REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r./ fot. Fotolia
Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzienniku ustaw z dnia 9 września 2017 r. pojawiło się nowe obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów. Określono w nim maksymalne stawki za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu jakie mogą zostać pobrane w 2018 r.

Systemem monitorowania drogowego objęte są towary i przesyłki jeżeli ich masa brutto przekracza 500 kg lub objętość przekracza 500 l. W ramach tego systemu przeprowadza się kontrole przewozu towaru. Przewóz towarów powinien zostać odpowiednio wcześniej zgłoszony. Zgłoszenia przewozu towaru dokonuje się w rejestrze zgłoszeń.

REKLAMA

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, lub Policji, Straży Granicznej czy też Inspekcji Transportu Drogowego mają dostęp do danych zawartych we wspomnianym rejestrze. W takcie kontroli przewozu towaru sprawdzają czy:

 • zgłoszono przewóz, a także czy w razie potrzeby dokonano uzupełnienia/aktualizacji zgłoszenia;
 • dane podane w zgłoszeniu zgadzają się ze stanem faktycznym;
 • dopełniono obowiązków w zakresie posiadania numeru referencyjnego, dokumentu zastępującego zgłoszenie i potwierdzenia przyjęcia dokumentu zastępującego zgłoszenie.

Konsekwencje kontroli

Jeżeli w czasie kontroli funkcjonariusz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, zdecyduje się na pobranie próbek towarów lub na nałożenie zamknięć urzędowych, musi sporządzić protokół kontrolny.

REKLAMA

Na zamknięcie urzędowe funkcjonariusz może zdecydować się gdy stwierdzi w trakcie kontroli, że towar nie odpowiada co do rodzaju, ilości, masy lub objętości towarowi wskazanemu w zgłoszeniu albo przewóz towarów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem.

Natomiast w sytuacji gdy okaże się, że nie zgłoszono przewozu towarów lub kierujący nie jest w stanie okazać odpowiedniej dokumentacji (numeru referencyjnego, dokumentu zastępującego zgłoszenie), środek transportu lub towar może zostać zatrzymany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrzymanie towaru

Zatrzymany środek transportu wraz z towarem kieruje się albo usuwa do najbliższego wyznaczonego miejsca, które spełnia warunki przechowywania towarów będących przedmiotem przewozu. Towar ten zatrzymywany jest do czasu ustalenia, przez właściwego w miejscu dokonania kontroli, naczelnika urzędu celno-skarbowego, podmiotu posiadającego prawo do dysponowania towarem jak właściciel.

Jeżeli podmiot ten nie zostanie ustalony, to po upływie 60 dni od dnia zatrzymania towaru, orzeka się przepadek towaru na rzecz skarbu państwa.

W przypadku towarów łatwo psujących się termin 60 dni ulega skróceniu do 3 dni.

Usunięcie, strzeżenie i przechowywanie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu, wiąże się z nałożeniem opłat, którymi obciąża się solidarnie przewoźnika i podmiot obowiązany do złożenia zgłoszenia.

Wysokość opłat w 2018 r.

Wysokość tych opłat jest ustalana przez dyrektora izby administracji skarbowej właściwy dla wyznaczonego miejsca, do którego został skierowany lub usunięty środek transportu wraz z towarem, ustala, w drodze postanowienia. Musi on jednak pamiętać o wyznaczonym przez Ministra Finansów maksimum takiej opłaty.

W 2018 r. za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu przewoźnik w wyznaczonym miejscu:

 1. środka transportu o masie całkowitej:
  1. do 3,5 t:
   1. za  usunięcie 486 zł;
   2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 40 zł;
  2. powyżej 3,5 t do 7,5 t;
   1. za usunięcie - 606 zł;
   2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 52 zł;
  3. powyżej 7,5 t do 16 t;
   1. za usunięcie - 857 zł;
   2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 136 zł;
  4. powyżej 16 t;
   1. za usunięcie 1263 zł;
   2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 136 zł
 2. środka transportu przewożącego materiały niebezpieczne:
  1. za usunięcie - 1537 zł;
  2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 200 zł;
 3. towaru:
  1. za usunięcie - 1537 zł;
  2. za każdą dobę przechowywania i strzeżenia - 5 zł za 1malbo 1 zł za m2 powierzchni magazynowej.

Zwrot towaru lub środka transportu następuje po uiszczeniu opłat dotyczących środka transportu ustalonych w postanowieniu.

Na przewoźnika, który nie dokonał zgłoszenia transportu albo jeżeli przewożony towar nie zgadzał się co do rodzaju, ilości, masy lub objętości towarowi podanemu w zgłoszeniu, nakłada się karę w wysokości 20 000 zł.

Jeżeli przewoźnik nie uzupełni danych w zgłoszeniu mimo takiej konieczności, nakłada się na niego karę w wysokości 5000 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz.U. z 2017 r. poz. 708)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 września 2017 r. w sprawie ogłoszenia maksymalnych stawek opłat obowiązujących w 2018 r. za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu (M.P. poz. 867)

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  REKLAMA

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  REKLAMA