REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur i rent
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z  przepisami istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że jeżeli nie będzie można ustalić podstawy wymiaru składek, czyli naszych zarobków w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty - to w takim przypadku za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników.

REKLAMA

Powyższa zasada dotyczy wyłącznie pracowników, a więc osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie będzie więc można przyjąć minimalnego wynagrodzenia za okres, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.

W przypadku przyznawania emerytury lub renty po raz pierwszy kwotę minimalnego wynagrodzenia przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury - ZUS przyjmuje z urzędu, bez konieczności składania wniosku w tej sprawie.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w okresie przed zmianą przepisów - jeżeli np. osoba nie mogła wskazać zarobków do podstawy wymiaru emerytury lub renty ( ponieważ pracodawca już nie istnieje i nie może wystawić druku ZUS Rp – 7, pracodawca zlikwidował dokumentację płacową z lat odległych) – z wymaganych 10 kolejnych lat kalendarzowych wskazywała np. zarobki z 8 lat. W takim przypadku w miejsce tych brakujących 2 lata ZUS przyjmował tzw. „zarobki zerowe”. Obecnie po zmianie przepisów przyjmuje wynagrodzenie minimalne.

Kwotę minimalnego wynagrodzenia przyjmuje się również za okresy, w których pracownik pozostający w stosunku pracy pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli np. kobieta będzie przechodziła na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach w 2009 r. i do ustalenia podstawy wymiaru wskaże zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, między innymi z roku 1995r., w którym była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i w którym w okresie od 2 maja do 10 czerwca pobierała zasiłki chorobowe ( co wynika ze świadectwa pracy). Za ten 1995 r. nie może udokumentować wysokości zarobków. W jej przypadku do ustalenia podstawy wymiaru minimalne wynagrodzenie zostanie przyjęte za cały 1995 rok – bez wyłączania okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Istotne jest również to, że kwotę minimalnego wynagrodzenia, która podlega uwzględnieniu przy obliczaniu podstawy wymiaru, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy oraz do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

Jeżeli więc pracownik wykonywał zatrudnienie – przykładowo – w wymiarze 1/2 etatu, do ustalenia podstawy wymiaru organ rentowy przyjmie 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

Zasadę przyjmowania minimalnego wynagrodzenia stosuje się również w przypadku emerytur i rent przyznanych przed dniem 1 stycznia 2009 r.

Jednakże w tych sprawach ZUS nie dokona przeliczenia świadczenia z urzędu - tylko na wniosek osoby zainteresowanej.

Jeżeli wniosek o przeliczenie już przyznanego świadczenia zostanie zgłoszony przed dniem 1 stycznia 2010 r. – wówczas emerytura lub renta w wysokości przeliczonej będzie przysługiwała od 1 stycznia 2009 r.

Jeżeli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu 31 grudnia 2009 r. – świadczenie w wysokości po przeliczeniu będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie .

ZUS zobowiązany jest do wydania decyzji w sprawie przeliczenia emerytury lub renty z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zasadę przyjmowania minimalnego wynagrodzenia stosuje się również:

  • do osób, które w okresie wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty przebywały na repatriacji,
  • przy ustalaniu kapitału początkowego, obliczanego po raz pierwszy,
  • przy przeliczeniu kapitału początkowego na wniosek ubezpieczonego.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 192, poz. 1180). Ustawa ta wprowadziła nowe brzmienie przepisu art. 15 ustawy emerytalnej poprzez dodanie ust. 2a i 2b.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA