reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela

Nauczyciel objęty przepisami Ustawy Karta Nauczyciela może przejść na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 tej ustawy.

Osoba zainteresowana może przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po spełnieniu poniższych wymagań:

1. Odpowiedni staż pracy tj.:

  • 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze (praca nauczycielska),
  • nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.

Do okresu 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze zalicza się także okres skierowania do pracy pedagogicznej za granicą.

Zobacz również: Komu przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa

2. Warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela.

Należy podkreślić, że nauczyciele spełniający warunki określone wyżej, mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7. Karty Nauczyciela tj. m.in. w sytuacji całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, w razie zmian organizacyjnych czy przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny.

Prawo do wcześniejszej emerytury mają również nauczyciele bez względu na wiek, którzy:

  • urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r.,
  • spełnili warunki do uzyskania emerytury o których mowa wyżej w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy,
  • nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego, albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

O przyznanie emerytury na warunkach określonych w przepisie art. 88 Karty Nauczyciela może ubiegać się nie tylko nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu zajęć, ale również nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru czasu zajęć.

Przepis ten dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie bezpłatnym, m.in. w związku z pełnieniem z wyboru funkcji publicznych. Prawo do emerytury ustala się na ogólnych zasadach, nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama