REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokal komunalny: kiedy gmina dodatkowo obniży czynsz?

Lokal komunalny
Lokal komunalny
Lokal komunalny: kiedy gmina dodatkowo obniży czynsz?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lokator mieszkania komunalnego może wnioskować o dodatkową obniżkę czynszu. Warto wyjaśnić, jak wygląda taka procedura w świetle przepisów.

Mieszkania komunalne nadal cechują się czynszem o wiele niższym od rynkowego. Wyniki ankiety NBP z marca 2023 r. wskazują, że wówczas bazowa miesięczna stawka czynszu za lokal komunalny wynosiła w miastach wojewódzkich 8,03 zł/mkw. W przypadku najmu wolnorynkowego, analogiczny wynik oscylował na poziomie około 60 zł/mkw. Nawet średni czynsz w TBS-ach według danych NBP okazał się prawie dwa razy wyższy od komunalnego. Pomimo niskich czynszów, ponad 50% lokatorów mieszkań komunalnych posiada zaległości. W tej grupie znajdziemy między innymi osoby, które faktycznie popadły w duże finansowe kłopoty. Warto wiedzieć, że obecne przepisy dają takim lokatorom możliwość wnioskowania o tymczasową obniżkę czynszu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, co przepisy dokładnie mówią o takiej czynszowej uldze. 

REKLAMA

Zasady obniżenia czynszu określa uchwała rady gminy 

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku innych aspektów wynajmu mieszkań komunalnych, zasady obniżania czynszów na wniosek najemcy określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Ten akt prawny od początku 2005 r. przewiduje możliwość stosowania obniżek czynszowych przez okres dwunastomiesięczny, z opcją ewentualnego przedłużenia. Wspomniane obniżki mają stanowić rozwiązanie pomagające najemcom lokali z gminnego zasobu i mogą jednocześnie motywować ich do regularnej płatności zredukowanego czynszu (…). 

Przyznanie obniżki czynszowej następuje na wniosek najemcy. Ze względu na brak precyzyjnych przepisów, można uznać, że o redukcji czynszu w konkretnym przypadku decyduje wójt (…). Decyzja w tej sprawie nie może mieć charakteru uznaniowego. Powinna ona bazować na warunkach określonych przez radę gminy w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, a także w uchwale ustalającej zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład gminnego zasobu (zobacz: Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 kwietnia 2011 r. - sygnatura PNK.I.4130.58.2011). Co ważne, gmina wcale nie musi przewidywać opcji czasowego obniżenia czynszu. Jeśli nie zawrze ona odpowiednich regulacji w swoich uchwałach, to najemcy nie mają możliwości zmuszenia samorządu do zastosowania obniżki czynszu. 

Gmina w razie wątpliwości może zweryfikować dochód

REKLAMA

O zasadach udzielania obniżki czynszowej mówi również Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 29 października 2014 r. (sygnatura: PN.4131.200.2014). Czytamy w nim, że czynszowe obniżki powinny być udzielane tylko najemcom, których średni dochód (na członka gospodarstwa domowego) nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu. Innymi słowy, osoby wnioskujące o obniżkę swojego czynszu, muszą zgodzić się na weryfikację dochodową. To oczywiście inna procedura niż obowiązkowa weryfikacja, której podlegają lokatorzy z umową najmu zawartą od 21 kwietnia 2019 roku. Niemniej jednak, najemca wnioskujący o obniżkę czynszu, powinien przedstawić deklarację na temat dochodu swojego gospodarstwa domowego. Redukcja czynszu będzie proporcjonalna do poziomu wykazanych dochodów. 

Wspomniana deklaracja powinna prezentować dochód najemcy w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Ustawodawca wziął pod uwagę ryzyko nieuczciwego wypełnienia deklaracji dochodowej. Świadczą o tym przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. przyznające gminie prawo podjęcia decyzji dopiero po zapoznaniu się z zaświadczeniem naczelnika właściwego urzędu skarbowego w sprawie dochodów lokatora. Poza tym istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w sprawie najemcy, który ubiega się o czynszową obniżkę. Jeśli wywiad środowiskowy potwierdzi sporą dysproporcję między wykazywanymi dochodami i stanem majątkowym lokatora, to gmina może odstąpić od obniżenia czynszu. Po podjęciu decyzji gmina nie może już anulować obniżki, ale istnieje możliwość zobowiązania najemcy do zwrotu 200% kwoty nienależnie otrzymanego obniżenia czynszu (w związku ze złożeniem nieprawdziwej deklaracji). W innych przypadkach nadużyć, gmina może domagać się zwrotu utraconych dochodów czynszowych i odsetek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  REKLAMA

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  REKLAMA

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA