reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Przewodnik po zasiłkach w Irlandii

Przewodnik po zasiłkach w Irlandii


Dla pracowników legalnie zatrudnionych w Irlandii, którym pracodawcy regularnie odprowadzają składki przewidziana jest oczywiście pomoc socjalna. Warto znać swoje prawa w tym zakresie zanim wyjedzie się do pracy na stałe.

Organem zajmującym się zasiłkami jest Department of Social Welfare and Family Affairs czyli Urząd do spraw rodzinnych i socjalnych. To tam należy się kierować po informacje i tam składać ewentualne wnioski.

Dodatek ten należny jest osobom, które ze względu na upośledzenie fizyczne lub umysłowe, bez względu na to czy jest to upośledzenie czasowe czy stałe, nie mogą podjąć zatrudnienia. Przyznawany jest raz w tygodniu, na podstawie orzeczenia lekarskiego.

Jak sama nazwa wskazuje jest to zasiłek dla osób, które bez pomocy partnera/partnerki, męża/żony wychowują dziecko poniżej 18 roku życia. Dodatkowo brane jest także pod uwagę kryterium ekonomiczne, czyli zarobki takiej osoby nie mogą przekraczać pewnej określonej przepisami prawa kwoty.

Jest to odpowiednik naszego zasiłku dla bezrobotnych i przeznaczony dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia. Aby go otrzymać, trzeba mieć 52 przepracowane tygodnie i odprowadzone za ten okres składki.

Jest on przeznaczony dla kobiet przebywających na urlopie po porodzie i wypłacany jest przez okres 26 tygodni. Warunkiem jego otrzymania jest złożenie wniosku najpóźniej 6 tygodni przed planowanym porodem, a także odpowiednia ilość składek na ubezpieczenie społeczne.

Jest to zasiłek przyznawany osobom, które rezygnują z własnej pracy zawodowej aby opiekować się jedną lub kilkoma osobami wymagającymi takiej opieki. Musi to być praca absorbująca, w pełnym wymiarze godzin, uniemożliwiająca podjęcie innego zatrudnienia.

Zasiłek na dzieci należy się każdej rodzinie posiadającej dzieci, pod warunkiem że jedno z rodziców pracuje i są za niego odprowadzane składki na ubezpieczenie. Kryterium zamożności nie ma tu znaczenia. Wysokość zasiłku zależy od liczby dzieci, szczególnie wysoki jest w przypadku bliźniąt. Ponadto rodzice mogą liczyć na zasiłek przedszkolny, jeżeli wychowują dziecko poniżej 6 latreklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama