reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > W jaki sposób będzie liczona moja pensja

W jaki sposób będzie liczona moja pensja

Jestem z 19 stycznia 1949. W momencie wejścia reformy emerytalnej miałem 25 lat pracy z tego ponad 15 lat w szkodliwych warunkach. Nie przystąpiłem do OFE. Dokumenty w ZUS-ie złożyłem 23 grudnia ub. Wg jednych urzędniczek ZUS-u emeryturę będę miał wyliczoną wg starych zasad, wg innych wg nowych (tzw. mieszaną).W momencie zapisów do OFE akwizytorzy podawali informacje powołując się na ustawę emerytalną że osoby w mojej sytuacji będą mogły wybrać sposób wyliczania emerytury (stary lub nowy). Jak to faktycznie ma być? I pytanie dodatkowe-ile czasu ma ZUS na wypłatę pierwszej emerytury licząc od daty urodzenia petenta ?

Jak wynika z przekazanych informacji w Pana przypadku prawo do emerytury było rozpatrywane na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym – ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999r. posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla mężczyzn co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach. Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. Obniżony wiek emerytalny dla mężczyzny, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A - zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wynosi 60 lat. Emerytura przyznana na podstawie art. 184 ustawy obliczana jest w sposób mieszany, czyli w części wg dotychczasowych zasad i w części wg nowych zasad. Proporcje tych części zależą wyłącznie od tego, w którym roku zostanie osiągnięty wiek emerytalny. Pan wiek emerytalny 60 lat osiągnął w 2009 r. – zatem Pana emerytura powinna być obliczona w części stanowiącej 80 % wg dotychczasowych zasad, a w części stanowiącej 20 % wg nowych zasad.

Informuję również, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczeń i dokonuje wypłaty tego świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Z uwagi na to, że wniosek o emeryturę złożył Pan na ok. 4 tygodni przed ukończeniem wieku emerytalnego 60 lat – w Pana przypadku – jeżeli w sprawie emerytury nie było prowadzone dodatkowe postępowanie wyjaśniające – w.w. termin 30 dni ustala się od osiągnięcia przez Pana wieku 60 lat, czyli od spełnienia jednego z warunków wymaganych do przyznania emerytury.

Podstawa prawna: Art. 183 i 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama