REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
szkolnictwo wyższe akademiki mieszkanie dla absolwenta badania naukowe
Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Ewolucja szkolnictwa wyższego

W połowie roku powinien być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym – zapowiedział w poniedziałek w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że zmiany w ustawie to „ewolucja, a nie rewolucja”.
Szef MNiSW Dariusz Wieczorek wziął udział na Politechnice Białostockiej w spotkaniu z rektorami podlaskich uczelni na temat zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. W spotkaniu wzięli też udział samorządowcy i przedstawiciele rządu.
Wieczorek na konferencji prasowej mówił, że takie spotkania odbywają się w każdym województwie i obecnie ministerstwo jest na ich półmetku. Nazwał je „prekonsultacjami”. Zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowy w połowie roku, wtedy też ruszy ścieżka legislacyjna. Ocenił, że jeśli prace będą szły sprawnie, będzie konsensus większości sejmowej – to „sukcesem będzie uchwalenie jej do końca roku”.
Wieczorek mówił, że obecnie jest ok. 700–750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym. W jego ocenie pokazuje to, jak ustawa w pewnych obszarach wprowadziła komplikacje, które trzeba naprawić. „Ale też uspokajam środowisko akademickie – to będzie ewolucja, czyli to nie będzie rewolucja, a więc nie ma co się obawiać na uczelniach, że nagle rewolucyjnie będziemy coś tam na siłę chcieli zmieniać. To musi być ewolucja, bo uczelnie już dosyć dużo tych rewolucji w ostatnim czasie przeszły, więc teraz muszą spokojnie kształcić studentów” – powiedział.

REKLAMA

Trzeba stawiać na jakość kształcenia

Wśród proponowanych zmian wymieniał „stawianie na jakość kształcenia, a nie liczbę uczelni”. „Ta jakość nauczania dzisiaj to będzie absolutnie kluczowa sprawa. Musimy skończyć z tą patologią, z którą mamy dzisiaj do czynienia – z uczelniami, które produkują nie fachowców, nie osoby, które są wykształcone, które będą sobie świetnie radziły w pracy w przemyśle, szpitalach, szkołach; a dzisiaj to produkcja dyplomów” – zaznaczył Wieczorek.
Mówił, że w spotkaniach biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne, bo – jak podkreślił – ministerstwo chce zachęcać je do współpracy, wykorzystywania swoich baz i swojego potencjału. „Jeżeli budowane jest jakieś laboratorium, sala wykładowa, to nie ma sensu, żeby każda uczelnia budowała sobie to samo, jeśli można wykorzystać ten potencjał przez inną uczelnię, trzeba sobie w tym zakresie pomagać” – dodał.

Będą remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów

Podczas spotkania minister przedstawił program remontów i budowy akademików, który jest wdrażany przez ministerstwo. „Dzisiaj, żeby można było na polskich uczelniach studiować, studenci muszą mieć możliwość studiowania w godnych warunkach” – mówił minister nauki.
Zwrócił też uwagę na projekt, dotyczący budowy mieszkań komunalnych dla absolwentów uczelni. Ocenił, że jest to świetny pomysł.
Program „Mieszkanie dla absolwenta” jest realizowany w Białymstoku od września 2023 r. Jego główny cel to wsparcie najlepszych studentów, absolwentów, w pozyskaniu pierwszego samodzielnego mieszkania. Chodzi o to, aby osoby te zostały w mieście, nie migrowały do innych regionów, pracowały na rzecz gospodarki miasta. Do programu zakwalifikowano dotąd 120 osób – wszystkie, które złożyły wnioski. Będą im przedzielone mieszkania, które będą wynajmować od gminy na preferencyjnych warunkach. Mieszkania są w trakcie budowy, mają być gotowe latem 2024 r.

Łączenie uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem

Minister wymienił, że wśród innych tematów na spotkaniu była ocena uczelni, kwestie czasopism, nakładów na badania czy podwyżek dla zatrudnionych na uczelniach.
Pytany o zapowiedź łączenia uczelni Wieczorek mówił, że w obecnej ustawie jest możliwość federalizacji szkół wyższych. „Biorąc pod uwagę demografię, sytuację, z jaką mamy do czynienia, jeżeli chodzi o wojnę, jeżeli chodzi o priorytety w budżecie państwa, jeżeli chodzi o wydatki – to dzisiaj po prostu trzeba myśleć o łączeniu uczelni i tworzeniu większych organizmów uczelnianych, z większym potencjałem, po to, żeby te uczelnie mogły się rozwijać” – powiedział. Dodał, że łączenie uczelni ma być zachętą, a nie przymusem.
Szef MNiSW spotkał się też ze studentami Politechniki Białostockiej, którzy konstruują wyścigowego bolida, na wyścigi Formula Student. Zespół Cerber, na najnowszego, dziewiątego bolida, otrzymał dofinansowanie z resortu nauki. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA