Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy odbijają kolejne rejony Ukrainy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zbigniew Parafianowicz
Zbigniew Parafianowicz
Oprac. Paulina Karpińska
Putin opuścił Republiki Żdunów
Putin opuścił Republiki Żdunów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Łyman dokładnie przez jeden dzień był „Rosją”. Ukraińcy odbijają kolejne tereny na wschodzie i południu. I polują na duże zgrupowania wojsk, aby wziąć je w okrążenie i upokorzyć.

Odbicie Łymanu - wizerunkowy cios dla Putina

Ukraińcy oczyszczali wczoraj okolice Łymanu z pozostałości po rosyjskich okupantach. Znikała symbolika nawiązująca do przeprowadzonego niedawno pseudoplebiscytu. Wizerunkowo to ogromny cios dla Władimira Putina, który próbował przekonywać świat o nienaruszalności anektowanych terenów i zapewniał o rozpostarciu parasola nuklearnego nad nimi.

REKLAMA

W tym samym mniej więcej czasie Ukraińcy prowadzili ofensywę na południu. Po prawej stronie Dniepru w kierunku Nowej Kachowki (ta zlokalizowana jest po lewej stronie rzeki), która jest kluczem do zaopatrywania w wodę Krymu. Na razie brakuje potwierdzeń ze strony dowództwa ukraińskiego na temat postępów na tym odcinku.

Kontrofensywa ukraińska - czas na operację na Ługańszczyźnie

REKLAMA

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział, że niebawem rozpocznie się operacja również na Ługańszczyźnie. Do tej pory Rosjanie za sukces uznawali domknięcie okupacji nad terenami w administracyjnych granicach tego obwodu. Dziś Ukraińcy planują atak na Swatowe, ważne centrum logistyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Żduny (od rosyjskiego żdat’ – czekać – red.) się nie doczekają – Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskiej dopiero w 2026 r. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczasti – mówił Hajdaj. Data, która pojawia się w wypowiedzi Hajdaja, to jego zdaniem termin, do którego separatystyczna Ługańska Republika Ludowa będzie w okresie przejściowym, zanim uzyska prawa, które przysługują innym podmiotom Federacji Rosyjskiej. Do tego czasu – jak przekonuje – tereny te powrócą do Ukrainy.

Odbity przez Ukraińców Łyman „w składzie” Rosji był dokładnie przez jeden dzień. Jak donosi reporter „New York Timesa”, który była na miejscu – lokalni mieszkańcy nie mieli nawet pojęcia, przeprowadzono jakieś plebiscyty.

Wojna w Ukrainie - czas na rewanż za rzeź w Iłowajśku

REKLAMA

Teraz celem ofensywy ukraińskiej na wschodzie jest wzięcie w okrążenie dużego zgrupowania rosyjskiego i zmuszenie go do poddania się. Taki był plan i wobec Łymanu, ale okupanci salwowali się ucieczką, gdy zrozumieli, w jakim położeniu mogą się znaleźć. Ukraińcom chodzi o rewanż za rzeź w Iłowajśku, do jakiej doszło na początku wojny z separatystami i Rosjanami pod koniec sierpnia 2014 r. 29 sierpnia 2014 r. Rosjanie zapewniali, że oddziały ukraińskie mogą wycofać się bezpiecznie z otoczonego miasta. Gdy te wyruszyły, rozpoczął się chaotyczny ostrzał. Porażka pod Iłowajśkiem doprowadziła do podpisania niekorzystnego dla Kijowa pierwszego porozumienia mińskiego.

Wczoraj były szef CIA gen. David Petraeus skomentował pojawiające się groźby użycia taktycznej broni nuklearnej przez Rosję. Jego zdaniem odpowiedzią Zachodu mogłoby być konwencjonalne uderzenie we wszystkie zgrupowania wojsk rosyjskich w Ukrainie. – Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy w Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym – powiedział w rozmowie ze stacją ABC News. – Użycie broni jądrowej jest już jednak tak straszliwe, że nie mogłoby pozostać bez odpowiedzi – dodał, zaznaczając, że jest to jego prywatna opinia i że nie wyraża poglądów administracji USA. Petraeus nie wykluczył jednak takiego scenariusza, ale ocenił, że nawet taktyczna broń nuklearna nie pozwoli pokonać Ukrainy. – W pewnym momencie (Putin – red.) będzie musiał zdać sobie z tego sprawę. W pewnym momencie musi nastąpić jakiegoś rodzaju początek negocjacji. Wciąż może być jeszcze gorzej dla Putina i Rosji. I nawet użycie taktycznej broni jądrowej na polu bitwy wcale tego nie zmieni – skomentował. ©℗

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pomnik przyrody

    Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

    Odpady komunalne

    Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

    Ochrona przyrody

    Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

    Park narodowy

    Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

    REKLAMA

    Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

    Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

    Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

    Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

    REKLAMA

    Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

    Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

    Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

    REKLAMA