REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawa wyboru trzech sędziów TK zostanie rozpatrzona przez Trybunał w innym terminie

TK odwołał wyznaczony na czwartek termin rozprawy ws. konstytucyjności wyboru w 2010 r. trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika. Wiceprezes TK Mariusz Muszyński powiedział PAP, że powodem jest wniosek RPO o wyłączenie go z tej sprawy.

Czy gminy zapłacą za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne?

Gminy nie zapłacą już za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Prawdopodobnie dodatkowe koszta będą ponosić mieszkańcy.

Kto nie zapłaci opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa zostanie pobrana  od osób fizycznych. Od opłaty uzdrowiskowej zwolnione są jednak pewne grupy osób. 

TK: Przepisy ustawy o KRS niezgodne z Konstytucją

20 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zgodność z Konstytucją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uznał, że niektóre regulacje tej ustawy są niezgodne z ustawą zasadniczą.

REKLAMA

Stawki za korzystanie z przystanków oraz dworców

Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił uchwały dotyczący opłat za zatrzymywanie się na przystankach. W związku z tym przewoźnicy domagają się nienależnie zapłaconych świadczeń. Co czeka samorządy?

Wysokość opłaty uzdrowiskowej w 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa uregulowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Pobierana jest ona od osób fizycznych, które przebywają w miejscowości posiadającej korzystne właściwości klimatyczne, dłużej niż dobę.

Instytucja zagadnień prawnych zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Posłowie PiS zaskarżyli w czwartek do TK instytucję zagadnień prawnych kierowanych przez sądy do Sądu Najwyższego, a także Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważają, że jest ona niekonstytucyjna, sprzeczna z zasadą niezawisłości sędziów.

TK zbada konstutucyjność wyboru I prezesa SN oraz trzech sędziów TK

22 czerwca Trybunał Konstytucyjny na wniosek parlamentarzystów PiS zbada konstytucyjność regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. 13 lipca Trybunał rozpatrzy zaś wniosek Zbigniewa Ziobry w sprawie wyboru w 2010 r. do TK sędziów: Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika.

REKLAMA

Za mandat zapłacisz kartą

Policjanci otrzymają terminale płatnicze. Za mandat będzie można zapłacić kartą. Zmiany dotyczą także cudzoziemców.

W którym paragrafie ujmuje się zwrot opłaty sądowej za 2017 r.?

Wątpliwość dotyczy zwrotu opłaty sądowej w 2017 r., a uiszczonej w 2016 r. W którym paragrafie ujmuje się opłatę po zmianie klasyfikacji budżetowej?

Emeryci bez prawa do świadczenia rehabilitacyjnego - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, pozbawiające świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczonych, którzy zawiesili prawo do emerytury w związku z pracą są zgodne z Konstytucją.

Opłata skarbowa 2017 r.

Opłata skarbowa nazywana jest inaczej opłatą stemplową. Jej wysokość zależy od rodzaju czynności podjętej przez organ administracji publicznej. Ten rodzaj opłaty został szczegółowo uregulowany w ustawie o opłacie skarbowej oraz rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.

Opłata uzdrowiskowa 2017 r.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska. Jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały.

Nie będzie podwyżek cen wody

Ministerstwo Środowiska pracuje nad ustawą Prawo wodne. Jedną z najważniejszych spraw jest to, że nie wzrosną opłaty za wodę. W roku 2018 będziemy płacić tyle ile w 2016.

Opłata od posiadania psów 2017 r.

Opłata od posiadania psów jest pobierana od osób fizycznych posiadających psy. Zasady poboru terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy.

Opłata miejscowa 2017 r.

Opłata miejscowa jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały. Możliwość jej wprowadzenia jest uzależniona od występowania na terenie danej gminy korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych czy obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Opłata targowa 2017 r.

Rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić opłatę targową. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach.

Przedawnienie przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego - wyrok TK

20 kwietnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją zasad przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego. Wątpliwości skarżącego budził przede wszystkim brak możliwości zawieszenia biegu przedawnienia ze względu na niemożność ścigania sprawcy przez pokrzywdzonego.

Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych

Z zasady o solidarnym obowiązku podatkowym wynika, że każdemu z podatników podatku od nieruchomości, powinna zostać doręczona identyczna decyzja podatkowa obejmująca całą wysokość podatku od całej nieruchomości.

Opłata adiacencka 2017 r.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzi nowe zasady wyceny nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. ustalania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości. Zmienią się także zasady rozliczania nakładów.

Opłata reklamowa 2017 r.

Rada gminy może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata reklamowa może być pobierana jedynie na obszarach, dla których obowiązują zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Celem wprowadzenia takiej opłaty jest stworzenie podstaw do zarządzania krajobrazem.

Przedszkole za 6 latka nie weźmie opłaty

Rodzice 6-latków, które uczęszczać będą do placówki wychowania przedszkolnego są zwolnieni od opłat za pobyt dzieci.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Jak ustalić czynsz za dzierżawę nieruchomości powiatowych?

Jak prawidłowo ustalić i ewidencjonować należności z tytułu najmu oraz dzierżawy nieruchomości powiatowych? Jak pracownik odpowiedzialny za ustalanie oraz waloryzowanie czynszów ma ustalić za pomocą jakiego wskaźnika należy zwaloryzować czynsze?

Kiedy wzrosną opłaty za wodę?

Projekt ustawy Prawo wodne nie przewiduje wzrostu opłat za wodę w najbliższym czasie. Od 2019 r. mieszkańcy, rolnicy oraz przedsiębiorcy zapłacą za wodę więcej.

Samorządowcy wycofali wniosek z TK

Samorządowcy bardzo długo czekali na rozprawę przed TK dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Rozprawa nie odbyła się jednak - z powodu wycofania wniosku przez samorządowców.

Za mandat zapłacisz kartą płatniczą

Czy można płacić za mandat kartą płatniczą? Jeszcze nie, ale niedługo się to zmieni. Kartami będą mogli opłacać mandaty nie tylko cudzoziemcy ale także Polacy.

Podsumowanie zmian w prawie w listopadzie 2016 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w listopadzie 2016 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu usług turystycznych oraz ochrony zabytków. Ponadto prezentujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku, którego postanowienia weszły w życie z końcem miesiąca, a także istotny wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczący wysokości wynagrodzenia w kontekście ubezpieczenia społecznego.

Niższa stawka akcyzy może być uzależniona od oświadczenia nabywcy

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne przepisy w zakresie akcyzy, które uzależniają możliwość zastosowania przez dystrybutora niższej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe od odebrania od nabywcy specjalnego oświadczenia, że rzeczywiście przeznaczy paliwo na cele opałowe.

Przepisy o służbowych podróżach kierowców niekonstytucyjne

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Wskazał m.in. na niedopuszczalny "poziom wątpliwości interpretacyjnych" tych regulacji.

Resort pracy chce przyspieszyć przyznawanie zasiłku stałego - od 1 stycznia 2017 r.

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma zyskiwać prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej w miesiącu, w którym wystąpi o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a nie - jak jest obecnie - dopiero, gdy już to orzeczenie ma - przewiduje projekt przygotowany przez MRPiPS. Resort zakłada, że nowelizacja ustawy mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów

Na potrzeby zakwalifikowania wydatków poniesionych na nabycie usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodów konieczne są dowody potwierdzające faktyczne (rzeczywiste) świadczenie tego rodzaju usług – sama umowa oraz faktury mogą okazać się niewystarczające w takiej sytuacji.

Zróżnicowanie przy ubezpieczeniu społecznym – konstytucyjne

Zróżnicowanie podmiotów podlegających ubezpieczeniu społecznemu mieści się w granicach konstytucyjnie dopuszczalnego odstępstwa od zasady równości wobec prawa - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nowe opłaty za wodę - w jakiej wysokości?

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska każdy Polak zapłaci z tytułu nowych opłat za wodę ok. 1 zł miesięcznie, czyli 12 zł rocznie. Opłaty nie powinny znacznie zwiększyć kosztów produkcji przedsiębiorców.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych – wątpliwości konstytucyjne

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu Ordynacji podatkowej, zgodnie, z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Opłaty za parkowanie w sobotę pod lupą prokuratury

Zdaniem Prokuratury Krajowej opłaty za parkowanie w sobotę nie powinny być pobierane. Ustawa o drogach publicznych dopuszcza pobieranie opłat za parkowanie w określone dni robocze.

Opłaty za krew i jej składniki w 2017 r.

W 2017 r. opłaty za krew i jej składniki nie zmienią się. Ustalając wysokość opłat wzięto pod uwagę wysokość ponoszonych przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi kosztów wynikających z procesów pobrania, przebadania, preparatyki i przechowywania.

Opodatkowanie garaży w 2016 r.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być, oprócz budynków mieszkalnych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, również garaże. Ich charakter jako budynków lub nawet jako lokali (pomieszczeń) w budynkach bezpośrednio wpływa na zastosowanie konkretnej stawki podatkowej.

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów 2016

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów w 2016 r. mają być w większości przypadków niższe. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów wprowadza nowy sposób obliczania tych kwot.

Opłata produktowa 2017

W 2017 r. stawka opłaty produktowej ma zostać podwyższona. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Środowiska zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływów z tytułu przedmiotowych opłat.

Wynagrodzenie adwokata z wyboru bez zwrotu VAT

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodne z konstytucją jest niezaliczanie do niezbędnych kosztów procesu kwoty podatku VAT doliczonej do ustalonego według norm przepisanych wynagrodzenia adwokata. Trybunał nie podzielił również stanowiska, że brak zaliczenia podatku VAT do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata z wyboru, narusza prawo strony do sprawiedliwej procedury.

Opłata za utraconą wodę jeszcze w 2016 r.

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić opłatę za utraconą wodę jeszcze w 2016 r. Nowe przepisy miałyby przeciwdziałać suszy. Jak pomysł oceniają samorządy?

Opłaty za parkowanie w sobotę bezprawne?

Czy opłaty za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania mogą być pobierane w soboty? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podważył taką praktykę.

Samozatrudnieni z prawem zrzeszania się w związkach zawodowych

Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione będą miały prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych – zakłada projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień zewnętrznych.

Różne kryteria rekrutacji i opłaty w żłobkach

Wysokość opłaty za pobyt dziecka w gminnym żłobku lub klubie dziecięcym każdy samorząd ustala indywidualnie w uchwale podjętej przez radnych. Konkretne kryteria, jakie stosują samorządy przy rekrutacji również należą do indywidualnej decyzji gmin. Ustawa żłobkowa wskazuje tylko jeden warunek, związany z wiekiem dziecka.

Brak przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem w TK

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek do o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Ubezpieczenia na życie - opłata likwidacyjna

Opłata likwidacyjna ww ubezpieczeniach na życie wynosi często od kilkudziesięciu do nawet 100% zainwestowanego kapitału. Z tego powodu kwestii tzw. opłat likwidacyjnych w polisolokatach uważnie przyjrzał się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opłata planistyczna - bez odsetek od nieterminowej płatności

Opłata planistyczna jest nieopodatkowaną należnością budżetową o charakterze publiczno-prawnym. Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wynika prawo do naliczania odsetek od nieterminowo uiszczanej opłaty planistycznej.

Opłaty za ścieki w Opolu w 2016 r.

W 2016 r. w Opolu i okolicznych gminach nie wzrosną ceny za dostarczanie wody. Wzrosną ceny odbieranych ścieków.

Zróżnicowanie kwoty wolnej od podatku może naruszać konstytucję

Jak uważa sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Maria Gintowt-Jankowicz, uzależnienie wysokości kwoty wolnej od podatku od dochodów i podniesienie jej tylko uboższym mogłoby naruszać konstytucyjną zasadę równości.

REKLAMA