Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TK o wyłączeniu zatarcia skazania

TK o wyłączeniu zatarcia skazania
TK o wyłączeniu zatarcia skazania

REKLAMA

REKLAMA

Przepis dotyczący wyłączenia zatarcia skazania karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją. "Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych" - podkreślił, trybunał.

TK: bez zmian w przepisach dotyczących wyłączenia zatarcia skazania

Przepis, zgodnie z którym nie podlega zatarciu skazanie na karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Wojciech Sych podkreślał, że nakaz ochrony dobra dziecka stanowi podstawową, nadrzędną zasadę polskiego systemu prawnego. Jak wskazywał, zasada godności ludzkiej czy humanitarnego traktowania nie może stanowić środka do uchylenia się przez jednostkę od "szeroko ujmowanej sankcji za popełnienie przestępstwa".

Bez zaświadczenia o niekaralności

REKLAMA

Skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego wniósł mężczyzna skazany na karę bezwzględnego więzienia w związku z usiłowaniem przestępstwa seksualnego wobec małoletniego. W 2015 r. skarżący zwrócił się o zarządzenie wcześniejszego zatarcia skazania, podnosząc, że w całości odbył wymierzoną karę, a w przyszłości chciałby podjąć pracę jako pracownik ochrony, co wymaga m.in. przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Sąd nie uwzględnił wniosku, wskazując, że przestępstwo, za które został on skazany, było czynem przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a wymierzona za nie kara była bezwzględną karą pozbawienia wolności, wobec czego takie skazanie nie podlega zatarciu.

W ocenie skarżącego takie rozwiązanie narusza godność człowieka przez to, że stygmatyzuje sprawcę do końca życia, powodując utratę poczucia własnej wartości, eliminację z życia publicznego i społecznego, a także izolację społeczną, utrudnienie lub nawet całkowitą niemożliwość znalezienia pracy. Skarżący podkreślał także, że zakwestionowany przepis wyklucza dostęp do wielu zawodów, w przypadku których wymagane jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto - zdaniem skarżącego - należy podać w wątpliwość, czy dożywotnie umieszczenie sprawcy tego typu przestępstwa w rejestrze, bez możliwości ubiegania się o zatarcie skazania, służy celowi prowadzenia regulacji. Jego zdaniem wiąże się to z brakiem jakiejkolwiek perspektywy powrotu sprawcy do społeczeństwa i tym samym brakiem poczucia celowości terapii i resocjalizacji.

Ochrona dobra dziecka

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem sędziego Jakuba Steliny orzekł w środę, że zaskarżony przepis jest konstytucyjny. Jak argumentowano, skarżący nie przedstawił przekonujących argumentów, zgodnie z którymi wyłączenie zatarcia skazania prowadzi do naruszenia godności człowieka oraz jest sprzeczne z zasadą humanitarnego traktowania.

Sędzia sprawozdawca Wojciech Sych wskazywał, że przyjętym celem zaskarżonego przepisu jest ochrona dobra dziecka poprzez prawo do informacji o osobach, które zostały skazane za przestępstwa wobec małoletnich na tle seksualnym. Jak podkreślił, nakaz ochrony dobra dziecka stanowi podstawową, nadrzędną zasadę polskiego systemu prawnego.

"Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych (...) W tym kontekście Trybunał uznaje, że zasada godności ludzkiej oraz humanitarnego traktowania są podstawowymi prawami państwa demokratycznego, jednakże nie mogą stanowić sui generis środka do uchylenia się przez jednostkę od szeroko ujmowanej sankcji za popełnienie przestępstwa, zwłaszcza, gdy dobrem chronionym jest małoletni" - mówił sędzia. "Ponadto status osoby karanej nie wynika z faktu zatarcia skazania, lecz z faktu, ze wobec konkretnej osoby wydano wyrok uznający jej winę" - podkreślił TK.

"Kolizja wartości"

Sędzia przyznał przy tym, że w tego typu sprawach niewątpliwie dochodzi do "kolizji wartości" - z jednej strony prywatności skazanych, także pośrednio prawa do wyboru przez nich zawodu, a z drugiej - dobra dzieci. Podkreślił jednak, że to drugie - w aspekcie ochrony życia i zdrowia - ma pierwszeństwo nad pierwszym.

Jak wskazano, Trybunał dostrzega pewne mankamenty zaskarżonego przepisu, jednak nie były one przedmiotem skierowanej do niego skargi. W związku z tym TK postanowił wystąpić do Sejmu z tzw. sygnalizacją dotyczącą rozważenia modyfikacji przepisu. "Wydaje się zasadne zmodyfikowanie przepisu w ten sposób, aby w pewnych przypadkach zatarcie skazania mogło nastąpić na wniosek skazanego po upływie określonego terminu i po spełnieniu przez niego określonych prawem wymogów" - wskazał sędzia Sych.

Zdanie odrębne do wyroku złożył sędzia Andrzej Zielonacki, który stwierdził, że regulacja narusza konstytucję w aspekcie zasady zaufania do państwa, stanowionego przez niego prawa oraz zasady poprawnej legislacji. "Ustawodawca powinien zdecydować - niech zniesie instytucję zatarcia skazania w ogóle albo niech nie tworzy od niej żadnych wyjątków" - stwierdził.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ mark/

Polecamy serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA