REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
koło gospodyń wiejskich wieś dofinansowanie budżet państwa
Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

120 mln złotych pomocy z budżetu państwa

Koła gospodyń wiejskich licznie składają wnioski o pomoc finansową z budżetu państwa. Tylko w województwie lubelskim Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała do tej pory decyzje o przyznaniu dofinansowania na łączną kwotę 7 mln zł.
Nabór wniosków o dofinansowanie Agencja rozpoczęła 25 marca. Potrwa on do końca września. Na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW) z budżetu państwa przeznaczono w tym roku 120 mln złotych.
Tylko w województwie lubelskim spośród 1682 kół gospodyń wiejskich 1198 złożyło już wnioski o dofinansowanie. Dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR Andrzej Romańczuk poinformował, że do tej pory Agencja wydała 824 decyzje o przyznaniu dofinansowania na ponad 7 mln zł, natomiast pozostałe 374 wnioski są w trakcie rozpatrywania.
„Jak widać po złożonych wnioskach jest dosyć wysokie zainteresowanie środkami, które służą przede wszystkim działaniom statutowym kół gospodyń wiejskich” – ocenił Romańczuk.
W województwie opolskim w bazach ARiMR znajdują się dane o 254 kołach gospodyń wiejskich. Od końca marca wnioski o dofinansowanie działalności złożyły już 174 koła.
"W tym roku akcja składania wniosków ma błyskawiczny przebieg. Już w pierwszym tygodniu wnioski złożyło 51 kół. Dzisiaj są już to 174 wnioski o łącznej wartości 1,5 mln złotych. Teoretycznie wnioski można składać do końca września, jednak trzeba pamiętać, że środki są ograniczone. W tym roku w skali kraju na dofinansowanie kół gospodyń wiejskich przeznaczono 120 mln złotych" - powiedział PAP Paweł Kampa, zastępca dyrektora ARiMR w Opolu.

REKLAMA

Pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju

Prawdopodobnie pierwsze wypłaty z tegorocznej puli pieniędzy wnioskujący otrzymają jeszcze w maju. W 2023 roku w województwie opolskim złożono 212 wniosków na łączną kwotę 1,8 mln złotych. W 2024 roku KGW liczące do 30 osób mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 8 tys. złotych, od 31 do 75 osób – 9 tys. złotych, a koła mające powyżej 75 członkiń – 10 tysięcy złotych. „W woj. śląskim zarejestrowano dotychczas 462 koła gospodyń wiejskich. Na dzień 10 maja złożono 373 wnioski na łączną kwotę 3 157 000 zł” – przekazała Joanna Chalabowska z Śląskiego Oddziału ARiMR.
W województwie podkarpackim wnioski złożyło 748 kół na 1021 zarejestrowanych.
W Łódzkiem, gdzie zarejestrowanych jest 1307 kół gospodyń wiejskich, wpłynęły do tej pory 872 wnioski o przyznanie pomocy na wnioskowaną łączną kwotę 7 411 000 zł. Dotąd wydanych zostało 607 decyzji o przyznaniu kołom w sumie 5 mln 254 tys. zł.

Zwolnienie z PIT i VAT, działalność bez kasy fiskalnej

Działalność KGW reguluje ustawa z 2018 roku, zgodnie z którą mogą one posiadać osobowość prawną i prowadzić działalność gospodarczą, przy zachowaniu warunków określonych w ustawie są zwolnione z podatku dochodowego i VAT i nie muszą posiadać kasy fiskalnej. Koło musi liczyć minimum 10 pełnoletnich osób mieszkających na terenie wsi, sołectwie położonym w granicach administracyjnych miasta lub w mieście do 5 tysięcy mieszkańców. Warunkiem otrzymania wsparcia jest złożenie wniosku na formularzu udostępnianym przez ARiMR.
Celem działania kół gospodyń wiejskich jest m.in. reprezentowanie interesów ich członków oraz działania na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich i ich rodzin, a także wspieranie wszechstronnego rozwoju terenów wiejskich. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

REKLAMA