reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy

Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy

Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

Praktyczna nauka zawodu młodocianego może przybrać 2 formy:

  • zatrudnienia w celu nauki zawodu (od 24 do 36 miesięcy),
  • umowy o przyuczenie do wykonywania określonej pracy (od 3 do 6 miesięcy, bądź dłużej w przypadku młodocianego uczestnika Ochotniczego Hufca Pracy).

Niezależnie od tego jaką umowę uczeń podpisze, w trakcie jej trwania jest objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym.

Młodocianemu pracownikowi należą się wszelkie świadczenia wynikające z objęcia ubezpieczeniami, a więc:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, finansowane przez pierwsze 33 dni choroby,
  • zasiłek chorobowy - nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą lub przypada na okres ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni,
  • świadczenie rehabilitacyjne – po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, maksymalnie przez 12 miesięcy,
  • zasiłek opiekuńczy – maksymalnie do 60 dni w roku na dzieci, w tym do 14 dni na chorych członków rodziny,
  • zasiłek macierzyński – przez okres przewidziany przepisami ubezpieczeniowymi i prawa pracy.

Prawo do zasiłku przysługuje młodocianemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

Tak jak w przypadku innych pracowników do nabycia tego prawa konieczny jest 30 dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (za wyjątkiem: niezdolności spowodowanych wypadkiem w pracy, w drodze do pracy lub z pracy, świadczeń dotyczących macierzyństwa). Zasiłki przysługują pracownikom młodocianym także w okresach przerw dydaktycznych; wakacji letnich i ferii zimowych. Uczniowie zachowują również prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia.
Każde zwolnienie lekarskie ucznia może być kontrolowane w zakresie zasadności jego wystawienia, jak i wykorzystywania. Przy czym jeśli praktykujący uczeń uczęszcza na zajęcia szkolne pomimo orzeczonej niezdolności do pracy, nie jest to traktowane jako wykorzystywania zwolnienia od pracy niezgodnie z jego celem, chyba że na zwolnieniu lekarskim zaznaczono "chory powinien leżeć".

Wysokość świadczenia młodocianego zależy od jego wynagrodzenia. Sposób ustalania podstawy zasiłku ucznia jest bowiem podobny jak w przypadku pracowników. Oblicza się ją jako średni przychód młodocianego z ostatnich 12 miesięcy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po potrąceniu finansowanych przez niego składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. nr 60, poz. 278 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (DzU nr 113, poz. 988 ze zm.),
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama