Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Do obliczenia podstawy zasiłku praktykującego ucznia bierze się pod uwagę jego średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym zachorował, po potrąceniu finansowanych przez niego składek na ubezpieczenia społeczne (13,71% - emerytalne, rentowe i chorobowe). Jeżeli uczeń jest zatrudniony krócej, liczymy średnią z przepracowanych miesięcy kalendarzowych.

REKLAMA

Do zasiłku wlicza się jedynie przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Dla pracujących młodocianych ustalono stawki najniższego wynagrodzenia, które obliczane jest procentowo od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS. Wynosi ono:

 • w okresie nauki zawodu:
  • w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • w drugim roku nauki - nie mniej niż 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • w okresie przyuczenia do wykonywania określonej pracy - nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jednocześnie stawki te są minimalnymi podstawami wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracujących młodocianych. W konsekwencji są to również minimalne podstawy wymiaru świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

W praktyce za uczniów odprowadzane są najczęściej minimalne składki, a co za tym idzie, przysługują im najniższe świadczenia. Składki powinny być odprowadzone od całego wynagrodzenia młodocianego, które otrzymuje za wykonywaną pracę.

Uczennica III klasy szkoły zawodowej była zatrudniona od września 2008 r. w salonie fryzjerskim, w ramach nauki zawodu. Otrzymywała z tego tytułu stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 200zł. w 2008r. i 250 zł w 2009 r. W tym czasie zaszła w ciążę. Przewidywany termin porodu przypadał na czerwiec 2009r. Uczennica od 15 marca 2009 r. była na zwolnieniu lekarskim, do dnia porodu.
Za okres od 15 marca do 16 kwietnia 2009 r. uczennica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, od 17 kwietnia do dnia porodu należał jej się zasiłek chorobowy. Od dnia porodu młodocianej został wypłacony należny zasiłek macierzyński.
Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowiło średnie miesięczne wynagrodzenie uczennicy za przepracowany okres od września 2008 r. do lutego 2009 r., po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczoną – 13,71%.
A więc:
200+200+200+200+250+250=1300 zł : 6 mies.= 216,67 zł – 13,71%(29,70zł)=186,97 zł podstawa świadczeń,
Stawka dzienna świadczeń: 186,97 zł:30=6,23 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  REKLAMA

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

  Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

  REKLAMA