REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura, Wysokość emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych waloryzacja odbywa się corocznie od dnia 1 marca. Głównym celem waloryzacji jest dostosowanie wysokości emerytury do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Szacuje się, że w 2011 r. emerytury wzrosną średnio o 36 zł.

Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – zgodny z Konstytucją RP

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją, co nie znaczy, że nie można tej zasady zmienić. Trybunał Konstytucyjny dopuścił możliwość zrównania wieku emerytalnego (sygn. akt K 63/07).

Emerytura dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki

Prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki mają te osoby, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego i które do 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - ustawa emerytalna

Nauczyciele mają kilka możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury, gdyż ich praca jest tzw. pracą wykonywaną w szczególnym charakterze. Jedną z nich jest możliwość przejścia na zasadach określonych w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - praca w szczególnych warunkach

Nauczyciel ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów art. 32 i 46 ustawy emerytalnej, w związku z przepisami § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura górnicza w wieku obniżonym

Prawo przejścia na emeryturę górniczą w obniżonym wieku przysługuje zarówno osobom urodzonym przed, jak i po dniu 1 stycznia 1949r. Przepisy art. 39 i 46 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują możliwość przejścia na emeryturę górniczą osobom' które nie spełniają warunków do przyznania emerytury górniczej, ale mają pięcioletni okres pracy górniczej.

Warunki otrzymania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela akademickiego

Nauczyciel akademicki w celu otrzymania wcześniejszej emerytury musi spełnić warunki uregulowane w art. 267 Ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela

Nauczyciel objęty przepisami Ustawy Karta Nauczyciela może przejść na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 tej ustawy.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. zachowują uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pod pewnymi warunkami i w określonym terminie przewidują także, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r.

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura

Z różnych względów pewne grupy ludzi są uprzywilejowane względem innych – mają oni prawo rozpocząć pobieranie świadczenia emerytalnego wcześniej, niż pozostałe grupy społeczne.

Zwiększenie emerytury przez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych

Osoba, która pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę może starać się o zwiększenie emerytury. Wystarczy tylko złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty Nauczyciela lub na emeryturę w obniżonym wieku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1893 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Okresowa emerytura kapitałowa

Emerytury kapitałowe są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która jest właściwa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. W polskim systemie prawnym państwowa emerytura przysługuje tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) oraz mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje emerytury wcześniejsze.

Polacy sami zadecydują, kiedy przejść na emeryturę

Minister pracy Jolanta Fedak przyznała, że jej resort pracuje nad pomysłem, by umożliwić Polakom decydowanie o tym, kiedy chcą przejść na emeryturę.

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Czy przysługuje ochrona przedemerytalna pracownikowi, który pracował w dwóch różnych zawodach uprawniających do wcześniejszej emerytury

Pracownik zatrudniony w naszej firmie posiada w ramach swego stażu pracy udokumentowanego świadectwami pracy 10 lat zatrudnienia w warunkach szczególnych na kolei oraz 10 lat stażu pracy w szczególnym charakterze jako wychowawca. Niedługo ukończy 56 lat. Czy w takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna? Jeżeli tak, to czy w celu nabycia emerytury w obniżonym wieku, okresy pracy w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze należy zsumować?

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

Rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych

Komu przysługuje rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie stosunku pracy

Mam 57 lat, posiadam ponad 35-letni staż pracy, w tym 22 lata w warunkach szczególnych. Z dniem 1 lipca 2009 r. otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Co z tzw. ochroną przedemerytalną?

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Emerytura a praca kobiety na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Prace rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP. Mam wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Lat nie składkowych mam tylko 2, był to urlop wychowawczy bezpłatny.

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich różni się od emerytury nauczycieli, którzy nauczają w szkołach średnich lub podstawowych. Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela.

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Emerytura za pracę na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Pracę rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP i mam wymagane 15 lat w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę - lat nie składkowych mam tylko 2 był to urlop wychowawczy bezpłatny

W jaki sposób będzie liczona moja pensja

Jestem z 19 stycznia 1949. W momencie wejścia reformy emerytalnej miałem 25 lat pracy z tego ponad 15 lat w szkodliwych warunkach. Nie przystąpiłem do OFE. Dokumenty w ZUS-ie złożyłem 23 grudnia ub. Wg jednych urzędniczek ZUS-u emeryturę będę miał wyliczoną wg starych zasad, wg innych wg nowych (tzw. mieszaną).W momencie zapisów do OFE akwizytorzy podawali informacje powołując się na ustawę emerytalną że osoby w mojej sytuacji będą mogły wybrać sposób wyliczania emerytury (stary lub nowy). Jak to faktycznie ma być? I pytanie dodatkowe-ile czasu ma ZUS na wypłatę pierwszej emerytury licząc od daty urodzenia petenta ?

Zatrudnienie na kolei a emerytura

Od 1974 roku do 31.08.1986r. pracowałam w urzędzie poczty i telekomunikacji klasy IV i klasy V. Od dnia 15.09.1986 do chwili obecnej pracuję na kolei (w biurze). W tym roku kończę 55 lat, w miesiącu maju 2009r osiągnę okres składkowy i nieskładkowy - 35 lat. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Mam 40 lat pracy. Jestem Inwalidą wojskowym w związku ze służbą wojskowa - III grupy. Mam 56 lat. Czy mam możliwość przejścia na emeryturę, i jakie akty prawne po nowelizacji odnoszą się do mojego przypadku.

Emerytura pomostowa w niższym wieku

Zgodnie z postanowieniami ustawy o emeryturach pomostowych w niektórych przypadkach emerytura będzie przysługiwała w wieku niższym niż 55 lat. Warto sprawdzić, kto ma prawo do takiego świadczenia.

Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

Zgodnie z  przepisami istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku.

Jakie okresy nieskładkowe decydują o wysokości emerytury

Okresy nieskładkowe to generalnie okresy braku aktywności zawodowej, za które nie zostały odprowadzone składki, m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego.

Dla kogo emerytura mieszana

Emerytura mieszana stanowi połączenie obecnych i nowych zasad ustalania wysokości emerytury. Niektóre osoby urodzone po 1948 roku otrzymają w przyszłości tzw. emeryturę mieszaną, ustalaną częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Dorabianie do emerytury i renty

Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że w przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone.

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

REKLAMA