reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Prawo do zasiłku zależy od podlegania ubezpieczeniom, zaś wysokość zasiłku zależy od naszych zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy w tym okresie nie otrzymywaliśmy wynagrodzenia, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegaliśmy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu?

Zasiłek opiekuńczy, macierzyński oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługują nam na mocy przepisów bez okresu wyczekiwania, a więc od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

W konsekwencji prawo do tych świadczeń mamy również od pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego.

Natomiast prawa do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, finansowanego przez pracodawcę, jak i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nabywamy co do zasady po upływie okresu wyczekiwania, który w przypadku pracowników wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do tych 30 dni zaliczane są również poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni.

Szczególnie w takim przypadku jest traktowana przerwa dłuższa niż 30 dni, jeżeli jej przyczyną był urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, a także odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Wtedy zaliczane są również do okresu wyczekiwania poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego sprzed przerwy.
Oznacza to, że jeśli przed taką przerwą nabyliśmy prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, to po zakończeniu urlopu wychowawczego/bezpłatnego, czy też służby wojskowej, to po powrocie do pracy mamy prawo do świadczeń również od pierwszego dnia.

Hanna K. jest zatrudniona od 3 stycznia 2006 r. na podstawie umowy o pracę. W październiku 2006 r. urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym, a następnie na urlopie wychowawczym do 28 lutego 2009 r. Krótko po powrocie do pracy zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim w okresie od 12 marca 2009 r. do 29 kwietnia 2009 r. Z uwagi na posiadany niezbędny okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu sprzed urlopu wychowawczego Hanna K. ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku jest obliczana na podstawie wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających chorobę, po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (13,71%).

W przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku wejdą pełne miesiące naszego dotychczasowego zatrudnienia. Na przykład: zatrudnienie od 1 października 2008 r. i choroba w lutym 2009 r. oznacza, że podstawa zasiłku będzie obliczona z zarobków za 4 miesiące, tj. z okresu październik 2008 r. – styczeń 2009 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama