REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) i z tego powodu jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.

Rynna

Rynna to element systemu odprowadzania wody stosowany na dachach budynków, który ma za zadanie zbierać deszczówkę spływającą z powierzchni dachu i kierować ją do rur spustowych lub kanalizacji deszczowej. Rynny są zazwyczaj zamocowane na krawędziach dachu i skonstruowane w taki sposób, że zbierają wodę, chroniąc ściany i fundamenty budynku przed nadmiernym zwilżeniem i uszkodzeniem.

Niższe stopy procentowe, spada WIBOR... Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną aż 11 razy. Od tamtej pory stopa utrzymywała się na stałym poziomie i wynosiła 6,75 proc. Decyzje wrześniowe o spadku stół już teraz wysokość WIBOR. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Czego mogą spodziewać się klienci?

REKLAMA

Czy można skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości i spłacie kredytu na inną nieruchomość?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wydatkowania całej kwoty przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę ww. kredytu, to dochód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego. 

Czy zmiana umowy dożywocia, poprzez wykreślenie prawa z nieruchomości i wpisanie do działu III księgi wieczystej nieruchomości, jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana umowy dożywocia nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ponieważ zobowiązanie do dokonywania na rzecz dożywotnika zawartych w umowie świadczeń nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy sprzedaż ziemi rolniczej przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż działki przez Wnioskodawcę nie będzie objęta podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie występuje jako podatnik VAT, a jedynie zarządza majątkiem prywatnym. 

Czy prowizja pobierana przez radę rodziców jest kosztem uzyskania przychodu dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na prowizje w ramach umów prowizyjnych z radą rodziców mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są definitywne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i mają związek przyczynowo - skutkowy z osiąganiem przychodów.

Czy zmiana umowy o dożywocie powoduje obowiązek zapłaty PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zmiana umowy dożywocia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla podatnika.

Czy negocjacje z właścicielem mogą przeszkodzić w zasiedzeniu nieruchomości?

Czy podjęcie przez posiadacza samoistnego negocjacji z właścicielem nieruchomości w przedmiocie nabycia tejże nieruchomości ma wpływa na możliwość zasiedzenia nieruchomości w późniejszym czasie? 

Czy dziedzicząc udział w nieruchomości, trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli sprzedaż udziału w działce odziedziczonej po zmarłej matce nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Umowa o współodpowiedzialności materialnej

Umowa o współodpowiedzialności materialnej - gdzie, kiedy i jak ją zawrzeć? Jak wyglądają zasady odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi czy pracownikom?

Czy nabycie przedsiębiorstwa w postaci apteki podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przedsiębiorstwa, w tym przypadku apteki ogólnodostępnej, stanowi czynność, która może być objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zdaniem KIS, w przypadku, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Czy zwrot darowizny jest opodatkowany?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn w związku ze zwrotem nieruchomości, której darowiznę odwołał.

Najem prywatny. Kiedy właściciel wynajmowanej nieruchomości musi płacić VAT?

Na potrzeby opodatkowania VAT nie ma znaczenia czy podatnik wynajmuje swoją nieruchomość prywatną, jeśli najem wypełnia definicję działalności gospodarczej ustawy o VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Czy jednak każdy właściciel oferujący najem prywatny musi płacić VAT? Nie każdy.

Czy przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest opodatkowane?

Dyrektor KIS potwierdził, że kwota otrzymana z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c).

Czy zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej są zgodne z międzynarodowymi standardami i praktykami oraz umożliwiają skuteczne potwierdzenie rezydencji podatkowej spółki i jej udziałowców w USA, co pozwala na korzystanie z preferencyjnych warunków opodatkowania i unikanie podwójnego opodatkowania.

Czy nabycie udziału w nieruchomości w zamian za zrzeczenie się wynagrodzenia podlega PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie na wnioskodawcę udziału w nieruchomości w zamian za odstąpienie od egzekwowania należności z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak obliczyć PCC przy wyższej cenie licytacyjnej niż wartość rynkowa nieruchomości?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości wymaga korekty deklaracji?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni musi złożyć osobną deklarację SD-3 w przypadku dodatkowego nabycia rzeczy lub praw majątkowych w spadku po spadkodawcy, której nie uwzględniono w pierwotnym zgłoszeniu.

5 lat zakazu sprzedaży. Co gdy naklejka sama „zejdzie”? Gdzie okazuje się komputer do kontroli? Co z gwarancją [Laptop za darmo]

Z otrzymaniem darmowego laptopa dla uczniów wiąże się szereg zobowiązań dla rodziców.

Sztuczna inteligencja w nieruchomościach. Jak deweloperzy wykorzystują AI?

Sztuczna inteligencja wchodzi na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jak deweloperzy korzystają z jej możliwości?

Czy wydatki związane z rozbiórką budynków wpływają na wartość nowo wybudowanego hotelu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wydatki związane z rozbiórką budynków stanowią element kosztu produkcji nowego budynku i powinny być uwzględnione w jego wartości początkowej. Z uwagi na powyższe, spółka, będzie miała prawo zaliczyć wydatki związane z rozbiórką budynków do kosztów wytworzenia budynku hotelowego.

Czy nieruchomość nabyta w celu remontu i odsprzedaży może być uznana za towar handlowy, czy środek trwały?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że spółka, która nabyła nieruchomość w celu przeprowadzenia remontu i późniejszej odsprzedaży, powinna zakwalifikować tę nieruchomość jako środek trwały, a nie jako towar handlowy. 

Mieszkania drożeją, ale czy wszystkie? Jakie najszybciej?

Ze względu na wysokie ceny mieszkań w największych metropoliach, najchętniej są tam kupowane niewielkie metraże. Czy to oznacza, że drożeją one szybciej niż duże? Portal GetHome.pl przyjrzał się  ofercie firm deweloperskich właśnie pod tym kątem. Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał! 

