REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje nam w razie utraty zdolności do pracy. Zasiłek będzie nam przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Warunkiem otrzymania świadczenia jest więc podleganie tym ubezpieczeniom.

Prawo do zasiłku chorobowego powstaje po tzw. okresie wyczekiwania, który dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego i 90 dni dla osób podlegających temu ubezpieczeniu dobrowolnie.

REKLAMA

Od pierwszego dnia ubezpieczenia a więc bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy otrzymają:

 • absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
 • ubezpieczeni, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, wypadkiem w pracy albo wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
 • ubezpieczeni obowiązkowo, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
 • posłowie i senatorzy, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W pozostałych przypadkach świadczenie jest wypłacane z ubezpieczenia chorobowego, osobom objętym tym ubezpieczeniem.

Prawa do zasiłku nabędziemy, jeżeli staliśmy się niezdolni do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale także po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

 • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
 • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy przez 270

Osobom, które mają prawo do wynagrodzenia za czas pierwszych 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym zasiłek chorobowy przysługuje od 34 dnia choroby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego ubezpieczony dalej niezdolny do pracy może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Pracownica w ciąży, niezdolna do pracy z powodu choroby, otrzyma zasiłek chorobowy przez 270 dni. Dotychczas otrzymywała go przez 182 dni. Zmiana ta pozwoliprzebywać pracownicy na zasiłku chorobowym przez cały okresciąży.

Ubieganie się o świadczenie

Ubiegając się o zasiłek chorobowy musimy okazać płatnikowi zasiłku:

 • kopię zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy wystawionego nam przez lekarza na druku ZUS ZLA, który jest podstawą wypłaty świadczenia,
 • zaświadczenie płatnika składek, czyli druk ZUS Z-3 - w przypadku pracowników oraz ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych, jeżeli zasiłek ma być wypłacany przez ZUS,
 • oświadczenie o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej, o nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, o niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników - przy ubieganiu się o wypłatę przez ZUS zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia.

REKLAMA

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA powinniśmy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przy ustalaniu tego terminu nie liczy się dnia, w którym otrzymaliśmy zaświadczenie. W przypadku, gdy zaświadczenie to dostarczymy w terminie późniejszym z przyczyn od nas zależnych, zasiłek chorobowy zostanie nam obniżony o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia świadczenia.

Jeżeli zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmować będzie okres za który przysługuje wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy, to obniżenie stosuje się tylko do zasiłku chorobowego.

Pracownik Tomasz L. został zatrudniony dnia 4 maja 2008r. Nie posiadał poprzednich okresów podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Tomasz L. zachorował i 30 maja otrzymał pierwsze zwolnienie lekarskie, wystawione na 14 dni (30 maja - 12 czerwca). Zaświadczenie lekarskie dostarczył pracodawcy dopiero po 8 dniach wraz z następnym, obejmującym zwolnienie na 21 dni (13 czerwca - 3 lipca). Z uwagi na konieczny do przebycia okres wyczekiwania Tomasz L. nabył prawa do świadczeń dopiero po upływie 30 dni ubezpieczenia, a więc od 3 czerwca 2008r. Za okres od 3 czerwca do 3 lipca 2008r. (32 dni) ubezpieczony nabył prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Następnie, w dniu 2 września 2008r. Tomasz L. ponownie zachorował i otrzymał zaświadczenie lekarskie na 7 dni (okres 2-8 września 2008r.).Za dzień 2 września przysługiwało Tomaszowi L. jeszcze wynagrodzenie za czas choroby, natomiast za okres od 3 do 8 września nabył on prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 listopada Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  REKLAMA

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

  Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  REKLAMA