reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii

Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii


Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.


Punktem wyjścia dla omawianego tematu jest fakt, że kobieta w ciąży, której warunki pracy nie odpowiadają jej szczególnemu stanowi, powinna zmienić tę pracę na taką, którą będzie mogła wykonywać bez obaw dla swojego stanu zdrowia. Jeżeli taka zmiana pracy nie jest możliwa ze względu na okoliczności, za które kobieta nie ponosi odpowiedzialności, staje się ona kobietą uprawnioną do specjalnego zasiłku.

Okres wypłacania zasiłku rozpoczyna się w dniu, kiedy kobieta przerywa pracę ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie w ciąży. Okres ten biegnie aż do dnia, kiedy kobieta znów stanie się zdolna do pracy, bądź też do dnia, kiedy kobieta będzie już uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego, który również jest w Hiszpanii przewidziany.

Warunkiem jest, aby kobieta była ubezpieczona.

Aby otrzymać specjalny zasiłek kobieta w ciąży musi złożyć wniosek. Kwestię wypłacania świadczenia reguluje Instituto Nacional de Seguridad Sociel (INSS) lub Mutua de Accidentes de Trabajo y Enfermedades Profesionales de la Seguridad Social, w zależności od tego, z którą instytucją współpracuje firma pracownicy.
Wniosek składa się na oficjalnym formularzu.

Starając się o taki zasiłek specjalny trzeba także legitymować się zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że warunki pracy mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie pracownicy lub nienarodzonego dziecka. Wydaje je INSS lub Mutua de Accidentes de Trabajo y Enfermedades Profesionales, a także lokalny ośrodek służby zdrowia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama