reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wskazuje, że obowiązkowym ubezpieczeniem w przypadku pojazdów mechanicznych jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ich posiadaczy, za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

Umowa ubezpieczenia OC powinna zostać zawarta przed rejestracją samochodu (najpóźniej w dniu rejestracji). Zawiera się ją na okres 12 miesięcy i wymaga od ubezpieczonego zapłacenia składki.

Zobacz również: Komunikacja

Wysokość składki za ubezpieczenie OC zależna jest od wielu czynników (różnych, w zależności od ubezpieczyciela), tj. wartość samochodu, okres posiadania prawa jazdy, bezwypadkowa jazda, itp.

W przypadku, gdy samochód zostaje sprzedany, na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy, które wynikają z umowy ubezpieczenia. Nabywca ma jednak prawo wypowiedzieć umowę, przed upływem 30 dni od nabycia pojazdu. Składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia zostaje zwrócony zbywcy pojazdu.

Podczas gdy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ubezpieczenie autocasco (AC) należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Oznacza to, że w praktyce właściciel samochodu nie musi się nim wiązać, co może jednak przynieść dość dotkliwe skutki finansowe.

Zobacz również: Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Autocasco jest bowiem ubezpieczeniem przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi. Warto pamiętać, że każdy z zakładów ubezpieczeń, który w swojej ofercie zawiera ubezpieczenie autocasco, może nieco inaczej określać jego zasady. Należy więc, zanim podpiszemy umowę, dokładnie przeczytać tzw. ogólne warunki ubezpieczenia, w którym znajdziemy dokładne informacje o tym, w jakich sytuacjach i w jakiej wysokości będzie nam przysługiwało odszkodowanie.

Ubezpieczenie NW jest ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Podobnie jak autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych. Obejmuje wypadki powstałe na terenie Polski oraz poza jej granicami.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Przedmiotem ubezpieczenia NW są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków lub śmierć ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. 

Ubezpieczeniem NW objęci są wszyscy pasażerowie podróżujący Twoim samochodem.

Ubezpieczając się, sami wybieramy sumę swojej polisy. I tu, kwestia ta kształtuje się różnie, w zależności od zakładu ubezpieczeń (różne stawki).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny.
Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama