REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawa wynagrodzenia urlopowego w przypadku nieobecności pracownika

Co do zasady za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości, w jakiej pracownik otrzymałby je, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia, należy zaś za podstawę wynagrodzenia urlopowego przyjąć wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w ciągu 3 miesięcy poprzedzających urlop wypoczynkowy. Co w sytuacji, gdy w okresie poprzedzającym udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownik przez długi czas był nieobecny w pracy z powodu choroby?

Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

W ciągu 20 lat pracy początkowo byłam nauczycielem w szkole podstawowej a od 2009 r. w przedszkolu publicznym. Od 1 kwietnia 2013 r. do 30 marca 2014 r. korzystałam z urlopu dla poratowania zdrowia. W roku 2013 wykorzystałam 12 dni urlopu wypoczynkowego. Dowiedziałam się, że za lata 2013 i 2014 przysługuje mi urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym i niezbywalnym prawem pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego we wskazanym przepisami czasie?

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy i jego wymiar

Kolejny urlop wypoczynkowy stanowi realizację zagwarantowanego zarówno w Kodeksie pracy jak i Konstytucji prawa pracownika do odpoczynku. Prawo do odpoczynku realizowane jest w formie przerw w pracy, dni wolnych od pracy, a przede wszystkim - urlopu wypoczynkowego. Poniżej podstawowe zasady, jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego, czyli wczasy pod gruszą

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego, czyli tzw. wczasy pod gruszą, stanowi dodatkowe wsparcie finansowe pracownika lub wakacyjnego wyjazdu jego dzieci. Wypłata dofinansowania do urlopu stanowi przejaw działalności socjalnej pracodawcy.

Jakie prawa ma konsument w podróży?

Prawa konsumenta w podróży stanowią stały przedmiot prac Unii Europejskiej. Stworzenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (redukcja cen biletów) oraz zniesienie opłat roamingowych to główne założenia na rok 2015. Ich celem jest zwiększenie komfortu podróżujących oraz zwiększenie ochrony ich praw.

Świadczenie urlopowe 2014

Świadczenie urlopowe (nie dofinansowanie do wypoczynku z zfśs, tzw. wczasy pod gruszą) to dodatkowe świadczenie przysługujące zatrudnionemu z tytułu korzystania z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni. W 2014 roku maksymalna wysokość świadczenia urlopowego wynosi 1093, 93 zł.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe

Pracodawcy w ramach prowadzenia działalności socjalnej na rzecz pracowników mogą wypłacać im świadczenia urlopowe. Kiedy pracownik może ubiegać się o świadczenie urlopowe? Jaka jest maksymalna wysokość świadczenia urlopowego?

Urlop w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Jak należy wykorzystać to uprawnienie w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana? W jaki sposób udziela się urlopu w okresie wypowiedzenia?

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy

Ustawodawca wyróżnia dwa typu urlopu wypoczynkowego: pierwszy oraz kolejny urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy zawodowej nabywany jest przez pracownika proporcjonalnie do upływu każdego miesiąca pracy.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Często zdarza się, że pracownik otrzymując wypowiedzenie umowy ma w zanadrzu niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wówczas może wykorzystać go w całości bądź otrzymać ekwiwalent pieniężny. W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do corocznej, płatnej przerwy w świadczeniu pracy. Urlop służy przede wszystkim regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu, aczkolwiek w niektórych sytuacjach prawo zezwala na odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Prowadzenie działalności w czasie zwolnienia lekarskiego

Podczas choroby przedsiębiorcy przebywający na zwolnieniu lekarskim często zastanawiają się czy mogą w takim okresie prowadzić działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności podczas zwolnienia lekarskiego nie jest zakazane, jednak wiąże się z utratą niektórych uprawnień. Jakie to uprawnienia?

Wczasy pod gruszą

Dofinansowanie wypoczynku pracownika jest jedną z dopuszczalnych form dofinansowania świadczeń dla pracowników, wynikających z zapisu ustawy o ZFŚS. W niektórych firmach pracownikom lub ich rodzinom wypłacane są dodatkowe pieniądze na tzw. „wczasy pod gruszą”. W rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z wypoczynkiem pod gruszą, ale stanowią dodatkowe pieniądze na wakacje pracownika i jego rodziny. Pieniądze na „wczasy pod gruszą „ wypłacane są ze środków zgromadzonych w Funduszu Świadczeń Socjalnych .

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Coraz chętniej pracodawcy proponują nam zamiast umowy o pracę umowę zlecenie. Zgadzamy się na to, głównie dlatego, że nie mamy innych możliwości zatrudnienia. Niestety zgodnie z treścią przepisów kodeksu cywilnego dotyczącej umowy zlecenia zleceniobiorcy nie przysługuje prawo do urlopu. Osoba, która pracuje w oparciu o taką formę umowy, jeśli chce wypocząć, musi liczyć się z tym, że nie zarobi przez ten czas pieniędzy.

Dofinansowanie do urlopu pracownika

Pracodawca prowadzący działalność socjalną ma możliwość dofinansowania pracownikom i ich rodzinom m.in. letniego wypoczynku. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą zfśs, wsparcie może pochodzić ze środków obrotowych. Pracodawca ma przy tym możliwość skorzystania w określonych przypadkach z ulgi w opłacaniu podatku.

Obliczanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi powinien zostać wykorzystany do końca roku kalendarzowego. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Poniżej instrukcja, jak obliczyć jego wysokość.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, tak zwane e-zwolnienia to pomysł zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Elektroniczne zwolnienia mają od stycznia 2015 roku zastąpić dotychczasowe papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub z powodu konieczności sprawowania opieki na przykład nad chorym dzieckiem.

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Zasiłek chorobowy przysługuje w konsekwencji utraty zdolności do pracy. Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim jest zobowiązany do stosowania się do zawartych w zwolnieniu lekarskim zaleceń lekarza. Jakie są konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika i kiedy ?

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Urlop wypoczynkowy - przedawnienie. Czy niewykorzystany urlop przepada?

Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Zdarza się jednak, że tego nie robi i ma wówczas urlop zaległy. Czy niewykorzystany urlop przepada? Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2015 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Praca zarobkowa w okresie zwolnienia lekarskiego

Jakie są konsekwencje pracy zarobkowej wykonywanej w trakcie zwolnienia lekarskiego? Czy każda praca będzie traktowana jak nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom w ramach stosunku pracy corocznie jako płatny, nieprzerwany okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu. Nie może również przekazać tego prawa innej osobie.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów

W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.

Ferie zimowe 2015

Ferie zimowe 2015, czyli te które przypadają w roku szkolnym 2014/ 2015 trwają dwa tygodnie i będą w okresie od 19 stycznia do 1 marca 2015 roku. Termin ferii zimowych wyznaczany jest w drodze komunikatu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem należnym pracownikowi w sytuacji, w której nie wykorzysta on z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik. Ile będzie wynosił ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym, a którego nie wykorzystał w naturze. Współczynnik ten ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Czy jest celowe tworzenie rezerw na niewykorzystane urlopy

Wszyscy pracownicy spółki mają stałe wynagrodzenie. Wielkość niewykorzystanych urlopów z roku na rok jest porównywalna. Spółka nigdy nie tworzyła rezerw na niewykorzystane urlopy. Teraz biegły rewident nalega, aby je utworzyć. Grozi firmie zastrzeżeniem w opinii. Czy spółka ma obowiązek tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy?

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Istnieją okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy i po spełnieniu się jakich okoliczności pracodawca może zgodnie z prawem odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW - wyrok TK

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW przysługuje niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby. Dwukrotne niestawienie się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską w celu określenia stanu zdrowia nie pozbawia funkcjonariusza ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Prawo do zasiłku chorobowego a zwolnienie lekarskie wystawione za granicą

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład opieki zdrowotnej uprawnia ubezpieczonego do zasiłku chorobowego? Czy zagraniczne zaświadczenia lekarskie maja moc równą polskim zaświadczeniom ZUS ZLA?

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2014 roku

W 2014 roku przypada trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Dwa z dni ustawowo wolnych od pracy przypadają w sobotę. Za dni ustawowo wolne od pracy (święta) przypadające w sobotę większości pracowników przysługują dwa dodatkowe dni wolne.

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku możemy skorzystać aż z siedmiu długich weekendów. Jak prawidłowo zaplanować sobie urlop, by jak najlepiej wykorzystać układ długich weekendów w 2014 roku?

REKLAMA