REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z  przepisami istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że jeżeli nie będzie można ustalić podstawy wymiaru składek, czyli naszych zarobków w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty - to w takim przypadku za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników.

REKLAMA

Powyższa zasada dotyczy wyłącznie pracowników, a więc osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie będzie więc można przyjąć minimalnego wynagrodzenia za okres, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.

W przypadku przyznawania emerytury lub renty po raz pierwszy kwotę minimalnego wynagrodzenia przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury - ZUS przyjmuje z urzędu, bez konieczności składania wniosku w tej sprawie.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w okresie przed zmianą przepisów - jeżeli np. osoba nie mogła wskazać zarobków do podstawy wymiaru emerytury lub renty ( ponieważ pracodawca już nie istnieje i nie może wystawić druku ZUS Rp – 7, pracodawca zlikwidował dokumentację płacową z lat odległych) – z wymaganych 10 kolejnych lat kalendarzowych wskazywała np. zarobki z 8 lat. W takim przypadku w miejsce tych brakujących 2 lata ZUS przyjmował tzw. „zarobki zerowe”. Obecnie po zmianie przepisów przyjmuje wynagrodzenie minimalne.

Kwotę minimalnego wynagrodzenia przyjmuje się również za okresy, w których pracownik pozostający w stosunku pracy pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli np. kobieta będzie przechodziła na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach w 2009 r. i do ustalenia podstawy wymiaru wskaże zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, między innymi z roku 1995r., w którym była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i w którym w okresie od 2 maja do 10 czerwca pobierała zasiłki chorobowe ( co wynika ze świadectwa pracy). Za ten 1995 r. nie może udokumentować wysokości zarobków. W jej przypadku do ustalenia podstawy wymiaru minimalne wynagrodzenie zostanie przyjęte za cały 1995 rok – bez wyłączania okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Istotne jest również to, że kwotę minimalnego wynagrodzenia, która podlega uwzględnieniu przy obliczaniu podstawy wymiaru, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy oraz do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

Jeżeli więc pracownik wykonywał zatrudnienie – przykładowo – w wymiarze 1/2 etatu, do ustalenia podstawy wymiaru organ rentowy przyjmie 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

Zasadę przyjmowania minimalnego wynagrodzenia stosuje się również w przypadku emerytur i rent przyznanych przed dniem 1 stycznia 2009 r.

Jednakże w tych sprawach ZUS nie dokona przeliczenia świadczenia z urzędu - tylko na wniosek osoby zainteresowanej.

Jeżeli wniosek o przeliczenie już przyznanego świadczenia zostanie zgłoszony przed dniem 1 stycznia 2010 r. – wówczas emerytura lub renta w wysokości przeliczonej będzie przysługiwała od 1 stycznia 2009 r.

Jeżeli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu 31 grudnia 2009 r. – świadczenie w wysokości po przeliczeniu będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie .

ZUS zobowiązany jest do wydania decyzji w sprawie przeliczenia emerytury lub renty z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zasadę przyjmowania minimalnego wynagrodzenia stosuje się również:

  • do osób, które w okresie wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty przebywały na repatriacji,
  • przy ustalaniu kapitału początkowego, obliczanego po raz pierwszy,
  • przy przeliczeniu kapitału początkowego na wniosek ubezpieczonego.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 192, poz. 1180). Ustawa ta wprowadziła nowe brzmienie przepisu art. 15 ustawy emerytalnej poprzez dodanie ust. 2a i 2b.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA