reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > W jaki sposób będzie liczona moja pensja

W jaki sposób będzie liczona moja pensja

Jestem z 19 stycznia 1949. W momencie wejścia reformy emerytalnej miałem 25 lat pracy z tego ponad 15 lat w szkodliwych warunkach. Nie przystąpiłem do OFE. Dokumenty w ZUS-ie złożyłem 23 grudnia ub. Wg jednych urzędniczek ZUS-u emeryturę będę miał wyliczoną wg starych zasad, wg innych wg nowych (tzw. mieszaną).W momencie zapisów do OFE akwizytorzy podawali informacje powołując się na ustawę emerytalną że osoby w mojej sytuacji będą mogły wybrać sposób wyliczania emerytury (stary lub nowy). Jak to faktycznie ma być? I pytanie dodatkowe-ile czasu ma ZUS na wypłatę pierwszej emerytury licząc od daty urodzenia petenta ?

Jak wynika z przekazanych informacji w Pana przypadku prawo do emerytury było rozpatrywane na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym – ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999r. posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla mężczyzn co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach. Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. Obniżony wiek emerytalny dla mężczyzny, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A - zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wynosi 60 lat. Emerytura przyznana na podstawie art. 184 ustawy obliczana jest w sposób mieszany, czyli w części wg dotychczasowych zasad i w części wg nowych zasad. Proporcje tych części zależą wyłącznie od tego, w którym roku zostanie osiągnięty wiek emerytalny. Pan wiek emerytalny 60 lat osiągnął w 2009 r. – zatem Pana emerytura powinna być obliczona w części stanowiącej 80 % wg dotychczasowych zasad, a w części stanowiącej 20 % wg nowych zasad.

Informuję również, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczeń i dokonuje wypłaty tego świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Z uwagi na to, że wniosek o emeryturę złożył Pan na ok. 4 tygodni przed ukończeniem wieku emerytalnego 60 lat – w Pana przypadku – jeżeli w sprawie emerytury nie było prowadzone dodatkowe postępowanie wyjaśniające – w.w. termin 30 dni ustala się od osiągnięcia przez Pana wieku 60 lat, czyli od spełnienia jednego z warunków wymaganych do przyznania emerytury.

Podstawa prawna: Art. 183 i 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama