REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
szkolnictwo wyższe akademiki mieszkanie dla absolwenta badania naukowe
Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Ewolucja szkolnictwa wyższego

W połowie roku powinien być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym – zapowiedział w poniedziałek w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że zmiany w ustawie to „ewolucja, a nie rewolucja”.
Szef MNiSW Dariusz Wieczorek wziął udział na Politechnice Białostockiej w spotkaniu z rektorami podlaskich uczelni na temat zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. W spotkaniu wzięli też udział samorządowcy i przedstawiciele rządu.
Wieczorek na konferencji prasowej mówił, że takie spotkania odbywają się w każdym województwie i obecnie ministerstwo jest na ich półmetku. Nazwał je „prekonsultacjami”. Zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowy w połowie roku, wtedy też ruszy ścieżka legislacyjna. Ocenił, że jeśli prace będą szły sprawnie, będzie konsensus większości sejmowej – to „sukcesem będzie uchwalenie jej do końca roku”.
Wieczorek mówił, że obecnie jest ok. 700–750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym. W jego ocenie pokazuje to, jak ustawa w pewnych obszarach wprowadziła komplikacje, które trzeba naprawić. „Ale też uspokajam środowisko akademickie – to będzie ewolucja, czyli to nie będzie rewolucja, a więc nie ma co się obawiać na uczelniach, że nagle rewolucyjnie będziemy coś tam na siłę chcieli zmieniać. To musi być ewolucja, bo uczelnie już dosyć dużo tych rewolucji w ostatnim czasie przeszły, więc teraz muszą spokojnie kształcić studentów” – powiedział.

REKLAMA

Trzeba stawiać na jakość kształcenia

Wśród proponowanych zmian wymieniał „stawianie na jakość kształcenia, a nie liczbę uczelni”. „Ta jakość nauczania dzisiaj to będzie absolutnie kluczowa sprawa. Musimy skończyć z tą patologią, z którą mamy dzisiaj do czynienia – z uczelniami, które produkują nie fachowców, nie osoby, które są wykształcone, które będą sobie świetnie radziły w pracy w przemyśle, szpitalach, szkołach; a dzisiaj to produkcja dyplomów” – zaznaczył Wieczorek.
Mówił, że w spotkaniach biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne, bo – jak podkreślił – ministerstwo chce zachęcać je do współpracy, wykorzystywania swoich baz i swojego potencjału. „Jeżeli budowane jest jakieś laboratorium, sala wykładowa, to nie ma sensu, żeby każda uczelnia budowała sobie to samo, jeśli można wykorzystać ten potencjał przez inną uczelnię, trzeba sobie w tym zakresie pomagać” – dodał.

Będą remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów

Podczas spotkania minister przedstawił program remontów i budowy akademików, który jest wdrażany przez ministerstwo. „Dzisiaj, żeby można było na polskich uczelniach studiować, studenci muszą mieć możliwość studiowania w godnych warunkach” – mówił minister nauki.
Zwrócił też uwagę na projekt, dotyczący budowy mieszkań komunalnych dla absolwentów uczelni. Ocenił, że jest to świetny pomysł.
Program „Mieszkanie dla absolwenta” jest realizowany w Białymstoku od września 2023 r. Jego główny cel to wsparcie najlepszych studentów, absolwentów, w pozyskaniu pierwszego samodzielnego mieszkania. Chodzi o to, aby osoby te zostały w mieście, nie migrowały do innych regionów, pracowały na rzecz gospodarki miasta. Do programu zakwalifikowano dotąd 120 osób – wszystkie, które złożyły wnioski. Będą im przedzielone mieszkania, które będą wynajmować od gminy na preferencyjnych warunkach. Mieszkania są w trakcie budowy, mają być gotowe latem 2024 r.

Łączenie uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem

Minister wymienił, że wśród innych tematów na spotkaniu była ocena uczelni, kwestie czasopism, nakładów na badania czy podwyżek dla zatrudnionych na uczelniach.
Pytany o zapowiedź łączenia uczelni Wieczorek mówił, że w obecnej ustawie jest możliwość federalizacji szkół wyższych. „Biorąc pod uwagę demografię, sytuację, z jaką mamy do czynienia, jeżeli chodzi o wojnę, jeżeli chodzi o priorytety w budżecie państwa, jeżeli chodzi o wydatki – to dzisiaj po prostu trzeba myśleć o łączeniu uczelni i tworzeniu większych organizmów uczelnianych, z większym potencjałem, po to, żeby te uczelnie mogły się rozwijać” – powiedział. Dodał, że łączenie uczelni ma być zachętą, a nie przymusem.
Szef MNiSW spotkał się też ze studentami Politechniki Białostockiej, którzy konstruują wyścigowego bolida, na wyścigi Formula Student. Zespół Cerber, na najnowszego, dziewiątego bolida, otrzymał dofinansowanie z resortu nauki. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA