reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.

Kwestie związane z opłatą od posiadania psa zostały uregulowane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. Zgodnie z art. 18a tej ustawy, decyzję o wprowadzeniu opłaty od posiadania psów podejmuje rada gminy, w drodze uchwały. Opłatę tą pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Warto zaznaczyć, że wprowadzenie opłaty od posiadania psa to możliwość a nie obowiązek gminy. Oznacza to, że nie w każdej gminie właściciele psów obowiązkowo uiszczą tą opłatę.

Rada gminy również decyduje o wysokości opłaty od posiadania psa, nie ma jednak przy tym całkowitej dowolności ponieważ przy ustalaniu wysokości tej opłaty musi pamiętać o wyznaczonym przez Ministra Finansów maksimum tej opłaty. W 2018 r. stawka opłat lokalnych wzrośnie o 1,9% ze względu na inflację.

Jak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r., maksymalna opłata jaką może pobrać gmina od właściciela psów to 121,24 zł rocznie za jednego psa.

Zwolnienia z opłaty

Z opłaty od posiadania psów zwolnione są następujące osoby:

  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
  • osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Rada gminy może wprowadzić inne niż w/w zwolnienia przedmiotowe.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnic granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P. z 2017 r. poz. 800)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama