Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłaty zasiłków

Dariusz Socha
Pieniądze, zasiłki./ Fot. Fotolia
Pieniądze, zasiłki./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.

Dariusz Socha

REKLAMA

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Termin wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a więc:

• zasiłku chorobowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• świadczenia rehabilitacyjnego,

• zasiłku wyrównawczego,

• zasiłku macierzyńskiego,

• zasiłku opiekuńczego

normuje art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm. - zwanej dalej ustawą zasiłkową). Ma on także zastosowanie do wypłaty zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego (art. 7 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.). Płatnicy składek, zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, wypłacają zasiłki w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień do wypłaty. Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. W związku z tym, że wśród płatników największą grupę stanowią pracodawcy wypłacający wynagrodzenie za pracę raz w miesiącu, należy przypomnieć, że wypłaty takiego wynagrodzenia pracodawca powinien dokonywać z dołu w stałym i ustalonym wcześniej terminie, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 i 86 k.p.). W tym samym terminie pracodawca będący płatnikiem zasiłków powinien wypłacać uprawnionym wszelkie zasiłki. Jednak powinien je wypłacić nie później niż w ciągu 30 dni od daty wpływu do pracodawcy wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Przekroczenie terminu wypłaty

Przekroczenie przez płatnika składek terminu wypłaty powoduje konsekwencje finansowe. Jeżeli płatnik składek nie wypłacił zasiłku w terminie, jest on zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W razie nieuzasadnionej odmowy wypłaty przez płatnika składek odsetek ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie do nich uprawnień, jeżeli uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie (art. 63 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że spór o odsetki od zasiłku między ubezpieczonym a płatnikiem składek w pierwszej kolejności rozstrzyga ZUS, wydając decyzję ubezpieczonemu i płatnikowi składek. Od tej decyzji służy tym podmiotom odwołanie do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata zasiłków przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłki niezwłocznie po ustaleniu do nich prawa. Przy czym - podobnie jak w przypadku płatników składek - zasiłki te ZUS wypłaca nie późnej niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Ustanawiając taki maksymalny termin na wypłatę zasiłków, ustawodawca wyznacza tym samym wiążący ZUS ustawowy termin na załatwienie sprawy. W tym terminie ZUS powinien zarówno ustalić prawo do danego zasiłku, jak i dokonać jego wypłaty. Rygoryzm tego terminu jest łagodzony jednak tym, że początkiem biegu 30-dniowego terminu jest złożenie wszystkich dokumentów, które są niezbędne do ustalenia uprawnień danej osoby do zasiłku.

O tym, jakie dokumenty należy uznać za niezbędne, decydują przepisy ustawy zasiłkowej oraz dwa rozporządzania:

• w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,

• w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Podstawowym dokumentem niezbędnym do wypłaty zasiłku chorobowego jest oczywiście zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, wystawiane na odpowiednim druku ZUS ZLA (art. 53 i art. 55 ustawy zasiłkowej).

Wpływ do oddziału ZUS wszystkich niezbędnych dokumentów stwarza obowiązek rozpatrzenia uprawnień do określonego zasiłku i w razie ich potwierdzenia dokonanie jego wypłaty przed upływem 30 dni. Nie wydaje się przy tym możliwe, aby ZUS mógł zawiesić postępowanie w takiej sprawie na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego ze skutkiem wstrzymania biegu terminu na jej załatwienie. Oznacza to, że przekroczenie 30-dniowego terminu do wypłaty zasiłków wywołuje również negatywne konsekwencje finansowe dla ZUS. Jeżeli ZUS - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności. Tak więc opóźnienie w ustaleniu prawa do zasiłku lub jego wypłacie przez ZUS wywołuje obowiązek wypłaty odsetek ustawowych. ZUS jest jednak zwolniony z obowiązku wypłaty odsetek, mimo opóźnienia, jeśli jest ono następstwem okoliczności, za które Zakład odpowiedzialności nie ponosi. Przesłanki zwalniające ZUS z obowiązku wypłaty odsetek były już wielokrotnie przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. Z orzeczeń Sądu Najwyższego wynika, że ZUS nie ponosi odpowiedzialności za wypłatę odsetek, jeśli opóźnienie było skutkiem przyczyn zupełnie niezależnych od organu rentowego (wyroki z 7 października 2004 r., II UK 485/03 i z 25 stycznia 2005 r., I UK 159/04). Zakład nie może więc uwolnić się od odpowiedzialności za wypłatę odsetek, jeśli choć w minimalnym stopniu swoim postępowaniem przyczynił się do opóźnienia. Stwarza to wygodną sytuację dla zainteresowanych domagających się wypłaty odsetek za opóźnienie w wypłaceniu należnego świadczenia, a ZUS zobowiązuje do terminowego załatwiania wniosków o zasiłki.

Podstawa prawna:

• art. 53, 55, 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741),

• wyroki Sądu Najwyższego:

- z 7 października 2004 r., II UK 485/03, OSNP 2005/10/47,

- z 25 stycznia 2005 r., I UK 159/04, OSNP 2005/19/308.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA