowane zajęcia praktyczne?

Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – przerwa świąteczna, ferie, egzaminy

Kiedy będą ferie zimowe w poszczególnych województwach w 2021 r. oraz jak zaplanowano egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne? Przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2020/2021.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach do 29 listopada 2020 r.

W związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w kraju rząd przedłużył zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach. Co z klasami 1-3 szkół podstawowych, kształceniem zawodowym oraz opieką w świetlicy? Czy będzie wsparcie finansowe dla nauczycieli (500+)?

REKLAMA

Koronawirus. Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada 2020 r.

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada 2020 r.

Aborcja z powodu wad letalnych - prezydencki projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy wprowadza nową przesłankę warunkującą możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia u dziecka tzw. wad letalnych. Co to oznacza?

Prezydencki projekt ustawy po wyroku TK ws aborcji

Prezydent zdecydował się na złożenie do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. W wydanym oświadczeniu Andrzej Duda poinformował, iż rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji.

Sędzia Urszula Żółtak: Trybunał Konstytucyjny to dziś narzędzie w rękach polityków [PODCAST]

Sędziowie nie mają wątpliwości: obecna sytuacja idzie w bardzo złym kierunku. Protesty pokazały, że społeczeństwo ocknęło się. Kilka lat temu były bardzo duże protesty, dotyczące ochrony sądów, jednak po jakimś czasie zanikły. Zostało szybko zaakceptowane to, co się dzieje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Dopuszczalność aborcji embriopatologicznej - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 r. wydał orzeczenie w kwestii dopuszczalności aborcji embriopatologicznej. Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł TK.

Nowy Minister Edukacji Narodowej od 19 października 2020 r.

19 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał prof. Przemysława Czarnka na urząd Ministra Edukacji i Nauki. Zastąpi on na tym stanowisku Dariusza Piontkowskiego.

Utrata członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych - RPO: wyrok TK trzeba wykonać szybko

O wykonanie wyroku TK z 10 czerwca 2020 r. w tej sprawie apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. TK stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu, choć odroczył utratę jego mocy do czerwca 2021 r. Zdaniem RPO szybkiej zmiany prawa wymaga ochrona praw obywateli, zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Strefa czerwona i żółta - zalecenia dla dyrektorów szkół

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, zasady ze strefy żółtej, zostały wprowadzone od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju. Jakie procedury bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach?

Tarcze antykryzysowe zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył 30 września 2020 r. do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych i zmieniające regulacje z szeregu kodeksów - poinformowało 6 października 2020 r. Biuro RPO. Według Rzecznika, Sejm nie dochował wymogów prac nad zmianami w kodeksach.

RPO zaskarżył do TK przepisy z czterech "tarcz antykryzysowych"

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych. Jak wskazał rzecznik, każda z tych nowelizacji wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu postępowania administracyjnego.

Konkurs „Szkoła z klimatem”

Ruszył konkurs na szkolne plany przygotowania do zmian klimatu. Można uzyskać 100 tys. zł na zwycięski projekt.

Wsparcie szkół w nauczaniu zdalnym 2020/2021

Rząd podejmuje działania mające na celu doposażanie szkół w sprzęt komputerowy oraz realizuje inne formy wsparcia szkół w kształceniu na odległość m.in. Szkolne Pakiety Multimedialne czy

Lekcje o pogodzie - materiały edukacyjne

Specjaliści z Instytutu Meterologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowali materiały do lekcji pogodowych. Wprowadzą one uczniów w tematykę zjawisk atmosferycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli przewidzieć pogodę, a także uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Ponowne przeliczenie emerytury także dla innych roczników niż 1953?

Powstał projekt mający na celu ponowne przeliczenie wysokości emerytur także dla innych roczników niż 1953. Przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS traktujący o obniżeniu świadczenia emerytalnego o pobraną wcześniejszą emeryturę dotknął również inne roczniki, np. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach).

Lekcje z ZUS w szkołach podstawowych

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne, czym jest ryzyko nie ubezpieczeniowe, z jakich świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystamy w trakcie naszego życia zawodowego? Tego między innymi można się dowiedzieć podczas lekcji z ZUS w szkołach podstawowych w ramach „Projektu z ZUS”.

TK: Automatyczne podwyższanie opłat za składowanie odpadów bez zezwolenia zgodne z Konstytucją

Przepisy przewidujące podwyższanie, w sposób automatyczny, opłat za składowanie odpadów bez wymaganej decyzji dot. wysypiska są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że potencjalne zagrożenie środowiska w takich przypadkach uzasadnia surową sankcję.

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w 2021?

Samorządy nie mają pieniędzy nawet na obiecane wrześniowe podwyżki i – choć mogą – nie zamierzają dodatkowo płacić nauczycielom. Tym bardziej że w przyszłym roku cały system wynagradzania ma ulec dużym zmianom.

Egzamin ósmoklasisty - zmiany od roku szkolnego 2021/2022

Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie trwał cztery dni. Na koniec podstawówki uczniowie będą po raz pierwszy zdawać egzaminy z przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Gry komputerowe i wideo w szkołach – zgłoszenia do 30 września 2020 r.

Od 8 września 2020 r. szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji. Do 30 września zainteresowane placówki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do wojewódzkich koordynatorów ds. innowacji w edukacji w kuratoriach oświaty.

Zmiany w czasie trwania lekcji oraz nauczaniu indywidualnym w roku szkolnym 2020/2021

8 września 2020 r. weszła w życie nowela rozporządzenia o czasie trwania lekcji w kształceniu zdalnym. MEN przygotował także inne ułatwienia w funkcjonowaniu szkół w nowym roku szkolnym.

Jak odnaleźć się w szkole w czasie pandemii - poradnik

Rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie. Wielu uczniów ma prawo czuć się zagubionymi. Fundacja Przestrzeń dla Edukacji przygotowała poradnik dla uczniów i uczennic, który ma im pomóc w funkcjonowaniu w szkole podczas pandemii koronawirusa.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021 - prawie wszystkie szkoły w trybie stacjonarnym

Niemal 100 proc. szkół funkcjonuje w trybie stacjonarnym – poinformował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Minister zaznaczył, że wytyczne przygotowane przez MEN, MZ oraz GIS mają elastyczny charakter i pozwalają dyrektorom szkół na stworzenie wewnętrznych regulaminów odpowiednich do warunków panujących w danej szkole.

Czy przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są zgodne z Konstytucją?

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych - poinformowała 9 września 2020 r. Krajowa Izba Doradców Podatkowych.

Szkoła od 1 września - obawy i oczekiwania nauczycieli oraz dyrektorów

Zdecydowana większość dyrektorów opowiada się za rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września, podkreślając zaniedbaną w czasie nauczania zdalnego społeczną funkcję szkoły. Tak wynika z sondy, którą przeprowadził Instytut Humanites. Osoby kierujące placówkami oświatowymi były również pytane o nastawianie, obawy i potrzeby. Przedstawiamy komentarz do niektórych z nich.

Rok szkolny 2020/2021: MEN pozostawiło sobie prawo do zawieszenia zajęć w całym kraju

Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji dużego zagrożenia koronawirusem podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendacje dla szkół w Warszawie - mieszany model kształcenia

Warszawski ratusz wydał rekomendacje dla stołecznych szkół. Zaproponowany został m.in. mieszany model nauki dla uczniów, którzy na zmianę będą uczyli się w szkołach i z domu.

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podwyżki dla nauczycieli 2020 - opinia związków zawodowych

Od 1 września 2020 r. pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 6%. Związki zawodowe zgłaszają postulaty bardziej systemowych zmian w wynagrodzeniach nauczycieli.

Koronawirus. Coraz więcej zakażeń, otwarcie szkół niezagrożone

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że pomimo dużej liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie szkoły 1 września 2020 r. zostaną otwarte oraz zostanie w nich zapewnione bezpieczeństwo.

Koronawirus. Nie będzie obowiązkowych testów dla nauczycieli

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapytany o postulat zgłaszany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwestii testów dla nauczycieli odpowiedział, że jest on absurdalny.

Zwiększenie subwencji oświatowej na zajęcia wyrównawcze w roku szkolnym 2020/2021

Słabsze tegoroczne wyniki egzaminów skłoniły ministra edukacji do wystąpienia o dodatkowe środki na zajęcia wyrównawcze w pierwszym semestrze. Według niego podobnie powinny zachować się samorządy.

130 mln zł na zakup komputerów dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej

Rząd przeznaczy kolejne środki na wsparcie uczniów w kształceniu na odległość. Odbiorcami wsparcia są dzieci z domów dziecka, jak i innych placówek rodzinnych.

Opodatkowanie VAT czynności z zakresu edukacji publicznej i opieki społecznej

Ministerstwo Finansów uznało, że w odniesieniu do określonych czynności związanych z realizacją zadań w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego nie występują w roli podatników VAT i tym samym ich wykonywanie nie podlega opodatkowaniu VAT, o ile spełnione są określone przesłanki.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - zalecenia dla dyrektorów

Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, a także możliwe modele kształcenia w czasie epidemii, procedury postępowania dyrektora i służb sanitarnych w sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia koronawirusem w szkole lub placówce.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Nauka w szkołach od 1 września 2020 r. - projekty rozporządzeń

Nowe rozwiązanie prawne regulujące naukę w szkołach od 1 września 2020 r. zostały skierowane do konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MEN w związku z koronawirusem rozwiązaniami.

Podatek od nieruchomości od elektrowni wiatrowych - zmiany dokonane z mocą wsteczną niezgodne z Konstytucją

22 lipca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że przepisy, które w 2018 roku z mocą wsteczną wprowadziły zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych, są niezgodne z wywodzoną z art. 2 Konstytucji zasadą nieretroaktywności prawa (lex retro non agit).

Egzamin ósmoklasisty 2021 - kiedy?

Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w kolejnym roku w terminie późniejszym niż dotychczas. Zmianę zapowiedział Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

"Aktywna tablica": w 2020 r. wszystkie środki na zakup laptopów

W 2020 r. wszystkie środki z rządowego programu "Aktywna tablica" zostaną przeznaczone na zakup laptopów dla szkół – zakłada skierowany do konsultacji projekt uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu "Aktywna tablica" na lata 2020-2024.

Szkoła od września 2020 - zmiany związane z żółtymi i czerwonymi strefami

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że wprowadzenie czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie zakażeń koronawirusem wiąże się z modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od 1 września 2020 r.

Koronawirus. Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - wytyczne MEN, MZ i GIS

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół i placówek przygotowane wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia. Mają one obowiązywać od września 2020 roku, kiedy planowany jest powrót o stacjonarnej nauki w szkołach. Jak mają wyglądać środki bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa?

REKLAMA