Zakup nieruchomości bez PCC. Przy zakupie mieszania za 500 tys. zł, oszczędzamy 10 tys. zł

Likwidacja PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. zł, kupujący zaoszczędzi 10 tys. zł, a przy wartości 700 tys. zł - 14 tys. zł - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rocznie może z niego skorzystać 30 tys. osób - dodał.

Czy nabyty udział w spółdzielczym lokalu własnościowym podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowaniu PIT podlega jedynie udział nabyty na mocy umowy zniesienia współwłasności, nie zaś mocą darowizny. Dodatkowo, spłata dokonana na rzecz brata stanowi koszt uzyskania przychodu.

Czy przychód z najmu nieruchomości w Hiszpanii podlega opodatkowaniu ryczałtem w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wnioskodawczyni, rozliczając najem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązana uwzględnić przychody z najmu uzyskane i opodatkowane w Hiszpanii. W przypadku, gdy podatek zapłacony w Hiszpanii będzie wyższy od podatku do zapłaty w Polsce wyliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie wystąpi podatek do zapłaty w Polsce od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.

Amortyzacja budynków. Jakie zmiany od 1 stycznia 2024 roku?

Co się zmieni dla podatników w kwestii amortyzacji budynków i budowli zaliczanych do grupy 1 i 2 KŚT? Kto będzie mógł skorzystać z krótszego okresu amortyzacji? Jakie warunki trzeba spełnić? Dla kogo zmiany będą najbardziej korzystne? 

Rodzicu! Zepsuł się darmowy laptop syna wart 2950 zł? Kto załatwia naprawę - Ty czy szkoła? Ile dni syn bez komputera? Sprzęt zastępczy?

To rodzice, a nie uczniowie będą właścicielami laptopów dla czwartoklasistów. Mają więc wiele pytań o warunki gwarancji dla tego sprzętu. Jak to ma wyglądać? Kto się tym zajmie? Znamy już odpowiedzi na nie.

Rusza portal e-Budownictwo. Jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają usprawnić zarządzanie państwowym zasobem ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Czy sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż odziedziczonego lokalu mieszkalnego po upływie pięciu lat jest zwolniona z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.

Planistyczna rewolucja: jakie są przepisy przejściowe?

Duże znaczenie mają nie tylko ostatnie zmiany dotyczące planowania przestrzennego, ale również przepisy przejściowe. Postanowiliśmy im się przyjrzeć. 

Czy wartość udziałów i koszty skablowania linii energetycznej można uznać za koszty przy sprzedaży nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wartość nominalna wydanych udziałów nie może być uwzględniana jako koszt podatkowy, ponieważ nie jest bezpośrednio związana z nieruchomością, natomiast wydatki poniesione na skablowanie linii energetycznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Czy sprzedaż pamiątek rodzinnych i zbiorów artystycznych przez emerytów jest opodatkowana PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że emeryci, którzy sprzedają pamiątki rodzinne i rzemiosło artystyczne przez ostatnie 50 lat, nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż tych przedmiotów. Ewentualny obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zwolnienie z podatku PCC dla kupujących pierwsze mieszkanie od 31 sierpnia 2023 r.

Osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zwolnienie ma zastosowanie począwszy od 31 sierpnia 2023 r. 

Kredyt z rządową dopłatą wpłynął na zainteresowanie działkami budowlanymi, dlatego rosną ich ceny

Internetowy serwis ogłoszeniowy Otodom przypomina, że ustawodawca przewidział furtkę dla tych, którzy w procesie budowy własnego domu poczynili już pierwsze kroki. Jest to możliwość wniesienia działki, na której nie rozpoczęto jeszcze procesu budowy, jako wkładu własnego niezbędnego do uzyskania bezpiecznego kredytu 2%. Z uwagi na to, że zakup działki budowlanej często przekracza wartość 200 tys. zł (limit wkładu własnego przewidzianego w programie), przyjęto, że pułap ten w przypadku domów jednorodzinnych nie ma zastosowania. Ważne, żeby łączna wartość wkładu (działki) i kredytu nie przekroczyła 1 mln zł.

Rynek nieruchomości w Polsce. Czy odrodzi się po pandemii?

W 2022 roku wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości komercyjnych zamknęła się wynikiem 5,8 mld euro. W pierwszej połowie 2023 roku byliśmy świadkami oczekiwanego wcześniej spowolnienia inwestycyjnego. Po sześciu miesiącach br. całkowity wolumen inwestycyjny wyniósł jedynie około 800 milionów euro, co oznacza spadek o 70 proc.

2950 zł: Umowa na 5 lat na rodzica ucznia IV klasy. Zakaz sprzedaży, dbałość o naklejki na laptopie, okazywanie do kontroli w szkole, udział w ankietach

Laptop za 2950 zł można nabyć na podstawie dwóch umów. Najbardziej restrykcyjna jest pierwsza umowa przenosząca własność komputera.

Czy sprzedaż nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej generuje obowiązek podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej nie będzie stanowić źródła przychodu, z uwagi na upływ terminu i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego jest zwolniona z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy sprzedaż nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą jest zwolniona z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z opodatkowania VAT, jeśli była wykorzystywana w prowadzeniu działalności gospodarczej i nie poniesiono nakładów na jej ulepszenie.

Sektor nieruchomości w Chinach słabnie według Goldman Sachs

Chiński sektor nieruchomości wykazuje słabość. Odbicie po pandemii COVID-19 okazało się nietrwałe, popyt i ceny spadają, a deweloperzy mają coraz większe problemy ze spłatą długów. Takie oceny opublikował bank inwestycyjny Goldman Sachs.

REKLAMA