reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Wybór OFE tylko do 10 stycznia

Wybór OFE tylko do 10 stycznia

Osoby, które powinny dokonać wyboru OFE mają coraz mniej czasu. Jeżeli nie dokonają tego do 10 stycznia, wyboru za nich dokona Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przydział do konkretnego funduszu nastąpi w drodze losowania.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w przypadku powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, powstaje obowiązek zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym, który będzie gromadził środki na naszą emeryturę.

Jak wynika z obowiązujących przepisów ubezpieczony powinien zawrzeć umowę z jednym z OFE w terminie 7 dni od powstania obowiązku zgłoszenia. W przypadku, gdy dana osoba tego nie uczyni, jej nazwisko znajdzie się na liście osób, objętych procedurą prowadzącą do wyznaczenia funduszu w drodze losowania.

Zobacz: Porada prawna

Wezwanie z ZUS

Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba taka zostanie wezwana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do zawarcia umowy z jednym z działających na polskim rynku OFE w określonym terminie.

Ustawa określa dwa terminy w których można to uczynić. W pierwszym przypadku termin graniczny ustanawia się na 10 stycznia. Jeżeli jednak od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca.

Losowanie

Losowanie nie tylko pozbawia nas możliwości samodzielnego wyboru funduszu, ale eliminuje również możliwość trafienia do największych OFE. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy z losowania wykluczone są największe OFE, których aktywa netto przekraczają 10 proc. ogólnych aktywów funduszy emerytalnych.

Zobacz serwis: Emerytury

Czy muszę wybierać?

Osoby, które nie wiedzą, czy muszą dokonać wyboru OFE nie powinny się niepokoić. Wszystkie osoby, które powinny tego dokonać zostaną o tym fakcie poinformowane przez ZUS w specjalnym piśmie zatytułowanym „Wezwanie do zawarcia umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym”.

W piśmie tym zostanie podana podstawa prawna oraz data powstania obowiązku zawarcia umowy z OFE. 

Zobacz: Czy pieniądze z OFE można dziedziczyć?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczony powinien zawrzeć umowę z jednym z OFE w terminie 7 dni od powstania obowiązku zgłoszenia.
Ubezpieczony powinien zawrzeć umowę z jednym z OFE w terminie 7 dni od powstania obowiązku zgłoszenia.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama