| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Zwiększenie emerytury przez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych

Zwiększenie emerytury przez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych

Osoba, która pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę może starać się o zwiększenie emerytury. Wystarczy tylko złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego.

Kiedy ZUS uwzględni wniosek?

Osoba składająca wniosek musi odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do kiedy można złożyć taki wniosek?

Wniosek o doliczenie okresu ubezpieczenia należy składać nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego.

Niezależnie od daty zgłoszenia wniosku, a więc w każdym czasie, doliczeniu do uwzględnionego już stażu pracy podlegają okresy składkowe i nieskładkowe, przebyte przed przyznaniem prawa emerytury.

Co w przypadku zaprzestania wykonywania pracy?

W przypadku zaprzestania wykonywania pracy w trakcie kwartału kalendarzowego, wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych po przyznaniu emerytury, może być zgłoszony w każdym czasie, a więc także przed upływem kwartału kalendarzowego, w którym ustało ubezpieczenie.

Od kiedy ZUS wypłaca wyższą emeryturę?

Ustalenie wysokości świadczenia z uwzględnieniem doliczonych okresów składkowych i nieskładkowych następuje od miesiąca, w którym został zgłoszony stosowny wniosek.

O ile zwiększa się emeryturę?

Kwotę emerytury zwiększa się doliczając do kwoty świadczenia:
- po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji, jakim było objęte zarówno świadczenie, jak i podstawa jego wymiaru, za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7% podstawy wymiaru (ustalonej z uwzględnieniem waloryzacji) za każdy rok okresów nieskładkowych.

Zobacz również serwis: Renty

Czy rolnicy mogą starać się o zwiększenie emerytury?

Rolnicy nie mogą starać się o doliczenie okresu składkowego lub nieskładkowego do świadczenia. Okresy te przyjmuje się bowiem wyłącznie wówczas, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są zbyt krótkie, aby ustalić prawo do emerytury, a przypadek taki nie może oczywiście zaistnieć przy doliczaniu okresów do już przyznanego świadczenia.

Doliczenie okresów składkowych może spowodować doliczenie okresów nieskładkowych, w przypadku gdy z uwagi na możliwość przyjęcia ich tylko w rozmiarze nie przekraczającym 1/3 uznanych okresów składkowych, poprzednio były przyjęte w niepełnym zakresie. W takim przypadku nie jest wymagany odrębny wniosek, a obliczenie wysokości z uwzględnieniem nowej liczby lat okresów nieskładkowych następuje z urzędu.

Zobacz również: Wysokość emerytury

ZUS/AJ

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK