REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wojna na Ukrainie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

KSeF w czasie wojny. Przedsiębiorcy się zbroją

KSeF w czasie wojny. Ostatnie lata nie oszczędzają nam sytuacji kryzysowych, jak pandemia czy wojna w Ukrainie. Poza ich oczywistym wpływem na funkcjonowanie każdego z nas, mocno odciskają się one także na sytuacji przedsiębiorców. W obliczu wielu wyzwań, z którymi muszą się w najbliższym czasie zmierzyć, jest także obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Nauczeni doświadczeniem podatnicy już dzisiaj zadają pytania o to, jak system będzie funkcjonował w sytuacjach kryzysowych i jakie kroki podjąć, aby jak najlepiej się do nich przygotować już dziś.

Perspektywa przystąpienia Ukrainy do NATO i UE zachęca uchodźców do szybszego powrotu do ojczyzny

Perspektywa członkostwa Ukrainy zarówno w NATO, jak i w UE stanowi kluczowy czynnik motywujący ukraińskich uchodźców do powrotu do swojej ojczyzny po zakończeniu wojny – wynika z badania przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego "Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy".

Rolnicy otrzymają kredyty preferencyjne dla producentów rolnych poszkodowanych przez wojnę

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, będą się mogli ubiegać o kredyt z dopłatami do oprocentowania. Uruchomienie tego wsparcia nastąpi po wydaniu pozytywnej decyzji przez Komisję Europejską.

REKLAMA

Polski lekarz w Bachmucie: Rosjanie atakują odurzeni narkotykami; nieludzko torturują jeńców

Pracujący w Bachmucie polscy medycy pola walki to naoczni świadkowie bestialstwa Rosjan. „Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jakości kultury rosyjskiej i możliwości porozumienia się z narodem rosyjskim, to musi zdać sobie sprawę z tego, że to nie są pojedyncze wyskoki. Rosyjska mentalność jest zaprojektowana pod funkcjonowanie w systemie zbrodni” – mówi PAP.PL szef grupy medyków pola walki „W międzyczasie” Damian Duda.

Dmuchane czołgi i Himarsy dla Ukrainy. Rośnie produkcja wabików (atrap sprzętu wojskowego)

Wojna w Ukrainie spowodowała wzrost popytu na dmuchane atrapy uzbrojenia, które może służyć jako wabiki - informuje w poniedziałek 6 lutego 2023 r. agencja AP.

Raport uczelni: w Polsce uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów mieszkających w Ukrainie

Na polskich uczelniach uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów mieszkających na Ukrainie - wynika z danych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest to związane z zakazem opuszczania tego kraju przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z powodu inwazji rosyjskiej.

Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 miliarda euro

Polska przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy od początku rosyjskiej agresji rok temu; do tej pory wartość przekazanego sprzętu i zapasów przekroczyła 2,2 mld euro. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in. czołgi T-72, armatohaubice Krab, karabinki Grot, wyrzutnie przeciwlotnicze oraz amunicja.

REKLAMA

CBOS: 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 78 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj; przeciwnych temu jest 14 proc. badanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.

Czego obecnie boją się Polacy? Inflacja przeraża bardziej niż wojna [SONDAŻ]

Inflacja i choroba najbliższych. Z badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków” wynika, że blisko 94% ankietowanych obawia się konkretnych sytuacji, które potencjalnie mogą wystąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Ponad połowa respondentów boi się rosnącej inflacji i dalszej utraty wartości pieniądza, a przeszło 38% – choroby najbliższych.

Polska pomoc dla Ukrainy 2022 - ile kosztowała?

Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, ujawnił łączną kwotę jaką Polska wydała w 2022 roku na pomoc Ukrainie. Ile wyniosła?

Niemieckie baterie Patriot mogą przybyć niebawem jeśli Polska zechce

Jeśli Polska zdecydowałaby się na przyjęcie oferty Berlina, sprzęt mógłby trafić na naszą granicę w krótkim czasie.

Wsparcie finansowe dla rybołówstwa w związku z wojną w Ukrainie

Od 7 do 13 grudnia 2022 r. podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną.

Von der Leyen: międzynarodowe porozumienie umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

Rząd: system pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony

System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.

Uchodźcy zapłacą za zakwaterowanie

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Proponowana regulacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu świadczeń i pokrywanie przez uchodźców części kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Wiceprezes ZPP: są warunki, by polskie i ukraińskie firmy wspólnie odbudowywały Ukrainę

Polskie i ukraińskie firmy powinny już dziś nawiązywać kontakty, by wspólnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy ze zgliszcz wojennych; istnieją do tego odpowiednie instrumenty finansowe – powiedział PAP w Kijowie Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Niemcy przekażą Polsce systemy rakietowe Patriot? Przekonamy się wkrótce

Niemiecka deklaracja o przekazaniu Polsce systemów obrony przeciwlotniczej Patriot szybko zmieniła się z informacji medialnej w temat polityczny. Czy zapowiedź zamieni się w czyny?

Mniejsze obawy Polaków o wojnę z Rosją [SONDAŻ]

Wraz z upływem czasu zmniejszają się obawy Polaków przed wojną z Rosją. Taki wniosek ujawnia sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - nowelizacja. Zgodnie z projektem uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Obowiązkowe stanie się wnioskowanie o PESEL. Zmiany mają też uszczelnić system świadczeń.

Rosyjski odwet za Most Krymski. Więcej władzy dla „rzeźnika z Syrii”

Most Krymski zniszczony w połowie. W odpowiedzi Rosja bombarduje ukraińskie miasta i zmienia kierownictwo.

Inflacja w Polsce 2022. Czyja wina?

Kto lub co najbardziej odpowiada za wzrost cen w Polsce w 2022 roku? Takie pytanie zadano ponad tysiącu osób podczas badania opinii publicznej przeprowadzonego dla Centrum im. Adama Smitha na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna we wrześniu 2022 roku. Połowa ankietowanych uznała, że to rząd odpowiada najbardziej za obecny poziom inflacji- w Polsce. Zdaniem 22% osób winne są działania Rosji.

Ukraińcy odbijają kolejne rejony Ukrainy

Łyman dokładnie przez jeden dzień był „Rosją”. Ukraińcy odbijają kolejne tereny na wschodzie i południu. I polują na duże zgrupowania wojsk, aby wziąć je w okrążenie i upokorzyć.

Szef KPRM o dystrybucji jodku potasu i Ukrainie: musimy liczyć się z potencjalną możliwością wystąpienia jakiegoś incydentu radioaktywnego

Dystrybucja jodku potasu jest standardową procedurą; eksperci dzisiaj nie wskazują na jakiś zasadniczy wzrost zagrożenia radiacyjnego, ale polski rząd, jako rząd odpowiedzialny, woli być przygotowany na każdy, nawet czarny scenariusz - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Koniec rosyjskiego węgla w Europie

Import rosyjskiego węgla do Europy od sierpnia został objęty sankcjami. Ceny surowca biją rekordy, ale państwa członkowskie zapewniają, że nie mają sygnałów o łamaniu embarga. Cała „27” poszukuje też alternatywnych źródeł dostaw.

Piątkowska: Mąka to tylko 17 proc. ceny chleba. Reszta to koszty energii, pracy czy transportu

- Polska staje się regionalnym hubem dla Ukrainy w handlu surowcami rolnymi. Największym wyzwaniem jest pomoc w wywozie zboża i wyeksportowaniu go na rynki trzecie - mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Zakłócenia łańcuchów dostaw. Importerzy szukają nowych możliwości transportu

Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. Sytuacja transportowa uderza też w konsumentów, bo wysokie stawki frachtu wpłynęły na podwyżki cen i wydłużył się czas dostaw gotowych produktów do sklepów. Na dodatek ten czas wkrótce może być jeszcze dłuższy.

Czego boją się Polacy i jak reagują pracodawcy? [RAPORT]

Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę - to pierwsze wyniki ogólnopolskiego Raportu pt. Czego Polacy boją się najbardziej, w obliczu konfliktu na Ukrainie. Większość pracodawców nie podjęła żadnych kroków by przeciwdziałać zagrożeniom w związku z trwającą wojną za naszymi granicami. Strach wzbudza też ewentualny wzrost cen żywności.

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce.To jest dobry wskaźnik - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wojna na Ukrainie a Europejski Zielony Ład. Ile żywności marnuje się w Polsce?

– W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie. W sytuacji, kiedy wojna za wschodnią granicą może spowodować globalne zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego, nie możemy sobie pozwolić na takie marnotrawstwo. To absolutnie jest jeden z celów, który powinien zostać podjęty z odpowiednią powagą w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i przełożony na praktyczne działania państw europejskich – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Jak podkreśla, Komisja Europejska powinna w tej chwili na nowo rozważyć kształt unijnej polityki rolnej oraz redefiniować zawarte w nich cele, aby nie osłabiać dodatkowo konkurencyjności polskiego i europejskiego rolnictwa w obecnej, i tak trudnej już sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

REKLAMA