Zmieniasz konto? Poinformuj o tym ZUS
06 gru 2022
Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie docierają informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze.
Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy 2018/2019
08 lis 2018
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem bądź innym chorym członkiem rodziny. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek w postaci Oświadczenia dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15.
Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego
23 lis 2009
Zasiłek pogrzebowy służy udzieleniu pomocy członkom rodziny ubezpieczonego w pokryciu kosztów jego pogrzebu. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba zmarła podlegała obowiązkowemu czy też dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Choroba bezrobotnego pobierającego zasiłek
22 wrz 2009
Kiedy zarobkująca osoba zachoruje, otrzymuje zasiłek chorobowy po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Co dzieje się z bezrobotnym, który jest niezdolny do pracy lub musi zaopiekować się członkiem swojej rodziny? Czy traci prawo do świadczeń?
Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy
14 wrz 2009
Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych
01 wrz 2009
Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.
Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii
24 cze 2009
Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.
Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym
15 maja 2009
Prawo do zasiłku zależy od podlegania ubezpieczeniom, zaś wysokość zasiłku zależy od naszych zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy w tym okresie nie otrzymywaliśmy wynagrodzenia, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegaliśmy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu?
Wydłużony termin wypłaty zasiłku pogrzebowego
27 mar 2009
Zmianie uległy przepisy dotyczące wypłaty zasiłku pogrzebowego. Z wydłużonego okresu wypłaty zasiłku będą mogły skorzystać rodziny osób zaginionych lub osób, których niezidentyfikowano.
Przewodnik po zasiłkach w Irlandii
05 mar 2009
Dla pracowników legalnie zatrudnionych w Irlandii, którym pracodawcy regularnie odprowadzają składki przewidziana jest oczywiście pomoc socjalna. Warto znać swoje prawa w tym zakresie zanim wyjedzie się do pracy na stałe.
Przewodnik po zasiłkach w Anglii
04 mar 2009
W Anglii istnieje bardzo rozwinięty system pomocy społecznej. Warto wiedzieć jakie zasiłki nam przysługują, szczególnie jeżeli zamierzamy zostać w Wielkiej Brytanii na dłużej.
Zasiłek opiekuńczy dla ojca lub innego członka rodziny podczas pobytu matki dziecka w szpitalu
18 lut 2009
Nowe przepisy wprowadzają dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych
18 lut 2009
Okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych uzależnione są od stopy bezrobocia. Stopa bezrobocia to stopa, która występowała 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku na obszarze działania powiatowego urzędu pracy.
Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu
17 lut 2009
Świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa przysługują osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym, w szczególności ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu. Od tytułu będącego podstawą do objęcia ubezpieczeniami zależy w dalszej kolejności ich charakter.
Czy mam prawo do zasiłku
12 gru 2008
Mam pytanie, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Opiekuje się mamą, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Ciężko jest mi utrzymać się, dlatego szukam dodatkowych funduszy.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń
08 gru 2008
Zdarzają się sytuacje, w których osoby niemające prawa do świadczenia mimo to je pobierają. W przypadku ustalenia, że wypłacony zasiłek nie należał się, podlega on zwrotowi.
Zasiłek opiekuńczy a dziecko w szpitalu
03 lis 2008
Moja córka zachorowała. Potrzebna jest jej hospitalizacja. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad moim dzieckiem?
Terminy wypłaty zasiłków
02 lis 2008
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.
Jak ubiegać się o zasiłek w UE
21 paź 2008
Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.
W jaki sposób wypłaca się zasiłki
26 wrz 2008
Ustalaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości oraz wypłatą zajmują się płatnicy zasiłków.
Na co wpływają okresy zasiłkowe
16 wrz 2008
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przysługuje przez ustalony przepisami okres. Przepisy różnicują również nasze prawo do zasiłku, w zależności od przebytych okresów ubezpieczenia oraz momentu, na który przypada niezdolność do pracy.
Świadczenia przysługujące w razie choroby zawodowej
16 wrz 2008
Osobom niezdolnym do pracy w wyniku stwierdzonej choroby zawodowej przysługują świadczenia jednorazowe, krótkoterminowe, bądź długoterminowe. Sprawdź, na co możesz liczyć w razie choroby zawodowej.
Potrącenia i egzekucja z zasiłków
16 wrz 2008
Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji. Zasiłki podlegają egzekucji między innymi na zaspokojenie alimentów.
Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego
15 wrz 2008
Zasiłek chorobowy może mieć różną wysokość. Podstawą jego jest wynagrodzenie lub przychód osiągany za okres 12 miesięcy, przed powstaniem niezdolności do pracy.
Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy
15 wrz 2008
Prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje nam w razie utraty zdolności do pracy. Zasiłek będzie nam przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Warunkiem otrzymania świadczenia jest więc podleganie tym ubezpieczeniom.
Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy
03 wrz 2008
Jeżeli jesteś pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wyrównawczy będzie Ci przysługiwał z ubezpieczenia wypadkowego.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?
03 wrz 2008
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przysługuje w przypadku, kiedy jest on zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 8 lat
03 wrz 2008
Zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 przysługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu.