reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r.

Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r.

W dzienniku ustaw z dnia 9 września 2017 r. pojawiło się nowe obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów. Określono w nim maksymalne stawki za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu jakie mogą zostać pobrane w 2018 r.

Systemem monitorowania drogowego objęte są towary i przesyłki jeżeli ich masa brutto przekracza 500 kg lub objętość przekracza 500 l. W ramach tego systemu przeprowadza się kontrole przewozu towaru. Przewóz towarów powinien zostać odpowiednio wcześniej zgłoszony. Zgłoszenia przewozu towaru dokonuje się w rejestrze zgłoszeń.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, lub Policji, Straży Granicznej czy też Inspekcji Transportu Drogowego mają dostęp do danych zawartych we wspomnianym rejestrze. W takcie kontroli przewozu towaru sprawdzają czy:

  • zgłoszono przewóz, a także czy w razie potrzeby dokonano uzupełnienia/aktualizacji zgłoszenia;
  • dane podane w zgłoszeniu zgadzają się ze stanem faktycznym;
  • dopełniono obowiązków w zakresie posiadania numeru referencyjnego, dokumentu zastępującego zgłoszenie i potwierdzenia przyjęcia dokumentu zastępującego zgłoszenie.

Konsekwencje kontroli

Jeżeli w czasie kontroli funkcjonariusz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, zdecyduje się na pobranie próbek towarów lub na nałożenie zamknięć urzędowych, musi sporządzić protokół kontrolny.

Na zamknięcie urzędowe funkcjonariusz może zdecydować się gdy stwierdzi w trakcie kontroli, że towar nie odpowiada co do rodzaju, ilości, masy lub objętości towarowi wskazanemu w zgłoszeniu albo przewóz towarów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem.

Natomiast w sytuacji gdy okaże się, że nie zgłoszono przewozu towarów lub kierujący nie jest w stanie okazać odpowiedniej dokumentacji (numeru referencyjnego, dokumentu zastępującego zgłoszenie), środek transportu lub towar może zostać zatrzymany.

Zatrzymanie towaru

Zatrzymany środek transportu wraz z towarem kieruje się albo usuwa do najbliższego wyznaczonego miejsca, które spełnia warunki przechowywania towarów będących przedmiotem przewozu. Towar ten zatrzymywany jest do czasu ustalenia, przez właściwego w miejscu dokonania kontroli, naczelnika urzędu celno-skarbowego, podmiotu posiadającego prawo do dysponowania towarem jak właściciel.

Jeżeli podmiot ten nie zostanie ustalony, to po upływie 60 dni od dnia zatrzymania towaru, orzeka się przepadek towaru na rzecz skarbu państwa.

W przypadku towarów łatwo psujących się termin 60 dni ulega skróceniu do 3 dni.

Usunięcie, strzeżenie i przechowywanie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu, wiąże się z nałożeniem opłat, którymi obciąża się solidarnie przewoźnika i podmiot obowiązany do złożenia zgłoszenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Zdjęcia

Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r./ fot. Fotolia
Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama