reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Do obliczenia podstawy zasiłku praktykującego ucznia bierze się pod uwagę jego średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym zachorował, po potrąceniu finansowanych przez niego składek na ubezpieczenia społeczne (13,71% - emerytalne, rentowe i chorobowe). Jeżeli uczeń jest zatrudniony krócej, liczymy średnią z przepracowanych miesięcy kalendarzowych.

Do zasiłku wlicza się jedynie przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Dla pracujących młodocianych ustalono stawki najniższego wynagrodzenia, które obliczane jest procentowo od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS. Wynosi ono:

  • w okresie nauki zawodu:
    • w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
    • w drugim roku nauki - nie mniej niż 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
    • w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • w okresie przyuczenia do wykonywania określonej pracy - nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jednocześnie stawki te są minimalnymi podstawami wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracujących młodocianych. W konsekwencji są to również minimalne podstawy wymiaru świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

W praktyce za uczniów odprowadzane są najczęściej minimalne składki, a co za tym idzie, przysługują im najniższe świadczenia. Składki powinny być odprowadzone od całego wynagrodzenia młodocianego, które otrzymuje za wykonywaną pracę.

Uczennica III klasy szkoły zawodowej była zatrudniona od września 2008 r. w salonie fryzjerskim, w ramach nauki zawodu. Otrzymywała z tego tytułu stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 200zł. w 2008r. i 250 zł w 2009 r. W tym czasie zaszła w ciążę. Przewidywany termin porodu przypadał na czerwiec 2009r. Uczennica od 15 marca 2009 r. była na zwolnieniu lekarskim, do dnia porodu.
Za okres od 15 marca do 16 kwietnia 2009 r. uczennica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, od 17 kwietnia do dnia porodu należał jej się zasiłek chorobowy. Od dnia porodu młodocianej został wypłacony należny zasiłek macierzyński.
Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowiło średnie miesięczne wynagrodzenie uczennicy za przepracowany okres od września 2008 r. do lutego 2009 r., po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczoną – 13,71%.
A więc:
200+200+200+200+250+250=1300 zł : 6 mies.= 216,67 zł – 13,71%(29,70zł)=186,97 zł podstawa świadczeń,
Stawka dzienna świadczeń: 186,97 zł:30=6,23 zł

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama