REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomyśl o tym, jeśli prowadzisz własną działalność

Maciej Lichoński
Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy rozważyć co się stanie z nią po naszej śmierci.
Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy rozważyć co się stanie z nią po naszej śmierci.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie z firmą po naszej śmierci. Jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny, po wykreśleniu firmy z ewidencji lub wygaśnięciu koncesji – pisze Maciej Lichoński, specjalista ds. ubezpieczeń.

Bardzo słaba opieka socjalna naszego państwa zmusza niejako każdą osobę prowadzącą działalność gospodarczą do wysokiego zabezpieczenia od utraty dochodów oraz niezależnie i całkiem prywatnie, dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego bliskim - posiadania polisy na życie „do końca życia”.

REKLAMA

Dzisiaj po kilku latach pracy „na etacie” duża część młodych, zdolnych ludzi uznaje, że można zarabiać znacznie więcej, być niezależnym od nie zawsze fajnych przełożonych, rozwijać się zgodnie z własnymi potrzebami, a przede wszystkim wziąć swój los w swoje ręce, jeśli otworzy się własną działalność gospodarczą.

Zobacz serwis: Sprawy gospodarcze

Praca „na swoim” to wielka przyjemność, ale też i poważna odpowiedzialność. Niezależnie od niezbędnego zabezpieczenia w tym zakresie, na które stać dzisiaj każdego człowieka biznesu powinniśmy rozważyć dwie kwestie: czy ta firma, którą prowadzimy ma być nieśmiertelna czy śmiertelna. Jeśli chcielibyśmy, aby trwała nadal po wypadku, chorobie czy naszej śmierci musimy zawczasu ją „unieśmiertelnić”.

Możemy to zrobić jedynie, kiedy żyjemy, jesteśmy zdrowi i mamy na to całkowity wpływ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby taki Plan Sukcesji skonstruować muszą ze sobą zgodnie współpracować: prawnik znający dobrze te zagadnienia, doświadczony agent ubezpieczeniowy oraz osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Zobacz: Porada prawna

Na początek należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań jak np. jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny na wypadek naszej śmierci, kiedy to:

  1. Nastąpi wykreślenie z ewidencji i firma przestanie istnieć
  2. Wygasną koncesje, zezwolenia i pełnomocnictwa
  3. Ktoś (Kto podpisze?!) musi zrobić remanent likwidacyjny oraz odprowadzić VAT i podatek dochodowy
  4. Prawa i obowiązki majątkowe (także podatki) przechodzą na spadkobierców
  5. Umowy zlecenia, leasingu, kredytu, najmu i dzierżawy wygasają
  6. Nastąpi blokada konta bankowego
  7. Trzeba zrobić wypłatę odpraw dla wszystkich zatrudnionych pracowników, a nie ma osoby, która może podpisać deklarację w US, złożyć deklarację w ZUS, podpisać fakturę, podpisać przelew.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tych wszystkich faktów?

Źródło: http://www.agent-aviva.warszawa.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA