REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy odbijają kolejne rejony Ukrainy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zbigniew Parafianowicz
Zbigniew Parafianowicz
Oprac. Paulina Karpińska
Putin opuścił Republiki Żdunów
Putin opuścił Republiki Żdunów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Łyman dokładnie przez jeden dzień był „Rosją”. Ukraińcy odbijają kolejne tereny na wschodzie i południu. I polują na duże zgrupowania wojsk, aby wziąć je w okrążenie i upokorzyć.

Odbicie Łymanu - wizerunkowy cios dla Putina

Ukraińcy oczyszczali wczoraj okolice Łymanu z pozostałości po rosyjskich okupantach. Znikała symbolika nawiązująca do przeprowadzonego niedawno pseudoplebiscytu. Wizerunkowo to ogromny cios dla Władimira Putina, który próbował przekonywać świat o nienaruszalności anektowanych terenów i zapewniał o rozpostarciu parasola nuklearnego nad nimi.

REKLAMA

W tym samym mniej więcej czasie Ukraińcy prowadzili ofensywę na południu. Po prawej stronie Dniepru w kierunku Nowej Kachowki (ta zlokalizowana jest po lewej stronie rzeki), która jest kluczem do zaopatrywania w wodę Krymu. Na razie brakuje potwierdzeń ze strony dowództwa ukraińskiego na temat postępów na tym odcinku.

Kontrofensywa ukraińska - czas na operację na Ługańszczyźnie

REKLAMA

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział, że niebawem rozpocznie się operacja również na Ługańszczyźnie. Do tej pory Rosjanie za sukces uznawali domknięcie okupacji nad terenami w administracyjnych granicach tego obwodu. Dziś Ukraińcy planują atak na Swatowe, ważne centrum logistyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Żduny (od rosyjskiego żdat’ – czekać – red.) się nie doczekają – Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskiej dopiero w 2026 r. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczasti – mówił Hajdaj. Data, która pojawia się w wypowiedzi Hajdaja, to jego zdaniem termin, do którego separatystyczna Ługańska Republika Ludowa będzie w okresie przejściowym, zanim uzyska prawa, które przysługują innym podmiotom Federacji Rosyjskiej. Do tego czasu – jak przekonuje – tereny te powrócą do Ukrainy.

Odbity przez Ukraińców Łyman „w składzie” Rosji był dokładnie przez jeden dzień. Jak donosi reporter „New York Timesa”, który była na miejscu – lokalni mieszkańcy nie mieli nawet pojęcia, przeprowadzono jakieś plebiscyty.

Wojna w Ukrainie - czas na rewanż za rzeź w Iłowajśku

REKLAMA

Teraz celem ofensywy ukraińskiej na wschodzie jest wzięcie w okrążenie dużego zgrupowania rosyjskiego i zmuszenie go do poddania się. Taki był plan i wobec Łymanu, ale okupanci salwowali się ucieczką, gdy zrozumieli, w jakim położeniu mogą się znaleźć. Ukraińcom chodzi o rewanż za rzeź w Iłowajśku, do jakiej doszło na początku wojny z separatystami i Rosjanami pod koniec sierpnia 2014 r. 29 sierpnia 2014 r. Rosjanie zapewniali, że oddziały ukraińskie mogą wycofać się bezpiecznie z otoczonego miasta. Gdy te wyruszyły, rozpoczął się chaotyczny ostrzał. Porażka pod Iłowajśkiem doprowadziła do podpisania niekorzystnego dla Kijowa pierwszego porozumienia mińskiego.

Wczoraj były szef CIA gen. David Petraeus skomentował pojawiające się groźby użycia taktycznej broni nuklearnej przez Rosję. Jego zdaniem odpowiedzią Zachodu mogłoby być konwencjonalne uderzenie we wszystkie zgrupowania wojsk rosyjskich w Ukrainie. – Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy w Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym – powiedział w rozmowie ze stacją ABC News. – Użycie broni jądrowej jest już jednak tak straszliwe, że nie mogłoby pozostać bez odpowiedzi – dodał, zaznaczając, że jest to jego prywatna opinia i że nie wyraża poglądów administracji USA. Petraeus nie wykluczył jednak takiego scenariusza, ale ocenił, że nawet taktyczna broń nuklearna nie pozwoli pokonać Ukrainy. – W pewnym momencie (Putin – red.) będzie musiał zdać sobie z tego sprawę. W pewnym momencie musi nastąpić jakiegoś rodzaju początek negocjacji. Wciąż może być jeszcze gorzej dla Putina i Rosji. I nawet użycie taktycznej broni jądrowej na polu bitwy wcale tego nie zmieni – skomentował. ©℗

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA