REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, święta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zrobić z choinką po świętach? Kiedy można dostać mandat za wyrzucenie choinki?

Co zrobić z choinką po świętach? W przypadku choinki sztucznej nie ma problemu, wystarczy ją złożyć i zapakować do pudełka. A co z żywym drzewkiem? Podpowiadamy. 

E-faktury w UE od 2028 roku. KSeF może więc poczekać

Na przejście na e-faktury Komisja Europejska dała wszystkim krajom UE czas do 2028 r. Natomiast polscy przedsiębiorcy musieliby korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) już od połowy 2024 r.

Sejmowa komisja za przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej

Wniosek w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestniczenia we wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskie opiniowała sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej.

Ile było wypadków drogowych w czasie świąt? Więcej niż w poprzednim roku?

Świąteczne wyjazdy. Ile wypadków było na drogach? Ilu nietrzeźwych kierowców zatrzymali policjanci? Czy było mniej wypadków niż w roku ubiegłym? 

REKLAMA

Kiedy nie będziemy pracować w 2024 roku. Kalendarz świąt wolnych od pracy

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku! 

Czy zwolnienie z powodu siły wyższej można wykorzystać w święta? Nie. Ale pracodawca i tak musi się zgodzić.

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Gdzie najbardziej opłaca się zrobić przedświąteczne zakupy? W sklepach walka na ceny

Niektórzy zostawiają robienie przedświątecznych sprawunków na ostatnią chwilę. Hipermarkety i dyskonty do ostatniej godziny otwarcia sklepów będą walczyć o klienta. Gdzie najbardziej opłaca się wybrać po zakupy?

Kiedy w 2024 r. przypadają dni wolne od pracy

Dni ustawowo wolne od pracy określają przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Kodeks pracy stanowi, że tydzień pracy liczy 5 dni. Jak przedstawia się kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 r.? Ile dni w tym roku przeznaczymy na pracę, a ile – na wypoczynek? 

REKLAMA

Zwierzę to odpowiedzialność, a nie świąteczny prezent. Nie wręczaj zwierzaka pod choinkę

Zwierzę to nie prezent na święta. Stowarzyszenie opieki nad zwierzętami "Nadzieja na dom" w najnowszej kampanii billboardowej przestrzega przed kupowaniem zwierząt w prezencie. Po świętach psy, koty i króliki często są porzucane i trafiają do schronisk.

Świąteczne wspomnienia. Quiz o Bożym Narodzeniu w PRL

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii, rodzinnych spotkań i tradycji. Każda epoka wnosiła coś wyjątkowego do sposobu ich obchodzenia, a okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) był w tym względzie szczególnie charakterystyczny. Wspomnienia Świąt w PRL-u to podróż do czasów, kiedy prostota mieszała się z niedostatkiem, a radość ze świątecznych chwil była często okupiona długimi godzinami oczekiwania w kolejkach po podstawowe produkty. W PRL-u, mimo oficjalnej areligijności państwa, Wigilia była obchodzona z dużym przywiązaniem do tradycji. Zapraszam do udziału w quizie, który pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądało świętowanie w latach Polski Ludowej. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie?

Jaką wybrać choinkę i co z nią zrobić po świętach? Co się dzieje z najsłynniejszą choinką świata?

Jaką choinkę wybrać - żywą czy sztuczną? Która jest bardziej ekologiczna? Co z nią zrobić po świętach? 

Szkoła może zapewnić dzieciom opiekę w przerwie świątecznej. To zależy od dyrektora. Sprawdź czy masz na to wpływ.

Dni wolne w szkole zawsze rodzą to samo pytanie – czy placówka ma obowiązek zapewnić w tym czasie opiekę najmłodszym uczniom? I choć pewnie większość rodziców przywykła do myśli, że w czasie zimowej przerwy świątecznej muszą zorganizować się przy pomocy rodziny i sąsiadów, to warto przypomnieć, że organizacja w tym czasie zajęć opiekuńczych jest możliwa i zależy jedynie od decyzji dyrektora placówki.

Jaki koniec roku w polskim handlu i logistyce? Kto wygra na sprzedaży i dostawach świątecznych prezentów?

Zła wiadomość dla handlu i logistyki jest taka, że inflacja zje większość deklarowanych wzrostów budżetów przeznaczonych na przygotowanie świąt i prezenty.  Polacy, ale nie tylko, kupią w tym roku mniej towarów, co częściowo potwierdziły już dane z Black Friday i Cyber Monday oraz całoroczne wyniki krajowego e-commerce.  Dobre wieści są natomiast takie, że sprzedawcy z kategorii moda oraz obsługujący ich operatorzy logistyczni raczej nie będą narzekać na brak zajęć, ponieważ odzież, obuwie i akcesoria to nie tylko największy segment polskiego i globalnego e-handlu, ale także ulubiona kategoria prezentowa nad Wisłą.

Kiedy odblokowanie KPO?

Kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO? "Nie będziemy zwlekać z wnioskiem o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział dzisiaj w Brukseli minister ds. UE Adam Szłapka. Jak dodał, Polska jest dobrej myśli w tej sprawie.

Wcale nie chcemy wyjeżdżać w tropiki na święta i lubimy dzielić się opłatkiem. Polacy wierni bożonarodzeniowym tradycjom

Czy młode pokolenie woli bożonarodzeniowe tradycje czy święta w stylu lansowanym przez popkulturę? Jakie są najpopularniejsze zwyczaje świąteczne Polaków? Preply przygotował ranking.

Polacy prezenty świąteczne kupują "na szybko". Ile planują przeznaczyć na upominek dla jednej osoby?

Ile Polacy planują przeznaczyć na prezent świąteczny dla jednej osoby? I gdzie najczęściej będą je kupować? Przedstawiamy raport.

Polacy będą zadłużać się na święta?

Czy, aby zorganizować tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy będą zaciągać pożyczki? Tak planuje około 13% rodaków. Pieniądze przeznaczą na zrobienie świątecznych zakupów, prezenty lub ewentualne wyjazdy. 

Silnik jako część zamienna? UE chce to zmienić. Po awarii silnika auto trafi na złom

UE chce, aby silnik przestał być częścią zamienną. Jeżeli nie będzie się go dało naprawić, samochód będzie musiał trafić na złom. A to nie koniec pomysłów unijnych włodarzy. Kolejne są równie kontrowersyjne.

QUIZ Kolędy i świąteczne piosenki. Na pewno dobrze je znasz?

Kolędy i świąteczne piosenki śpiewane są co roku, ale czy na pewno ich teksty są tak dobrze znane, jak się wydaje? Sprawdzamy w quizie. 10/10 raczej zdobędą tylko mistrzowie.

Impreza świąteczna w firmie – organizacja, finansowanie, alkohol. Czy pracownik ma obowiązek uczestnictwa?

Okres przedświąteczny w wielu firmach to czas podsumowań rocznych, planów na kolejny rok, ale również świętowania, najczęściej w postaci okołoświątecznych imprez integracyjnych dla pracowników. Powszechnie pojawiają się wśród pracodawców pytania związane z organizacją takich wydarzeń oraz sposobem ich finansowania. Czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest jedynym rozwiązaniem? I co robić w sytuacji, gdy takiego funduszu w firmie nie ma?

Sklepy przez świętami przeżywają oblężenie, ale Polacy i tak czekają z zakupami na ostatnią chwilę

Czy i w tym roku Polacy będą robić świąteczne zakupy na ostatnią chwilę? Wszystko wskazuje na to, że tak. Blisko 33% zrobi je tydzień przed Bożym Narodzeniem, 21 % zaledwie kilka dni przed świętami. 

Polacy nie planują oszczędzać na świątecznych zakupach?

Jak co roku platforma analityczno-badawcza UCE RESEARCH i Grupa BLIX udostępniają wyniki raportu pt. „Plany zakupowe Polaków na święta 2023”, który powstał na podstawie badań deklaracji konsumenckich ponad tysiąca dorosłych rodaków. Co wynika z tegorocznych badań? Czy Polacy będą szukać oszczędności również podczas świątecznych zakupów? 

E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Tegoroczny grudzień najbardziej rozrzutny od lat?

"Spadek inflacji do 6,5%, planowany wzrost płacy minimalnej od stycznia, a także ogólnie lepsze samopoczucie konsumentów zwiastują, że przed nami grudzień, gdzie nie będziemy trzymać się za portfele. Przed nami najbardziej rozrzutny miesiąc od lat, ale z ekonomicznego punktu widzenia musimy mierzyć to wszystko dwustronnie: z jednej strony handlowy potrzebny jest impuls i to jasna strona medalu. Ciemniejsza to fakt, że wzrost konsumpcji może znowu zepchnąć nas na drogę inflacyjnego wzrostu" – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

Czy szef może odmówić zaplanowanego urlopu? Czasami trzeba zmienić plany. Sprawdź czy na pewno będziesz miał wolne w święta.

Nie w każdym zakładzie pracy tworzy się plan urlopów, ale istnieją takie momenty w roku, w których w każdym z nich konieczne jest uzgodnienie kto będzie mógł z urlopu skorzystać, a kto nie. Jednym z nich są święta – to wtedy pracownicy chętniej niż w pozostałych okresach roku chcą oderwać się od służbowych obowiązków. Jednak czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu jest zawsze ostateczna i po umieszczeniu terminu urlopu w przygotowanym planie pracownik może odetchnąć? Nie warto cieszyć się zbyt wcześnie.

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Parlament Europejski przyjął budżet UE na 2024 r. Wynosi 189,4 mld euro

Budżet UE na 2024 r. Na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu, Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na 2024 rok, który ostatecznie wynosi 189,4 mld euro. Oznacza to wzrost o około 2,8 mld euro w porównaniu z budżetem na rok 2023.

Parlament Europejski akceptuje 267 zmian traktatów unijnych. Rezygnacja z prawa weta w 65 obszarach, obowiązkowe euro i inne zmiany

Parlament Europejski w przyjętej w środę 22 listopada 2023 r. rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali polscy europosłowie? Jak komentują proponowane zmiany traktatów polscy politycy?

Kiedy zaczyna się Adwent 2023?

Adwent to czas oczekiwania i przygotowania do świętowania Narodzenia Pańskiego, będący jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych okresów w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, szczególnie w tradycji katolickiej. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy rozpoczyna się Adwent w 2023 roku oraz jakie znaczenie ma ten okres dla wiernych.

Centralizacja UE oznacza wzrost podatków w Polsce

Centralizacja Unii Europejskiej. Ewentualne wprowadzenie w życie planowanych zmian w traktatach UE miałoby daleko idące skutki – oczywiste dla samej Unii, a potencjalnie niebezpieczne dla Polski. Tak uważają przedsiębiorcy ZPP w swoim memorandum ws. propozycji zmian traktatów unijnych, wskazując m.in. na system podatkowy.

Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

Ukraina w Unii Europejskiej - Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych

Komisja Europejska przedstawiła 8 listopada 2023 r. sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem.

Wysyłasz firmowe kartki świąteczne albo upominki? Już czas się za to zabrać!

Do świąt jeszcze trochę czasu, bożonarodzeniowe dekoracje już zawitały do sklepów. To też dobry moment na przygotowanie dla kontrahentów świątecznych kartek czy upominków, tak, aby zdążyły dotrzeć na czas. 

Do 2050 roku wszystkie budynki w UE powinny mieć zerową emisję CO2 netto. Jak to zrobić?

Budynki w Unii Europejskiej zużywają więcej energii niż jakikolwiek inny sektor, w tym transport czy przemysł. Ogrzewanie, chłodzenie i zapewnianie ciepłej wody w obiektach to aż 80% mocy, którą zużywają obywatele. Potrzebne są zdecydowane działania w kierunku zeroemisyjności – jak wskazują eksperci, pomóc mogą w tym... same budynki. W najbliższej przyszłości będą one wytwarzały energię ze źródeł odnawialnych, magazynowały ją i inteligentnie dystrybuowały. Co popchnie właścicieli do zmian?

MF: Do Polski napłynęło we wrześniu 337,57 mln euro środków z UE

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski we wrześniu wyniosły 337,57 mln euro - podało Ministerstwo Finansów.

267 propozycji zmian w obu traktatach dot. UE. Ograniczenie zasady jednomyślności i uproszczenie procedury zawieszania w prawach członka UE

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w głosowaniu w dniu 25 października 2023 r. sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Za przyjęciem raportu głosowało 20 członków AFEC, sześciu było przeciw.

23 października dniem wolnym od pracy - Węgry

23 października jest dniem wolnym od pracy na Węgry. Wtedy przypada ważne Święto - Dzień Republiki. Węgrzy, co do zasady, nie idą w tym dniu do pracy - mają przedłużony weekend.

Reforma Unii Celnej UE. Jakie zmiany czekają branżę TSL?

Ruszył proces legislacyjny w Radzie UE, który ma doprowadzić do planowanej od dawna reformy Unii Celnej. Zakłada ona usprawnienie pracy nie tylko organów celnych, ale i importerów.  – Uproszczenie procedur, cyfryzacja, wdrożenie nowych programów, w tym „Trust & Check” mają wzmocnić bezpieczeństwo procesów celnych, a jednocześnie ułatwić przepływ towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

95 proc. klientów już rozgląda się za świątecznymi prezentami

W sklepach już pojawiają się świąteczne dekoracje. Dla handlowców to czas żniw, bo niektórzy w tym okresie zarabiają nawet 1/3 rocznych przychodów. A 95 proc. klientów właśnie w październiku i listopadzie zaczyna rozglądać się za świątecznymi prezentami. 

Ursula von der Leyen: pomoc humanitarna UE dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę 11 października 2023 r., że pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji, ale UE musi dokonać przeglądu pomocy finansowej.

"Po wygranych wyborach Zjednoczona Prawica wyprowadzi Polskę z UE" - większość wyborców tak nie uważa [Sondaż]

35,1 proc. Polaków uważa, że po ewentualnym zwycięstwie wyborczym Zjednoczonej Prawicy nowy rząd będzie dążyć do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Przeciwnego zdania było 56,1 proc. badanych. Zatem większość wyborców nie uwierzyła w tezę lansowaną od miesięcy a nawet lat przez część opozycji.

Glapiński: wejście do strefy euro to brak możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział: Wejście Polski do strefy euro oznaczałyby brak możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej, dostosowanej do potrzeb krajowej gospodarki i ograniczenie prowadzenia własnej polityki fiskalnej.

Święta i świętowanie w Grecji

Grecja, kolebka cywilizacji zachodniej, ma bogatą historię, kulturę i tradycję, która obejmuje wiele świąt i uroczystości. Świętowanie jest integralną częścią greckiego dziedzictwa kulturowego, a różnorodność świąt odzwierciedla historię, wierzenia i tradycje tego starożytnego narodu.

Grecja – Dni wolne od pracy 2023

Grecja to kraj, który w swoim kalendarzu ma dwanaście dni wolnych od pracy w roku. To umiarkowana liczba na tle innych krajów Unii Europejskiej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Grecji?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA