reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Mam 40 lat pracy. Jestem Inwalidą wojskowym w związku ze służbą wojskowa - III grupy. Mam 56 lat. Czy mam możliwość przejścia na emeryturę, i jakie akty prawne po nowelizacji odnoszą się do mojego przypadku.

Z uwagi na to, że nie określił Pan podstawy prawnej przyznania renty wojskowej – mogę jedynie udzielić ogólnych wyjaśnień w sprawie przyszłej emerytury.
Jeżeli ma Pan ustalone prawo do renty inwalidy wojskowego w związku z czynną służbą wojskową, czyli na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych i ich rodzin – wówczas nie może Pan skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę, gdyż taka możliwość przysługuje wyłącznie osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r.

Będzie Pan mógł przejść na emeryturę na ogólnych zasadach, czyli w związku ukończeniu wieku 65 lat . Jeżeli jest Pan inwalidą wojskowym w związku z pełnieniem zawodowej służby wojskowej i z tego tytułu otrzymuje wojskową rentę inwalidzką i oprócz okresów służby posiada także okresy pracownicze – wówczas również będzie Pan mógł przejść na powszechną emeryturę pracowniczą, czyli nie wcześniej niż w wieku 65 lat.

Emerytura ta zostanie przyznana – jeżeli nie spełnia Pan warunków do emerytury wojskowej na podstawie przepisów służb mundurowych, czyli ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Podstawa prawna: Art. 2 i 30 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama