REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wysokość emerytury, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kary za brak winiety w samochodzie zgodne z Konstytucją


Kara pieniężna przy braku opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca opłatę uiścił ale nie posiadał potwierdzającej to karty w pojeździe, jest zgodna z konstytucją – orzekł 25 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny.

Czy ustawa o Policji jest zgodna z Konstytucją?

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów ustawy o Policji z Konstytucją. Argumentując swoje zarzuty Zarząd powoływał się między innymi na naruszenie zasady równości i zakazu dyskryminacji, zbytnie ingerowanie w prawa policjanta oraz sferę jego prywatności.

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów

Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

REKLAMA

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego

Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

REKLAMA

Przepisy o przechowywaniu pojazdów usuniętych zgodne z konstytucją

W dniu 25 maja 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego "Polmozbyt Szczecin" sp. z o.o. dotyczącą przepisów regulujących zasady przechowywania pojazdów usuniętych z dróg.

Co dalej z asesorami sądowymi?

Asesorzy którym wkrótce upłynie czteroletni okres zatrudnienia z dniem 6 maja 2009 roku tracą prawo do orzekania. Taki stan rzeczy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że pełnienie funkcji sędziów przez asesorów jest niezgodne z konstytucją, gdyż nie mają oni sędziowskiej gwarancji niezależności.

W jaki sposób będzie liczona moja pensja

Jestem z 19 stycznia 1949. W momencie wejścia reformy emerytalnej miałem 25 lat pracy z tego ponad 15 lat w szkodliwych warunkach. Nie przystąpiłem do OFE. Dokumenty w ZUS-ie złożyłem 23 grudnia ub. Wg jednych urzędniczek ZUS-u emeryturę będę miał wyliczoną wg starych zasad, wg innych wg nowych (tzw. mieszaną).W momencie zapisów do OFE akwizytorzy podawali informacje powołując się na ustawę emerytalną że osoby w mojej sytuacji będą mogły wybrać sposób wyliczania emerytury (stary lub nowy). Jak to faktycznie ma być? I pytanie dodatkowe-ile czasu ma ZUS na wypłatę pierwszej emerytury licząc od daty urodzenia petenta ?

Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

Zgodnie z  przepisami istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku.

Dla kogo emerytura mieszana

Emerytura mieszana stanowi połączenie obecnych i nowych zasad ustalania wysokości emerytury. Niektóre osoby urodzone po 1948 roku otrzymają w przyszłości tzw. emeryturę mieszaną, ustalaną częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Jakie okresy nieskładkowe decydują o wysokości emerytury

Okresy nieskładkowe to generalnie okresy braku aktywności zawodowej, za które nie zostały odprowadzone składki, m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego.

Dorabianie do emerytury i renty

Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że w przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone.

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

W jaki sposób będzie obliczana wysokość emerytury pomostowej? Jakie wartości będą brane pod uwagę przy obliczaniu podstawy emerytury? Czy emerytury pomostowe będą waloryzowane? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Kto orzeka w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się bardzo ważnymi zagadnieniami prawnymi. Rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Orzeka o zgodności wszystkich aktów prawnych z Konstytucją. W skład Trybunału muszą więc wchodzić najwybitniejsi przedstawiciele nauk prawnych. 

Najważniejsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Przedstawiamy wybrane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydane przez trybunał od początku jego istnienia. Podane są one chronologicznie, od najnowszego.

Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Niektórzy emeryci i renciści oprócz swoich świadczeń mogą pobierać różnego rodzaju dodatki. Niekiedy wpływają one w istotny sposób na wysokość pobieranego przez emerytów świadczenia. Dodatki do emerytur i rent podlegają corocznej waloryzacji. Warto sprawdzić, czy możemy liczyć na któryś z dodatków wypłacanych przez organ rentowy.

Ustalenie sposobu obliczenia emerytury po świadczeniu przedemerytalnym

W tym roku idę na zasiłek przedemerytalny i po 6 miesiącach na świadczenie przedemerytalne. W ZUS nie umieją mi odpowiedzieć, czy w przyszłości będę miał liczoną emeryturę według starych czy nowych zasad. Jestem rocznik 1952 r. W art. 21 ust. 3 ustawy emerytalnej z mówi się o ustalaniu według starych zasad.

Przeliczenie emerytury z nowa kwota bazową

Czy w lipcu 2007 r. naliczona, przyznana i zawieszona emerytura wg wskaźnika 214,61% może być ponownie przeliczona o nową kwotę bazową? W lipcu 2007 r. została mi naliczona, przyznana i zawieszona emerytura uwzględniająca najlepszy okres 10 lat tj. 1995-2004. Nie przerwałam pracy zawodowej. Faktycznie na emeryturę przechodzę od 1 maja 2008 r. i chciałabym przy ponownym przeliczeniu pozostawić najlepszy okres zarobków tj. lata 1995-2004.

Jak ZUS obliczy wysokości emerytury

Mam przepracowane 22 lata i 10 miesięcy okresów składkowych, 3 lata i 4 miesiące okresów nieskładkowych. Jestem kobietą w wieku 60 lat. Kwota bazowa wnosi 2 275,37 zł. Ile powinnam dostać emerytury?

Jaka kwota bazowa brana jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury

Wniosek o naliczenie emerytury składałam w roku 2006. Obliczono ją biorąc bazową z 2005 roku. Nie policzono do wymiaru mojego drugiego zatrudnienia, okresu 3 lat. Złożyłam wniosek, przeliczono, ale o tą samą kwotę bazową. Po zakończeniu pracy w grudniu 2007 r. doliczono lata pracy, kwoty bazowej nie ruszono. Jednak przepracowałam do końca 2007 r. i z emerytury nie korzystałam od momentu naliczenia. Pierwsza emeryturę pobrałam w styczniu 2008 r.. Nowej bazowej mi nie przyznano. Czy słusznie?

Wysokość emerytury pracowniczej


Przedstawiamy sposób obliczania wysokości emerytury pracowniczej.

Jak ustalić wysokość emerytury

Obliczenie wysokości emerytury następuje według specjalnej, dosyć rozbudowanej procedury. Nie jest ona jednak aż tak zawiła, aby sam ubezpieczony nie mógł sobie poradzić z jej obliczeniem.

Od czego zależy wysokość świadczenia emerytalnego

Osoby urodzone przed 1949 rokiem i niektóre urodzone w latach 1949-1968 otrzymają tzw. starą emeryturę. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz kwoty bazowej, obowiązującej w chwili powstania prawa do świadczenia.

Jak następowało wyrównanie kwoty bazowej

Wyrównywanie kwoty bazowej mylnie określane jest likwidacją starego portfela. Warto więc poznać zasady wyrównania kwoty bazowej.

Jak obliczyć kwotę bazową

Kwota bazowa jest pojęciem zna­nym każdemu emerytowi. Jest to określona wielkość w złotych i groszach, ustalana w przyjętej relacji do wysokości przeciętnego wyna­grodzenia miesięcznego w gospodar­ce narodowej w przyjętym okresie. Z każdym emeryci liczą na zwiększoną kwotę bazową. Wpływa ona bowiem na wysokość emerytur.

REKLAMA