reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.

Osoby podejmujące pracę zarobkową na terenie państw Wspólnoty nierzadko zamieszkują w innym państwie niż to, którego prawo w zakresie ubezpieczeń społecznych ma do nich zastosowanie.

Jak ubiegać się o zasiłek jeżeli podlega się polskiemu ustawodawstwu a zamieszkuje w innym państwie

Jeżeli świadczenie przysługuje Ci w Polsce, a mieszkasz w innym państwie członkowskim i tam staniesz się niezdolny do pracy, uzyskanie zasiłku wygląda następująco:

  • w terminie trzech dni od powstania niezdolności do pracy musisz powiadomić o tym zagraniczną instytucję ubezpieczeniową i dostarczyć zaświadczenie wydane przez lekarza leczącego,
  • jeżeli w państwie, w którym zamieszkujesz, lekarze leczący nie są uprawnieni do wydawania zaświadczeń lekarskich, zostaniesz poddany badaniu lekarskiemu
  • na podstawie badania zostanie stwierdzona Twoja niezdolność do pracy i jej okres,
  • zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa, po dokonaniu kontroli administracyjnej, przekazuje zaświadczenie o niezdolności do pracy oddziałowi ZUS właściwemu z punktu widzenia Twojego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (przyjmuje się, że zwolnienie lekarskie zostało dostarczone w dniu, w którym uprawniony przedłożył je w instytucji miejsca zamieszkania),
  • jeżeli ZUS ustali, że zobowiązany do wypłaty świadczenia zgodnie z polskimi przepisami jest płatnik składek, przekazuje zaświadczenie lekarskie temu płatnikowi, aby ustalił Twoje prawo do świadczenia i wypłacił je,
  • jeżeli do wypłaty zasiłku zobowiązany będzie ZUS, to jego jednostka stwierdzi nabycie przez Ciebie prawa do zasiłku, ustali jego podstawę wymiaru i wypłaci, zgodnie z polskimi przepisami.

Anna D. zamieszkuje razem z mężem we Francji. Jednocześnie prowadzi działalność pozarolniczą w Polsce i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym (w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu). Mąż Anny D. zachorował ciężko i ubezpieczona musiała przerwać prowadzenie działalności, żeby móc się nim zająć. Po uzyskaniu od lekarza zaświadczenia o konieczności sprawowania opieki nad chorym mężem Pani Anna D. w ciągu 3 dni powinna przesłać je do ZUS w Polsce. Załączając bowiem stosowne dokumenty, będzie miała prawo do zasiłku opiekuńczego przysługującego jej na podstawie polskich przepisów. ZUS właściwy ze względu siedziby Anny D. jako osoby prowadzącej działalność ustali jej prawo do zasiłku oraz wypłaci świadczenie zgodnie z dyspozycją.

Jak ubiegać się o zasiłek w Polsce, jeżeli podlega się ustawodawstwu innego państwa członkowskiego

Jeżeli mieszkasz w Polsce, a pracujesz lub wykonujesz działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim i tam jesteś ubezpieczony, to nabywasz prawa do świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa z instytucji właściwej tego państwa członkowskiego, zgodnie z obowiązującym ją ustawodawstwem. Zasiłek zostanie Ci wypłacony po zachowaniu następującej procedury:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama