reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Zatrudnienie na kolei a emerytura

Zatrudnienie na kolei a emerytura

Od 1974 roku do 31.08.1986r. pracowałam w urzędzie poczty i telekomunikacji klasy IV i klasy V. Od dnia 15.09.1986 do chwili obecnej pracuję na kolei (w biurze). W tym roku kończę 55 lat, w miesiącu maju 2009r osiągnę okres składkowy i nieskładkowy - 35 lat. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Z uwagi na to, że do dnia 31 grudnia 2008 r. nie osiągnęła Pani wieku 55 lat, czyli nie spełniła jednego z warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia na kolei (praca w szczególnych warunkach) - nie może Pani ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury - na podstawie art. 46 w związku z art. 40 ustawy emerytalnej. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość przyznania wcześniejszej emerytury.

Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy emerytalnej - osobom urodzonym po dniu 31 grudnia1948r, które na dzień 1 stycznia 1999r. posiadały wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla kobiety 20 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach z wykazu A, do której zalicza również zatrudnienie na kolei - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Obniżony wiek emerytalny dla kobiety, która wykonywała prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wynosi 55 lat. Ponadto emerytura na podstawie tego przepisu przysługuje pod warunkiem nie przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa oraz rozwiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Pani na dzień 1 stycznia 1999r posiada wymagany co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie spełnia jednak warunku posiadania na ten dzień co najmniej 15-letniego okresu zatrudnienia na kolei. Okres ten na dzień 1 stycznia 1999 r. wynosi nieco ponad 12 lat. Oznacza to, że nie może Pani ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury również na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, chyba, że Pani praca w urzędzie pocztowym jest zaliczana prac w szczególnych warunkach – wówczas warunek posiadania na dzień 1 stycznia 1999 r. 15 lat pracy w szczególnych warunkach byłby spełniony.

Podstawa prawna: Art. 46 w związku z art. 40 i art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama