| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.

Kwestie związane z opłatą od posiadania psa zostały uregulowane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. Zgodnie z art. 18a tej ustawy, decyzję o wprowadzeniu opłaty od posiadania psów podejmuje rada gminy, w drodze uchwały. Opłatę tą pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Warto zaznaczyć, że wprowadzenie opłaty od posiadania psa to możliwość a nie obowiązek gminy. Oznacza to, że nie w każdej gminie właściciele psów obowiązkowo uiszczą tą opłatę.

Rada gminy również decyduje o wysokości opłaty od posiadania psa, nie ma jednak przy tym całkowitej dowolności ponieważ przy ustalaniu wysokości tej opłaty musi pamiętać o wyznaczonym przez Ministra Finansów maksimum tej opłaty. W 2018 r. stawka opłat lokalnych wzrośnie o 1,9% ze względu na inflację.

Jak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r., maksymalna opłata jaką może pobrać gmina od właściciela psów to 121,24 zł rocznie za jednego psa.

Zwolnienia z opłaty

Z opłaty od posiadania psów zwolnione są następujące osoby:

  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
  • osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Rada gminy może wprowadzić inne niż w/w zwolnienia przedmiotowe.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnic granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P. z 2017 r. poz. 800)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »