| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mężczyzna urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo 25-letni okres składkowy i nieskładkowy jeżeli został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Ponadto emerytura ta przysługuje ubezpieczonym, którzy:

  • ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami,
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięczny.

Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków, nie wymaga się od mężczyzny który udowodni, że przez cały wymagany na prawo do emerytury okres tj. przez 35 lat (lub 25 lat) był pracownikiem.

Natomiast mężczyzna urodzony po dniu 31 grudnia 1948 r. może skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, o której mowa wyżej – jeżeli wyżej wymienione warunki dotyczące wieku, stażu pracy oraz warunek posiadania całkowitej niezdolności do pracy - spełni do dnia 31.12.2008 r. Mężczyźni urodzeni w 1949 r. i w latach następnych, niestety z oczywistych powodów nie osiągną do 31 grudnia 2008 r. wieku 60 lat – dlatego też nie mogą skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Przepisy ustawy emerytalnej dające możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. adresowane są jedynie do kobiet, gdyż np. kobieta ur. w 1953 r. spełni do 31 grudnia 2008 r. warunek ukończenia wieku 55 lat.

Podstawa prawna: Art. 46 w związku z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »