REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia rolnicze, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Śnieg spadający z dachu uszkodził samochód - co robić?


Właściciele budynków i posesji mają obowiązek zadbać o to, aby z dachu budynku nie zsuwał się śnieg oraz by nie spadałby sople lodu. Czasami dochodzi do zaniedbań i na nasze auto spada pokaźna ilość zmrożonej wody. Zazwyczaj kończy się to uszkodzeniem karoserii oraz szyb.

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Sposoby wypłacania odszkodowania

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie formy wypłacania odszkodowania – kosztorysową i warsztatową (bezgotówkową).

REKLAMA

Pomyśl o tym, jeśli prowadzisz własną działalność

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie z firmą po naszej śmierci. Jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny, po wykreśleniu firmy z ewidencji lub wygaśnięciu koncesji – pisze Maciej Lichoński, specjalista ds. ubezpieczeń.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej ubezpieczonej o ile w okresie ubezpieczenia spełniła wymagane warunki.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

REKLAMA

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności, jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. Jest to jedna z form prowadzenia działalności ubezpieczeniowej.

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa to kwota jaką ubezpieczony płaci ubezpieczającemu w zamian za udzieloną ochronę.

Sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warunkiem przeprowadzenia rozprawy jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną (np. zakład ubezpieczeń, towarzystwo emerytalne) na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny.

Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego, reprezentującą krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń wykonujące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i które z mocy ustawy są członkami Izby, działającej na rzecz rozwiązywania problemów rynku ubezpieczeń w Rzeczypospolitej Polskiej. Izba reprezentuje również zakłady reasekuracji. Izba posiada osobowość prawną.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Jak działa Assistance? Czy można dokupić Assistance tylko na czas wyjazdu?

Samochody mają to do siebie, że potrafią się popsuć w różnych okolicznościach. Kiedy złośliwość przedmiotów martwych dopada nas w pobliżu miejsca zamieszkania, pół biedy, gorzej, jeśli jesteśmy akurat na wakacjach. Warto dlatego wykupić assistance.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Obowiązkiem zawarcia ubezpieczenia OC jest objęty posiadacz pojazdu mechanicznego. Niemniej jednak samo ubezpieczenie dotyczy samochodu, co oznacza, że ubezpieczenie obowiązuje także wtedy, gdy samochodem jedzie ktoś inny, niż posiadacz.

Zakup samochodu. Co z ubezpieczeniem OC?

Zawierając umowę sprzedaży samochodu nie kupujemy tylko pojazdu, lecz również stajemy się stroną umowy ubezpieczenia OC, która została zawarta przez poprzedniego właściciela. Warto o tym pamiętać, by uniknąć sytuacji, w której będziemy mieli dwie umowy ubezpieczenia.

Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od roszczeń odszkodowawczych skierowanych do nich przez osoby trzecie. OC nie obejmuje jednak szkód własnych. Aby ubezpieczyć się od własnych szkód, trzeba wykupić dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

Kto odpowiada za kolizję z dzikiem?

Odpowiedzialność za zderzenie z dzikiem, czy jeleniem może spoczywać na zarządcy drogi lub też zarządcy okręgu łowieckiego. W określonych sytuacjach możemy jednak za nasze szkody płacić z własnej kieszeni.

Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku dopełnić wszelkich formalności po zakupie używanego auta.

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Używane auta w salonach Volvo

Volvo Selekt to program sprzedażowy samochodów używanych, w ramach, którego w całej Europie oferowane będą, objęte gwarancją producenta auta, nie starsze niż pięcioletnie i z przebiegiem poniżej 150 tysięcy kilometrów.

Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Dla większości kierowców w momencie ubezpieczania samochodu najistotniejszym czynnikiem jest wysokość składki. Zanim jednak dokona się wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.

Szkoda całkowita z AC – jak to działa?

Dzięki wykupieniu ubezpieczenia AC czujemy się bezpieczni, ponieważ w razie wyrządzenia szkody, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Podpowiadamy, jak działa zasada szkody całkowitej w przypadku AC.

Ubezpieczenia majątkowe: wartość odtworzeniowa a rzeczywista

Ubezpieczenia majątkowe mogą mieć formułę wartości odtworzeniowej lub też wartości rzeczywistej. W zależności od wyboru jednej z nich różnie mogą kształtować się świadczenia odszkodowawcze.

Zmiany w ubezpieczeniach OC i AC w 2011 roku

W 2011 roku wzrośnie cena składek OC i AC. Zmiany nie dotyczą jednak wyłącznie kosztów ubezpieczenia. Kierowcy więcej zyskają niż stracą. Ustawa regulująca prawo ubezpieczeniowe w tym zakresie, wejdzie w życie w połowie 2011 roku.

Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?

W razie wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań minimalizujących szkodę.

Na ilu IKE można gromadzić oszczędności na emeryturę?

Indywidualne konto emerytalne może założyć każda osoba, która ukończyła 16 lat, mieszka w Polsce i jest zobowiązania do płacenia podatku dochodowego w Polsce. Każdy posiadacz IKE może w danym czasie gromadzić oszczędności tylko na jednym koncie.

Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC


Od 2011 roku ubezpieczyciele będą mieli możliwość sprawdzania, czy klienci nie oszukują ich na zniżkach za polisy komunikacyjne. Weryfikacja deklaracji klientów może przynieść zysk około 300 milionów złotych rocznie.

Wybór OFE tylko do 10 stycznia

Osoby, które powinny dokonać wyboru OFE mają coraz mniej czasu. Jeżeli nie dokonają tego do 10 stycznia, wyboru za nich dokona Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przydział do konkretnego funduszu nastąpi w drodze losowania.

Waloryzacja świadczeń z ubezpieczeń sprzed transformacji ustrojowej

Moja mama zawarła z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń 20 lat temu na moją rzecz umowę ubezpieczenia zaopatrzenia dzieci. Teraz zakład ubezpieczeń proponuje mi świadczenie w wysokości 400 zł. Czy mam szansę uzyskać wyższe świadczenie?

Co to jest indeksacja składki ubezpieczeniowej?

Indeksacja składki oznacza podwyższenie składki i sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji proponowany przez zakład ubezpieczeń. Klient może zaakceptować proponowaną indeksację lub z niej zrezygnować.

Wieszjak.pl rozpoczyna współpracę z Rzecznikiem Ubezpieczonych

Porzecze – osada z charakterem

Jeżeli podróżujemy samochodem po okolicach rzeki Łeby, w dolinie z morenowymi wzgórzami usytuowana jest osada Porzecze. Nie jest to skansen na miarę Biskupina, lecz jego indywidualny charakter na pewno przypadnie nam do gustu.

Ubezpieczenie na życie. Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Ubezpieczając się na życie po raz pierwszy każdy ma problem jaką wybrać sumę ubezpieczenia? Jak go rozwiązać? O tym przeczytasz w felietonie Macieja Lichońskiego – specjalisty ds. ubezpieczeń.

Góry Świętokrzyskie: Jaskinia Raj


Góry Świętokrzyskie wraz z bogactwem lasów bukowo – sosnowych plasują się na czołowej pozycji w rankingu najbardziej atrakcyjnych regionów Polski. Poparcie tej tezy stanowi Jaskinia Raj, która jest jedną z bardziej okazałych form krasowych w Polsce.

Ubezpieczyciele tracą przez zimę


Pierwsze dni opadów śniegu przyniosły wzrost liczby wypadków i kolizji nawet o 30 procent. Ostra zima może zaważyć na wynikach wszystkich firm ubezpieczeniowych.

Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2010 r.

Dnia 4 sierpnia 2010 r. na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych ukazał się raport w sprawie skarg kierowanych do Rzecznika, dotyczących problematyki ubezpieczeń gospodarczych oraz zabezpieczenia społecznego w I półroczu 2010 r. (dalej „raport”), który jest dla nas okazją do przedstawienia instytucji Rzecznika i możliwości wniesienia do niego skargi.

Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy z ubezpieczenia?

W sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać samochód, możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia? Poradnik

Nawet jeśli podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC. Warto o tym wiedzieć, szczególnie gdy np. inny ubezpieczyciel zaproponuje nam korzystniejsze cenowo warunki.

Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.

Skąd potrzeba ubezpieczenia na życie?

Wprawdzie ubezpieczenia na życie znane są w Europie od ok. 400 lat, ale dopiero od kilkudziesięciu lat nastąpił ich burzliwy rozwój i wzrost popytu.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym zatem różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego?

Co zrobić gdy sprawca kolizji ucieknie? Poradnik

Jeżeli sprawca kolizji drogowej zbiegł z miejsca zdarzenia możemy starać się o odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedstawiamy na jakie działanie firm ubezpieczeniowych skarżą się kierowcy

Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych w okresie III kwartałów 2010 r. wpłynęło 8665 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 4837 (55,8%).

Jak krok po kroku ubezpieczyć samochód w systemie direct?

Sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct cieszy się coraz większą popularnością. Kupując ubezpieczenie przez telefon i Internet, a nie u agenta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

REKLAMA