REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Anna Kucharska
Anna Kucharska
Nabycie prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest określone w ustawie.
Nabycie prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest określone w ustawie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Pojęcia

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, oraz wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi

REKLAMA

REKLAMA

Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Na wstępnie warto zaznaczyć, że zasady nabywania prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określają przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast wiek emerytalny, wymagany do nabycia prawa, staż pracy oraz rodzaje prac określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zgodnie z przepisami w/w rozporządzenia za okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury, uważa się okres wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia.

Zobacz również: Jakie prace zaliczymy do prac w szczególnych warunkach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W myśl § 4. 1 rozporządzenia, pracownik który wykonywał prace wymienione w wykazie A, w szczególnych warunkach nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

 • osiągnął wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, oraz
 • ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Wykaz B rozporządzenia wymienia prace w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego. Do prac tych zaliczymy m.in., prace na statkach żeglugi powietrznej, prace w portach morskich, prace gorące w hutach żelaza i stali oraz hutach metali nieżelaznych, prace różne takie jak np. prace nurków.

Jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. po spełnieniu wymaganych warunków mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w każdym czasie. Dla tych osób nie istnieje żadna data graniczna, do której należałoby spełnić warunki, aby uzyskać prawo do takiej emerytury. 

Jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r.mają dwie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Możliwość pierwsza

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r, aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury muszą:

 • wykazać się wymaganym stażem pracy,
 • osiągnąć obniżony wiek do dnia 31 grudnia 2008 r.,

pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego (lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w takim funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa). 

Możliwości druga

Zgodnie z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoba ubezpieczona nabywa prawo do wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku przewidzianego w ustawie (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn lub niższy), jeżeli w dniu wejścia ustawy tj. 1 stycznia 1999 r. osiągnęła:

 • 15 letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego (lub złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w takim funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa), oraz rozwiązania stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

 • Rozporządzenie Rady Ministrów 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Emeryt
  2023-05-22 08:19:39
  Jak osoba urodzona np 1963 roku może osiągnąć wiek 60 lat do 2008 roku ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem. Przed podwyżką 78 zł

Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

REKLAMA

Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

REKLAMA

ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

REKLAMA