REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokal komunalny: kiedy gmina dodatkowo obniży czynsz?

Lokal komunalny
Lokal komunalny: kiedy gmina dodatkowo obniży czynsz?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lokator mieszkania komunalnego może wnioskować o dodatkową obniżkę czynszu. Warto wyjaśnić, jak wygląda taka procedura w świetle przepisów.

Mieszkania komunalne nadal cechują się czynszem o wiele niższym od rynkowego. Wyniki ankiety NBP z marca 2023 r. wskazują, że wówczas bazowa miesięczna stawka czynszu za lokal komunalny wynosiła w miastach wojewódzkich 8,03 zł/mkw. W przypadku najmu wolnorynkowego, analogiczny wynik oscylował na poziomie około 60 zł/mkw. Nawet średni czynsz w TBS-ach według danych NBP okazał się prawie dwa razy wyższy od komunalnego. Pomimo niskich czynszów, ponad 50% lokatorów mieszkań komunalnych posiada zaległości. W tej grupie znajdziemy między innymi osoby, które faktycznie popadły w duże finansowe kłopoty. Warto wiedzieć, że obecne przepisy dają takim lokatorom możliwość wnioskowania o tymczasową obniżkę czynszu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, co przepisy dokładnie mówią o takiej czynszowej uldze. 

REKLAMA

Zasady obniżenia czynszu określa uchwała rady gminy 

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku innych aspektów wynajmu mieszkań komunalnych, zasady obniżania czynszów na wniosek najemcy określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Ten akt prawny od początku 2005 r. przewiduje możliwość stosowania obniżek czynszowych przez okres dwunastomiesięczny, z opcją ewentualnego przedłużenia. Wspomniane obniżki mają stanowić rozwiązanie pomagające najemcom lokali z gminnego zasobu i mogą jednocześnie motywować ich do regularnej płatności zredukowanego czynszu (…). 

Przyznanie obniżki czynszowej następuje na wniosek najemcy. Ze względu na brak precyzyjnych przepisów, można uznać, że o redukcji czynszu w konkretnym przypadku decyduje wójt (…). Decyzja w tej sprawie nie może mieć charakteru uznaniowego. Powinna ona bazować na warunkach określonych przez radę gminy w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, a także w uchwale ustalającej zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład gminnego zasobu (zobacz: Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 kwietnia 2011 r. - sygnatura PNK.I.4130.58.2011). Co ważne, gmina wcale nie musi przewidywać opcji czasowego obniżenia czynszu. Jeśli nie zawrze ona odpowiednich regulacji w swoich uchwałach, to najemcy nie mają możliwości zmuszenia samorządu do zastosowania obniżki czynszu. 

Gmina w razie wątpliwości może zweryfikować dochód

REKLAMA

O zasadach udzielania obniżki czynszowej mówi również Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 29 października 2014 r. (sygnatura: PN.4131.200.2014). Czytamy w nim, że czynszowe obniżki powinny być udzielane tylko najemcom, których średni dochód (na członka gospodarstwa domowego) nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu. Innymi słowy, osoby wnioskujące o obniżkę swojego czynszu, muszą zgodzić się na weryfikację dochodową. To oczywiście inna procedura niż obowiązkowa weryfikacja, której podlegają lokatorzy z umową najmu zawartą od 21 kwietnia 2019 roku. Niemniej jednak, najemca wnioskujący o obniżkę czynszu, powinien przedstawić deklarację na temat dochodu swojego gospodarstwa domowego. Redukcja czynszu będzie proporcjonalna do poziomu wykazanych dochodów. 

Wspomniana deklaracja powinna prezentować dochód najemcy w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Ustawodawca wziął pod uwagę ryzyko nieuczciwego wypełnienia deklaracji dochodowej. Świadczą o tym przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. przyznające gminie prawo podjęcia decyzji dopiero po zapoznaniu się z zaświadczeniem naczelnika właściwego urzędu skarbowego w sprawie dochodów lokatora. Poza tym istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w sprawie najemcy, który ubiega się o czynszową obniżkę. Jeśli wywiad środowiskowy potwierdzi sporą dysproporcję między wykazywanymi dochodami i stanem majątkowym lokatora, to gmina może odstąpić od obniżenia czynszu. Po podjęciu decyzji gmina nie może już anulować obniżki, ale istnieje możliwość zobowiązania najemcy do zwrotu 200% kwoty nienależnie otrzymanego obniżenia czynszu (w związku ze złożeniem nieprawdziwej deklaracji). W innych przypadkach nadużyć, gmina może domagać się zwrotu utraconych dochodów czynszowych i odsetek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Ile wynosi zachowek?

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA